REUNION 69

ANTYSEMITYZM LIGHT

Alex Wieseltier

 

 


“Ja tam do Żydów nic nie mam, ale dobrze by było, gdyby się stąd wynieśli”.
“Nie wiem czemu, ale Żydzi zawsze mącą”.
“Nigdy nie pochwalę mordowania Żydów czy nawet jakieś fizyczne ekscesy w stosunku do nich. Ale faktem jest, że lepiej by było, gdyby ich nie było”.
“Czy to nie dziwne, że Żydów wypędzono prawie ze wszystkich krajów europejskich? Coś musi w tym być, bo nie ma przecież dymu bez ognia”.
“Nie da się ukryć, że Żydzi zawsze żerowali na łatwowierności i głupocie tubylców”
“Przedwojenny antysemityzm był uzasadniony, bo Żydzi byli elementem hamującym gospodarczy rozwój kraju. Nie mówiąc już o opanowywaniu wolnych zawodów i wpychaniu się w życie kulturalne i polityczne”.
“Cholery można dostać, jak się słyszy, jak ci Żydzi zawsze wpychają swoje trzy grosze w polskie sprawy, a jak się im utrze nosa, to szkalują dobre imie Polski!”.
“Znalem kilku przyzwoitych Żydów, ale jako grupa narodowa są nie do zniesienia!”
Brzmi znajomo? To mniej lub więcej wierne oddanie różnych komentarzy na Facebook, pisanych przez ludzi, którzy nie uważają siebie za antysemitów.
No bo niby jak?! Ani się tym Żydom nie robi krzywdy, ani nawet nie życzy im się źle. Tyle tylko, że nie chce się z nimi mieć nic wspólnego.
Dlaczego? Bo ma się ich dosyć!
Że fizycznie kontaktów niewiele? Ale za to psychicznie aż za dużo!
Ciągle jakieś pretensje. A to o to, a to o tamto. A to te “z mlekiem matki”. A to mienie bezspadkowe. A to plucie na poprawki w polskim ustawodawstwie (IPN). A to, po raz nie wiadomo który, wyciąganie okupacyjnych zaszłości. Ciągle coś!
A przecież wiadomo, że czego za dużo to nawet świnia i.t.d. Fakt.
Jedno tylko szwankuje. Nawet najbardziej złośliwe wypowiedzi polityków izraelskich, bzdurne żądania pewnych grup żydowskich w zakresie mienia bezspadkowego, czy krytyka poprawki do ustawy IPN-u nie są odzwierciedleniem stosunku wszystkich Żydów do Polski i Polaków. Co nie oznacza, że ten stosunek jest w 100% pozytywny. Nawet można powiedzieć, że większości Żydów na świecie sprawa Polski, Polaków i stosunków polsko-żydowskich, tak samo, jak to jest u Polaków w Polsce, zwisa martwym bykiem.
Dlatego krytyka postępowania poszczególnych osób, polityków czy grup żydowskich przeginających pałę i zasady przyzwoitości jest jak najbardziej na miejscu.
Natomiast traktowanie Żydów, jako grupa narodowa czy religijna, jako cos godnego potępienia czy niechęci to po prostu antysemityzm light. To ostatnie słowo niczego nie usprawiedliwia, bo antysemityzm jest i będzie antysemityzmem. Bez względu na jego stopień.


https://alexwieseltier2206.webnode.dk/l/antysemityzm-light/

Kategorie: REUNION 69

3 odpowiedzi »

  1. A propos ”antysemityzmu light” warto przypomnieć angielską definicję antysemity: ”An anti-semite is a person who hates Jews more than necessary”. Pasuje jak ulał.

  2. Nawet najbardziej wredne wypowiedzi polskich polityków i durnowate komentarze na internetowych forach nie są odzwierciedleniem stosunku wszystkich nieżydowskich obywateli Polski do Żydów (tak polskich, jak i Żydów w ogóle).

    Antysemickie nastroje są i mają się coraz lepiej, i włos się jeży, jak się na to patrzy, ale przyzwoici ludzie zawsze byli i będą, a (mniej lub bardziej polskiej) większości Żydzi byli i nadal są po prostu obojętni, co również zauważył pan Wieseltier.

    Po obu stronach siłą rzeczy najgłośniej słychać tych, co najgłośniej krzyczą.

  3. Antysemityzm zawsze istnieje i to szczegolnie wsrod Polakow. Polacy za swoje niepowodzenia zawsze obwiniali Żydów. Smutny i groteskowy naród, zawsze rozdzielony czy uduszony przez ich sąsiadów ze wschodu czy z zachodu którzy wiedzieli jak wykorzystać polska zdradziecka arystokracje na swoje interesy. Smutny zacofany kraj który tylko zna nienawiść i religijny despotyzm. Kraj który kiedyś przyjął nas Żydów jako równych ale to bylo wiele lat temu. Dzisiaj juz nie jestesmy tam. Jestesmy s wiecie, nie idealnym, ale wiele lepszym. Dziękuję wam Polacy żeście nas z waszego kraju wykopali w 1968 roku, dziękuję wam że nie musimy waszej nienawiści czuć na własnej skórze. Bedziemy kochac wiersze Tuwima czy Słomińskiego ale również będziemy zawsze szczęśliwymi ze nie jestesmy więcej żadna czescia was.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.