Wstydu nie mają

 

 

 

 


 

Od mniej więcej 10 lat prawica atakuje lewicę za rzekomą „pedagogikę wstydu” i przeciwstawia jej „pedagogikę dumy”. Pedagogika wstydu ma polegać na tym, że lewica dyskredytuje najpiękniejsze sukcesy Polski, klęczy przed Zachodem, szkaluje nasz kraj za rzekomy antysemityzm, mordowanie Ukraińców itd. itp. Z kolei pedagogika dumy polega na podkreślaniu polskich osiągnięć, prawdziwych i rzekomych – wygranych bitew, poległych bohaterów, ocalonych Żydów, poszanowania demokracji, praworządności, rekordowych wskaźników itd.

Jak to wygląda w praktyce, widzimy po przyznaniu Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Gdyby najwyższą nagrodę na świecie otrzymał  ulubieniec prawicy, dajmy na to Jarosław Rymkiewicz, ochów i achów byłoby co nie miara, zresztą słusznie, tak powinno być, bo to autentyczny poeta, choć nie mój ulubiony.

Byłoby wszystko – triumfalne artykuły i programy w mediach pisowskich, gratulacje na najwyższym szczeblu, wielki bal w operze. „Nasz” laureat nie wychodziłby z Belwederu.

Ale ponieważ nagrodę dostała pani Tokarczuk, która nam się nie podoba, bo oczernia kraj i nasz naród, zamiast pisać, że jest święty, to my będziemy obniżać wagę Nobla i laureatki, pisać, że to wyróżnienie dostała dzięki wpływom salonu, lobby antypolskiego, rozmaitym Sorosom i innym degeneratom z Brukseli, Londynu i Sztokholmu. Kiedy Beata Szydło wracała z Brukseli po klęsce 1:27, czekał na nią prezes z kwiatami i pół rządu. Doszło do tego, że media publiczne nie spieszyły się z relacją z odczytu noblowskiego Tokarczuk w stolicy Szwecji.

Trochę to przypomina nagrodę dla Sołżenicyna i dla Wałęsy. Szybciej i łatwiej było znaleźć cały tekst w internecie. Ciekawe, czy TVP nada transmisję z wręczenia Nobla polskiej pisarce. Olga Tokarczuk święci triumfy, a wraz z nią polska literatura i kultura, cały nasz kraj. Jest powód do ogromnej dumy, której jednak prawdziwi patrioci nie odczuwają, bo złote jabłko spadło nie po ich stronie płotu.


Wstydu nie maja

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: