Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.2 – 29.2

 

.


28 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,72 metra poniżej poziomu morza.


ministerstwo zdrowia potwierdziło drugi przypadek koronawirusa w Izraelu. Pacjent był w kontakcie z Izraelczykiem, który wrócił z Włoch i uzyskał pozytywny wynik testów na obecność koronawirusu. Jest to także pierwsza zgłoszona transmisja choroby w Izraelu. Ministerstwo zdrowia opublikowało również listę ostatnich ruchów pasażera i ostrzegło, że każdy, kto był w odległości dwóch metrów, musi natychmiast poddać się kwarantannie w swoim domu i skontaktować się z ministerstwem. Tymczasem Centrum Medyczne Szeba wypuściło Icchaka Bitona, jednego z 11 Izraelczyków, którzy zostali poddani kwarantannie w szpitalu po powrocie do Izraela ze statku wycieczkowego “Diamond Princess”.


ministerstwo obrony utworzyło nowy organ, którego celem będzie koordynacja i współpraca między różnymi elementami sektora sił bezpieczeństwa w przypadku aneksji żydowskich osiedli w Judei i Samarii. Niektóre ze scenariuszy, którymi zajmowałby się ten nowy organ, to poważne ataki terrorystyczne, masowe wkraczanie Palestyńczyków do izraelskich osiedli lub infiltracja mieszkańców Gazy do Izraela, wystrzeliwanie rakiet z Syrii i Libanu oraz masowe palestyńskie demonstracje. Podczas masowych demonstracji Jerozolima może stać się głównym obszarem eskalacji, a palestyńscy mieszkańcy wschodniej części Jerozolimy mogą dokonywać róznorodnych ataków, a także zablokować dostęp do Wzgórza Świątynnego. Według raportu możliwość wybuchu trzeciej intifady pozostaje jednak niska. Nowy organ będzie nazwany Administracją Współpracy, która połączy Siły Obronne Izraela, Izraelską Policję i agencję bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Połączony system zostanie podzielony na osobne sekcje, które będą koncentrować się na określonych kwestiach bezpieczeństwa i danych wywiadowczych, z oddzielnymi obowiązkami i uprawnieniami. Izraelska policja prawdopodobnie będzie odpowiedzialna za incydenty w obrębie Izraela i osiedlach w Judei i Samarii, podczas gdy Siły Obronne Izraela będą zapobiegać atakom terrorystycznym i bronić zewnętrznych granic Izraela. Szin Bet ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywiad. W proces będzie również zaangażowane ministerstwo spraw zagranicznych, ponieważ Izrael oczekuje potępienia ze strony państw świata arabskiego i krajów europejskich, w których spodziewane są podobne demonstracje. Szacuje się, że budżet wyniesie setki milionów szekli. W ramach procesu przygotowawczego mają się odbyć wspólne ćwiczenia, w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron.


29 lutego 2020 r.


rzecznik al-Fatah Osama Qawassmeh zaprzeczył jakimkolwiek kontaktom z administracją Stanów Zjednoczonych w sprawie niedawno ujawnionego planu prezydenta Donalda Trumpa. Qawassmeh powiedział, że każda rozmowa o państwie palestyńskim “jest niczym innym jak oszustwem. Umowa stulecia została odrzucona od A do Z. Nie ma w niej nic dobrego i nie może ona służyć jako baza do rozmów w celu rozpoczęcia wiarygodnego procesu politycznego. Jest ona niczym innym jak oszustwem. Nie ma żadnych kontaktów z administracją amerykańską. Stanowisko Palestyny ​​jest jasne i stanowcze: chcemy międzynarodowego wielostronnego sponsoringu, w którym Kwartet będzie odgrywał ważną rolę, a ONZ będzie punktem odniesienia dla dialogu.” Sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że “plan Trumpa określił Abu Dis i Kufr Aqab nazwą stolicy Palestyny. Ale Wschodnia Jerozolima, stolica Palestyny, to Stare Miasto Jerozolimy, w tym Haram al-Szarif, Kościół Grobu Świętego, Musrara i Salah Eddin Street. Kłamstwa i wypaczenia autorów spisku stulecia skazane są na porażkę.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że u siedmiu Izraelczyków potwierdzono obecność koronawirusa. Publikując ich miejsca przebywania, poproszono by wszyscy, którzy spotkali się z pacjentami, poddali się kwarantannie we własnym domu. Wszyscy Izraelczycy, u których do tej pory zdiagnozowano wirusa, znaleźli się w izolacji w Szeba Medical Center w Tel Haszomer. Wśród tych siedmiu Izraelczyków trzech w zeszłym tygodniu powróciło z Włoch i badanie krwi potwierdziło u nich obecność koronawirusa. Czwarta osoba to żona jednego z powyższych pacjentów. Ponadto było dwóch Izraelczyków, którzy pod ścisłym nadzorem wrócili do Izraela ze statku wycieczkowego “Diamond Princess” i koronawirusa zdiagnozowano u nich już podczas pobytu izolacji w szpitalu. Siódmym jest Izraelczyk, który zaraził się wirusem podczas pobytu na statku “Diamond Princess” i został poddany leczeniu w Japonii, a następnie po wyleczeniu powrócił do Izraela, aby po powrocie do kraju uzyskać pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Na przyjęcie kolejnych pacjentów przygotowywany jest kampus opieki zdrowotnej Rambam w Hajfie i centrum medyczne Barzilai w Aszkelonie.

Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła listę 14 punktów przygotowanych do głosowania osób będących w kwarantannie z powodu koronawirusa. Jedno jest Jerozolimie, trzy w rejonie Hajfy, cztery w rejonie Tel Awiwu, trzy w południowym Izraelu, jedno w Rosz HaAjin, jedno w Modi’in i jedno w Kfar Saba.


Wizz Air poinformował w sobotę, że odwołał część rejsów do Izraela między 15 marca a 2 kwietnia 2020 roku. Jak wskazano w komunikacie, powodem jest malejące zainteresowanie połączeniami do tego kraju, spowodowane wybuchem epidemii koronawirusa.

Przewoźnik wyjaśnił, że o zmianach pasażerowie mają być informowani nie później niż 14 dni przed pierwotną datą lotu.

Jak dodano, “klienci, którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub w aplikacji mobilnej linii lotniczej, otrzymają powiadomienie pocztą elektroniczną, w którym zaoferowana zostanie im bezpłatna zmiana rezerwacji, pełny zwrot kosztów lub zwrot 120 procent pierwotnej wartości rezerwacji na konto Wizz Air”.

Wizz Air obsługuje loty do Tel Awiwu z Warszawy i Krakowa.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.