Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.6- 24.6

.


23 czerwca 2020 r.


w nocy około 2,5 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd zabezpieczyli izraelscy żołnierze. W Nablusie doszło do starć z Palestyńczykami.


popołudniem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy arabskiej miejscowości al-Azarija, na wschód od Jerozolimy. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne. Izraelczycy zdołali uciec samochodem do pobliskiego miasta Ma’aleh Adumim, gdzie otrzymali pomoc na komisariacie policji.


popołudniem palestyński terrorysta usiłował staranować izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Ma’aleh Adumim na północy Judei. Samochód z dużą prędkością wbił się w betonową barierę chroniącą budkę strażników. Żołnierze otworzyli ogień, ciężko raniąc napastnika, który zmarł od odniesionych ran. Ranny został oficer izraelskiej policji granicznej.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 21 467. W stanie ciężkim jest 40 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 308 osób. Obecnie aktywnych jest 5 299 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 459 nowych infekcji.

Z powodu dużej ilości wykrytych infekcji, zamkniętymi strefami ogłoszono kilka dzielnic w Tyberiadzie oraz miasto Elad.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się ze swoim cypryjskim odpowiednikiem Nikosem Christodoulidesem, który przyleciał helikopterem na specjalną zieloną strefę na lotnisku Ben-Guriona. Aszkenazi poprosił Cypr o pomoc w ograniczeniu reakcji Unii Europejskiej na ogłoszenie przez Izrael suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Aszkenazi powiedział, że Izrael jest zaangażowany w „odpowiedzialne promowanie procesu pokojowego w koordynacji z różnymi czynnikami w regionie, przy jednoczesnej ochronie strategicznych interesów bezpieczeństwa Izraela, w oparciu o plan pokojowy Trumpa.” Obaj ministrowie rozmawiali także o współpracy w kwestiach energetycznych na Morzu Śródziemnym.


Izrael szykuje się na drugą falę pandemii

Przyjęty w poniedziałek przez ministerstwo obrony Izraela i uwzględniający ekstremalny rozwój wypadków, scenariusz dla drugiej fali epidemii koronawirusa przewiduje 125 tys. chorych, 7,5 tys. hospitalizowanych, w tym 2,5 tys. podłączonych do respiratorów i setki zmarłych.


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał Izrael do porzucenia planów zastosowania suwerenności w niektórych częściach Judei i Samarii, twierdząc, że byłoby to „najpoważniejsze naruszenie prawa międzynarodowego”. Guterres powiedział, że byłoby to „druzgocące” dla nadziei wznowienia negocjacji i ewentualnego rozwiązania dwupaństwowego. „Wzywam Izrael do porzucenia planów aneksji. Taki krok zagroziłby wysiłkom na rzecz regionalnego pokoju. Wdrożenie stanowiłoby najpoważniejsze naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych. To byłoby katastrofalne dla Palestyńczyków, Izraelczyków i regionu.”

Jutro w Radzie Bezpieczeństwa odbędzie się organizowane co dwa lata spotkanie w sprawie konfliktu arabsko-izraelskiego.


24 czerwca 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały miast Sweida w prowincji Deir al-Zor w południowo wschodniej Syrii. Celem miał być zakład produkujący precyzyjne rakiety, centrum telekomunikacyjne i stacja radarowa. Aktywowany został system syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne. Krótko później zbombardowano bazę milicji proirańskiej przy drodze Sokhna-Deir Ezzor we wschodniej Syrii. Zginęło 5 milicjantów i 2 syryjskich żołnierzy. Prawdopodobnie celem był konwój z bronią dla Hezbollahu.


Israel Innovation Fund (TIIF) uruchomił w tym tygodniu nowy projekt internetowego sklepu z izraelskimi winami, zwany IsraWines. Równocześnie zainicjowano kampanię #MyLchaim w mediach społecznościowych, która zachęca uczestników do zakupu izraelskiego wina od IsraWines i publikowania zdjęć przed szabatem lub podczas Kiddusz, wraz z hashtagiem #MyLchaim. TIIF powiedział, że celem kampanii jest stworzenie społeczności Żydów na całym świecie. W sklepie internetowym dostępne są różnorodne wina z najlepszych izraelskich winnic.

https://israwines.com/about-us/


Początek rewolucji w Izraelu? Homozwiązki legalne w Tel Awiwie

21 czerwca gmina Tel Awiw-Jafa zezwoliła na rejestrację związków par jednopłciowych. Burmistrz Ron Huldai przyznał, że to wyzwanie rzucone władzom. Dodał też, że w ten sposób uczczono „Tydzień Dumy”.


Izrael i władze palestyńskie przywróciły w środę pewne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, gdy wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Urzędnicy obawiają się, że może to zwiastować drugą falę infekcji.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 21 732. W stanie ciężkim jest 45 osób (28 pod respiratorami). Zmarło 308 osób. Obecnie aktywnych jest 5 520 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 265 nowych infekcji.

Zamkniętych pozostaje 860 szkół i przedszkoli. Departament policji poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin wystawiono 2 265 mandatów dla osób, które nie posiadały masek ochronnych na twarzy poza domem. Obecnie grzywny wynoszą 200 szekli, ale w najbliższej przyszłości wzrosną do 500 szekli. Rząd wydał polecenie przygotowania nowych hoteli koronawirusowych, które mają być w ciągu 48 godzin gotowe do przyjęcia osób na kwarantannę.


Austriak Andreas Herzog nie jest już trenerem piłkarskiej reprezentacji Izraela. Szkoleniowiec zrezygnował z funkcji, mimo że drużyna ta ma jeszcze szansę awansować do przyszłorocznych mistrzostw Europy.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.