Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.8 – 18.8


17 sierpnia 2020 r.


w nocy palestyńscy terroryści usiłowali wrzucić bomby zapalające na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Izraelscy żołnierze postrzelili jednego z napastników, zmuszając pozostałych do ucieczki.


 izraelskie czołgi ostrzelały w nocy przygraniczne punkty obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających.Minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana powiedział, że „Siły Obronne Izraela zdecydowanie zareagowały z powietrza i lądu na terroryzm podpalenia. Zniszczone zostały cenne aktywa Hamasu w obszarze działań podziemnych, morskich i innych. Jest to reakcja, która jasno pokazują Hamasowi, że nie będziemy tolerować eksportu terroryzmu ze Strefy Gazy na nasze terytorium, ani w postaci rakiet, ani w postaci balonów, ani w żadnej innej formie. W najbliższych dniach dowiemy się, czy czeka nas szersza eskalacja, czy też przerwa.”


rezydent Reuven Rivlin w poniedziałek zaprosił faktycznego przywódcę Zjednoczonych Emiratów Arabskich do odwiedzenia Izraela, po tym, jak oba kraje uzgodniły normalizację. Zaproszenie Rivlina do następcy tronu Emiratu Abu Zabi, Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, zostało wysłane w języku arabskim i nadeszło kilka dni po ogłoszeniu przełomowego porozumienia między Izraelem a ZEA w sprawie zacieśniania stosunków dyplomatycznych.


zraelscy naukowcy testują nowy ultraszybki test płukania gardła i plucia na koronawirusa na setkach pacjentów i donoszą, że jak dotąd okazuje się on skuteczny w 95%. Twórcy zbudowali zasilaną przez USB maszynę wielkości popielniczki, która zajmuje tylko jedną sekundę, aby przeprowadzić analizę światła płynu do płukania ust, który pacjent przepłukał


Zdaniem analityków decyzja ZEA o znormalizowaniu więzi z Izraelem może skłonić Arabię ​​Saudyjską do pogłębienia jej ukradkowych stosunków z państwem żydowskim, ponieważ Rijad stara się zachęcić inwestycje do sfinansowania ambitnej transformacji gospodarczej.


 izraelskie czołgi ostrzelały w nocy przygraniczne punkty obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających. Minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana powiedział, że „Siły Obronne Izraela zdecydowanie zareagowały z powietrza i lądu na terroryzm podpalenia. Zniszczone zostały cenne aktywa Hamasu w obszarze działań podziemnych, morskich i innych. Jest to reakcja, która jasno pokazują Hamasowi, że nie będziemy tolerować eksportu terroryzmu ze Strefy Gazy na nasze terytorium, ani w postaci rakiet, ani w postaci balonów, ani w żadnej innej formie. W najbliższych dniach dowiemy się, czy czeka nas szersza eskalacja, czy też przerwa.”


 
Izrael i Sudan mogą zawrzeć umowę normalizującą relacje między tymi krajami w najbliższej przyszłości – poinformował izraelski minister wywiadu Eli Cohen. – Porozumienie o normalizacji (relacji) z Sudanem jest bliskie. To historyczne porozumienie może być podpisane przed nowym rokiem – powiedział Cohen w rozmowie z izraelskim nadawcą publicznym, KAN.

ak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, minister wywiadu Izraela przekonywał, że po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izrael sformalizuje stosunki dyplomatyczne z Bahrajnem i Omanem.„W następstwie tego porozumienia pojawią się dodatkowe porozumienia, zarówno z większą liczbą krajów Zatoki Perskiej, jak i z krajami muzułmańskimi w Afryce” – powiedział minister wywiadu Eli Cohen w wywiadzie dla Army Radio.


Egipscy mediatorzy przybyli w poniedziałek do Strefy Gazy, próbując zmniejszyć napięcia i zapobiec nowej rundzie transgranicznej przemocy między Izraelem a grupą terrorystyczną Hamas.


Ministerstwo Obrony wstrzymuje wnioski o przeprowadzenie testów szczepionki COVID-19 na ludziach Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uważają, że niezłożenie przez izraelski instytut badawczy wniosku o przeprowadzenie testów szczepionki COVID-19 na ludziach jest „skandaliczne”; Ministerstwo Obrony zobowiązuje się do przyspieszenia procesu


18 sierpnia 2020 r.


Palestyńczycy zbojkotują przyszłoroczne światowe targi w Dubaju w związku z otwarciem przez Zjednoczone Emiraty Arabskie stosunków dyplomatycznych z Izraelem – ogłosił w poniedziałek premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Shtayyeh.

szef Mosadu Jossi Cohen odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego szejkiem Tahnounem bin Zajedem Al Nahjanem. Omówiono zagadnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, a także ostatnie wydarzenia regionalne, w tym wysiłki obu krajów w celu powstrzymania epidemii COVID-19.


 szef Israel Institute for Biological Research prof. Szmuel Szapira przedstawił Knesetowi raport na temat postępów w opracowywaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. „Nie będziemy pierwsi na świecie, którzy opracują szczepionkę, ale powinniśmy znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Nasza grupa testowa w pierwszym etapie będzie składać się ze 100 zdrowych osób. Grupa testowa w drugim etapie będzie się składać z 1000 osób, a w trzecim etapie będą dwie grupy po 20–30 000 osób każda. Istnieją kroki w procesie regulacyjnym, które wymagają czasu. Każdy krok należy zgłaszać do ministerstwa zdrowia, które następnie odpowiada i zadaje pytania. Oczywiście biurokracja nie może spowalniać rozwoju, ale naszym ostatecznym celem jest posiadanie bezpiecznej szczepionki i pracujemy w tym kierunku.” Dr Tamar Grossman z Arcturus Therapeutics powiedziała: „Jesteśmy coraz bliżej. Osiągnęliśmy zaawansowany etap badań. Rozpoczęliśmy badania kliniczne na ludziach w Singapurze w celu sprawdzenia różnych dawek i ich skuteczności. Nasze badania na zwierzętach zakończyły się powodzeniem w prawie 100%.”


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 96 093. W stanie ciężkim jest 404 osób (112 pod respiratorami). Zmarło 705 osób. Obecnie aktywnych jest 23 417 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 064 nowych infekcji.


rzecznik sudańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hajdar Beduin Sadek zapowiedział zmianę w polityce Sudanu wobec Izraela. „Nie ma powodu do wrogich stosunków między Sudanem a Izraelem. Nie zaprzeczamy, że trwają rozmowy między naszymi dwoma narodami. Oboje zyskalibyśmy na porozumieniu pokojowym.”


z powodu braku dostaw oleju opałowego została wyłączona jedyna elektrownia w Strefie Gazy. Z tego powodu dostawy energii elektrycznej zostaną w strefie ograniczone do 3-4 godzin dziennie.


 palestyńscy terroryści od rana kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 19 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie. Jeden z balonów doleciał do miasta Netivot.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Izrael, Sudan i cały region skorzystają na porozumieniu pokojowym i razem będą mogły zbudować lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców regionu. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby ta wizja stała się rzeczywistością.” Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział: „Z zadowoleniem przyjmuję każdy krok, który promuje normalizację, pokój, porozumienia i uznanie między Izraelem i arabskimi krajami. W najbliższej przyszłości


będziemy kontynuować dyskusje na temat poprawy stosunków do czasu podpisania porozumienia pokojowego, które będzie szanować interesy obu stron.”


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.