Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.8 – 30.8


29 sierpnia 2020r.


 

107. edycja Tour de France rozpoczęła się na Riwierze Francuskiej w sobotę, dwa miesiące później niż planowano, w cieniu pandemii koronawirusa, która wciąż może zniweczyć nadzieje na to, że największy na świecie wyścig rowerowy dotrze do mety w Paryżu .Po raz pierwszy rywalizuje  Israel Start-Up Nation z zespołem, w skład którego wchodzi pierwszy Izraelczyk, który wziął udział w Tour de France , Guy Niv.


Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydał w sobotę dekret znoszący prawo bojkotujące Izrael i zezwalający na porozumienia handlowe i finansowe między dwoma narodami, dwa dni przed planowanym przybyciem delegacji z Jerozolimy do Abu Zabi w następstwie porozumienia normalizacyjnego z 13 sierpnia .


Policja w Jerozolimie w sobotę wieczorem zablokowała ulice Ben Maimon, Gazy, Agron, King George, Keren Hayesod, a także Plac Paryski przed demonstracją antyrządową, która miała się później odbyć przed rezydencją premiera na Balfour Street.


Źródło Hamasu powiedziało libańskiej gazecie Al-Akhbar w sobotę, że oddziały wojskowe frakcji palestyńskich w Strefie Gazy są gotowe do długotrwałej kampanii wojskowej przeciwko Izraelowi. Źródło podało, że ogień rakietowy w południowym Izraelu w piątek rano był odpowiedzią na wcześniejszy atak IDF w Gazie, który spowodował zniszczenie pozycji Hamasu.


Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w piątek mandat sił pokojowych w południowym Libanie na kolejny rok, ale zmniejszy liczbę żołnierzy w obliczu krytyki ze strony USA i Izraela dotyczącej skuteczności misji, powiedzieli dyplomaci.Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (UNIFIL) – utworzone w 1978 roku – patrolują południową granicę Libanu, zwaną Błękitną Linią, z Izraelem. Waszyngton uważa Hezbollah, który wspiera rząd Syrii i jest silnie obecny w południowym Libanie, za organizację terrorystyczną.


wieczorem równoległe odbyły się demonstracje przeciwko Benjaminowi Netanjahu w 18 miastach na całym świecie. Uczestniczące miasta to Jerozolima, Amsterdam, Boston, Nowy Jork, Atlanta, Chicago, San Francisco, Cambridge, Toronto, Bazylea, Los Angeles, Vancouver, Berlin, Miami, Oslo, Madryt, Paryż, Kopenhaga i Waszyngton. Centralna demonstracja odbyła się w Jerozolimie, gdzie demonstranci przełamali bariery policyjne, zablokowali linię tramwajową i zaatakowali policjantów.


wieczorem ze Strefy Gazy wyjechał wysłannik Kataru Mohammed al-Emadi, który spotkał się z izraelskimi urzędnikami bezpieczeństwa. Emadi od kilku dni prowadził rozmowy z Hamasem, aby zmniejszyć napięcie w Strefie Gazy. Grupy terrorystyczne w strefie zażądały całkowitego zniesienia blokady nałożonej na Strefę Gazy, zanim zgodzą się na porozumienie deeskalacyjne. Izraelscy urzędnicy oświadczyli, że rozważą złagodzenie niektórych ograniczeń ekonomicznych w strefie i zapewnią pomoc humanitarną, jeśli zakończą się ataki przy użyciu balonów zapalających.


30 sierpnia 2020 r.

 


izraelskie czołgi ostrzelały nad ranem przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela.


Israel Electric Company odnotowała rekord popytu na energię elektryczną – 14 089 MW. Poprzedni rekord został ustalony 20 maja na poziomie 13 854 MW. W Izraelu utrzymuje się fala ekstremalnych upałów. Ze względu na upały szlaki turystyczne w strumieniach Darga i Og, a także wszystkie miejsca zjazdowe w strumieniach pustyni Judzkiej będą zamknięte dla odwiedzających do środy. Ponadto szlaki turystyczne rezerwatu strumienia Prat będą zamknięte do środy.


remier Benjamin Netanjahu spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Robertem O’Brienem i starszym doradcą prezydenta USA Jaredem Kushnerem. Netanjahu powiedział: „Palestyńczycy zbyt długo wetowali pokój między Izraelem a światem arabskim. Jeśli będziemy musieli na nich czekać, będziemy czekać wiecznie. Jednak nowe porozumienie pokojowe między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przyniesie dywidendę nie tylko obu krajom i regionowi, ale także całemu światu. Obecnie toczy się znacznie więcej niepublikowanych tajnych rozmów z umiarkowanymi państwami arabskimi w sprawie dodatkowych porozumień pokojowych wzorowanych na zbliżającym się traktacie Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Izraelem. Są inni, którzy ustawiają się w kolejce do normalizacji stosunków z państwem Izrael.” O’Brien nazywał tę nową umowę „najważniejszym” krokiem ku pokojowi w regionie w ciągu ćwierćwiecza. „Wierzymy, że inne kraje arabskie wkrótce pójdą za przykładem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i znormalizują stosunki z Izraelem. Dziś rozpoczyna się nowa era. Jutro wystartujemy samolotem El Al z portu lotniczego Ben Guriona i wylądujemy na międzynarodowym lotnisku w Abu Zabi. Będzie to pierwszy w historii lot komercyjny między tymi nowymi krajami partnerskimi.”


rząd przegłosował przedłużenie do 6 listopada stanu wyjątkowego, wprowadzonego z powodu koronawirusa do 6 września. Poinformowano, że nadal istnieje namacalne ryzyko, że wirus może szeroko rozprzestrzenić się i zaszkodzić zdrowiu publicznemu. Sprawa zostanie teraz skierowana do parlamentarnej komisji konstytucyjnej.


Katarski wysłannik do Gazy poczynił postępy w negocjacjach w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a grupami terrorystycznymi w Strefie, w której w ostatnich tygodniach narastały napięcia i regularne akty przemocy, poinformowały w niedzielę w palestyńskiej gazecie niezidentyfikowane źródła.


AMMAN, Jordania – w niedzielę władze Jordanii wypuściły wybitnego rysownika, którego zatrzymano i oskarżono o opublikowanie rysunku krytycznego wobec umowy między Izraelem a ZEA w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych, co wywołało oburzenie grup praw człowieka.


Hezbollah będzie usatysfakcjonowany tylko wtedy, gdy zabije izraelskiego żołnierza, przywracając w ten sposób „odstraszanie”, powiedział w niedzielę sekretarz generalny libańskiej grupy terrorystycznej Hassan Nasrallah. „Chcę wyrazić się bardziej jasno niż kiedykolwiek wcześniej: kiedy Izrael zabije jednego z naszych bojowników, zabijemy jednego z twoich żołnierzy” – powiedział Nasrallah w telewizyjnym przemówieniu z okazji święta Ashury.


Samolot przewożący izraelskie i amerykańskie delegacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poniedziałek przeleci nad Arabią Saudyjską, według źródła znającego trasę, w pierwszym publicznie potwierdzonym wejściu izraelskiego samolotu do saudyjskiej przestrzeni powietrznej.


Palestyńczycy nie mają już prawa weta w stosunku do wysiłków pokojowych między Izraelem a światem arabskim, ostrzegł premier Benjamin Netanjahu w niedzielę na wspólnej konferencji prasowej w Jerozolimie z doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Robertem O’Brienem.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.