Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


 

Sojusznicy niemieckiego antysemityzmu

STRESZCZENIE: Wiele osób, które nie są antysemitami, są jednak ich sojusznikami. Widać to wyraźnie w Niemczech, w których są wybielacze i minimalizatorzy antysemityzmu, a także ludzie, którzy chcą znieść stanowisko krajowego komisarza ds. Antysemityzmu. Są też Niemcy, którzy fałszywie twierdzą, że ruch BDS nie jest antysemicki, a także tacy, którzy chcą, aby kraj ogłosił nieważną definicję antysemityzmu IHRA, w szczególności część dotyczącą Izraela.

Wiecej TUTAJ

Wielkie emigracjew Europie XX wieku

Dariusz Stola

Wiecej w linku ponizej

Wielkie_migracje_w_Europie_XX_wieku


Turcja na ścieżce wojennej

Turcja jest obecnie zaangażowana w cały szereg konfliktów militarnych – zarówno przeciw swoim sąsiadom, a więc Grecji, Armenii, Irakowi, Syrii i Cyprowi, jak i innym krajom takim jak Libia i Jemen. Te działania wskazują, że polityka zagraniczna Turcji w coraz większym stopniu zmierza do destabilizacji nie tylko poszczególnych państw, ale całego regionu.

Wiecej TUTAJ


zmarła wybitna polska humanistka i historyk literatury prof. Maria Janion

W niedzielę wieczorem w Warszawie zmarła wybitna polska historyk literatury, wykładowczyni, profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat związana z Instytutem Literackim PAN, autorka książek m.in. o polskim i europejskim romantyzmie prof. Maria Janion. Miała 94 lata.

…daleka była od gloryfikacji Powstania Warszawskiego, żałowała też, że polski Kościół tak słabo zaangażował się w refleksję na temat losu polskich Żydów podczas okupacji.

Wiecej TUTAJ


Uratowała tysiące dzieci przed wywózką do Auschwitz. Historia zupełnie zapomniała o jej bohaterstwie

Geertruuida Wijsmuller-Meijer ocaliła od Holokaustu i wywózki do Auschwitz ogromną rzeszę maluchów, a mimo to w wielkiej historii zabrakło dla niej miejsca. Kim była „ciocia Trusia”, jedna z głównych organizatorek Kindertransportów?
 
Wiecej TUTAJ
 
 
 

Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków

Kiedy rządy lub organizacje, które działają pod prawną ochroną państwa, zajmują się szmuglowaniem narkotyków, negatywne konsekwencje mogą być dewastujące dla innych krajów. Irański reżim i jego marionetka, Hezbollah, wydają się nasilać praktykę szmuglowania nielegalnych narkotyków do innych krajów, szczególnie na Zachód.

Wiecej TUTAJ


Sto lat temu urodził się Stefan Stuligrosz, założyciel Chóru Poznańskie Słowiki

26 sierpnia mija setna rocznica urodzin Stefana Stuligrosza, ikony Poznania: muzykologa, kompozytora, profesora poznańskiej Akademii Muzycznej – założyciela i przez 72 lata dyrygenta oraz dyrektora artystycznego Chóru Poznańskie Słowiki, znanego całemu światu.

 Wiecej TUTAJ

Palestyńska wojna z historią

Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zaniepokojeni izraelskim planem zainstalowania windy dla niepełnosprawnych ludzi w Makpeli, grobowcu patriarchów w Hebronie, niż nagłym wzrostem palestyńskich przestępstw z użyciem przemocy.

Wiecej TUTAJ


Głupota intelektualistów
Jak zdrowy rozsądek wymyka się najmądrzejszym z nas

To jest mój artykuł inauguracyjny jako stałego komentatora amerykańskiego wydania pisma Spectator.

Wiecej TUTAJ


A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?

Wszystkie kultury są splamione zbrodnią, ale tylko zachodnia kultura zna ból winy. 17 milionów ludzi było niewolnikami w świecie muzułmańskim.   

W Fort-de-France na Martynice aktywiści obalili znak drogowy z nazwiskiem Victora Hugo po czym go spalili. „Jeśli Victor Hugo jest niegodny, to nikt nie jest godny” – oświadczyła Międzynarodowa Liga Przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi.

Także pomnikowi Josephine, żony Napoleona Bonaparte, strącono głowę i zburzono go w Fort-de-France.

Ten sam los spotkał pomnik Victora Schoelchera, francuskiego ustawodawcy, który zniósł niewolnictwo.

Wiecej TUTAJ


 

Artykuły w prasie saudyjskiej wzywają do poprawienia tysięcy błędów popełnionych przez kopistów i ponownego zbadania tekstów w świetle nowoczesnego postrzegania

Dwa niezwykłe artykuły opublikowano w tym roku na saudyjskich witrynach internetowych, wzywające do poprawienia błędów popełnionych przez kopistów Koranu oraz ponownego zbadania tekstów religijnych w świetle nowoczesnego postrzegania świata, aby uczynić je łatwiejszymi do czytania i przystosować do obecnej epoki. 

Wiecej TUTAJ

Wystawa o mezuzach jednym z wydarzeń 8. Płockich Dni Żydowskich

Wystawa „Mezuza-Pamięć-Tożsamość” będzie jednym z wydarzeń 8. Płockich Dni Żydowskich, które od 1 do 4 września organizują tamtejsze Muzeum Żydów Mazowieckich i Muzeum Mazowieckie. W cyklu imprez zaplanowano też musical, wieczór poetycki i koncert pieśni żydowskich.

Wiecej TUTAJ


Maria Janion | Rozmowy poszczególne – rok produkcji:2012

 
 

W rozmowie pojawiają się także ważne wątki z prac naukowych profesor: antysemityzm Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego, którego owocem stała się – po kilku dziesięcioleciach rozproszonych refleksji – publikacja książki Bohater, spisek, śmierć. Wykłady żydowskie (2009), koniec paradygmatu romantycznego...

 
Wiecej TUTAJ
 

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim

Zjednoczone Emiraty Arabskie zawierają pokój z Izraelem, by inspirować kulturową, religijną i polityczną reformę; to są wizjonerscy przywódcy, mężowie stanu. ZEA zobaczyły, że zaakceptowanie Izraela i zaprzeczenie ideologii, która zaprzecza Izraelowi, jest częścią drogi do przodu.

Wiecej TUTAJ


Wojtek Kaczmarek – „Gdybym był bogatym” Mistrzowskie wykonanie. NOWE.

Historia jest luźno oparta na książce „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa rosyjskiego pisarza żydowskiego Szołema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu. 


 Muzyczne miejsca Szczecina odc. 1 – Pierwsze sale koncertowe

Jest tych odcinków 12

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.