Uncategorized

Czy szczepionki COVID-19 są kluczem do światowej potęgi ?


Tlumaczyl Sir Google Translate

Ekonomia i dyplomacja od zawsze były ze sobą powiązane. W 2021 roku zmianie uległy tylko najcenniejsze produkty poszukiwane na rynku. Obecnie szczepionki przeciwko COVID-19 są najcenniejszym zasobem na rynku. Niektóre kraje, które je mają, wykorzystują je do wzmacnienia swoich wpływów i przyspieszenia globalnej ekspansji. Można powiedzieć o pojawieniu się dyplomacji szczepionkowej i niezaprzeczalnie stała się ona kolejnym aspektem rosnącej rywalizacji między Chinami, Rosją i Zachodem.Zobaczymy co się stało z Boliwią. Gdy ten kraj walczył o zakup szczepionek, jego prezydent Luis Acre zwrócił się o pomoc do Rosji. I ona okazała dobrą wolę dyplomatyczną. Zachodni producenci szczepionek powiedzieli Boliwii, że na otrzymanie dostaw szczepionek będzie musiała poczekać co najmniej do czerwca.

Natomiast dostawy szczepionek z Rosji, umożliwiły rozpoczęcie szczepień już w połowie stycznia. 19 stycznia 2021 roku prezydent Acre rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy rozmawiali o ożywieniu rosyjskich inwestycji w Boliwii w celu zagospodarowania rezerw gazu, ożywieniu projektu budowy elektrowni atomowej i współpracy w zakresie wydobycia litu. Podobny dialog toczył się w Egipcie, gdzie Rosja już podpisała umowę w sprawie budowy elektrowni atomowej.Podczas gdy Stany Zjednoczone, Europa i Izrael ostatnie dwa miesiące spędziły na szczepieniu własnych obywateli, Chiny i Rosja wysyłają miliony dawek szczepionki do krajów na całym świecie.

Nie szczepią one swojej populacji. W Rosji mieszka około 145 milionów ludzi. Kampanię szczepień rozpoczęto tam w grudniu i jak dotąd zaszczepiono około 2 milionów obywateli. Prawie dwie trzecie Rosjan nie chce otrzymać rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Chiny mają 1,4 miliarda obywateli. Raporty pokazują, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało zaledwie 1,6% populacji Chin, i tempo szczepień nie rośnie.Coraz więcej rzeczy wskazuje na to, że Zachód ma szansę w ciągu roku lub dwóch na wyjście z pandemii, jednak prawdopodobnie stanie się to kosztem utraty strategicznych wpływów w rozwijających się krajach na rzecz swoich niedemokratycznych rywali.

Rosja i Chiny wykorzystują własne zasoby szczepionek, aby realizować swoje interesy na całym świecie. Jest to długoterminowa strategia obliczona na to, by wejść gospodarczo, dyplomatycznie i militarnie do krajów, które do tej pory odmawiały ich żądaniom. Chińskie i rosyjskie szczepionki są dostarczane w ramach dwustronnych umów dyplomatycznych. Będzie to sprzyjało tak zwanej dyplomacji szczepionkowej, gdyż Rosja i Chiny będą coraz mocniej próbowały wzmocnić swoją globalną obecność. Główni producenci szczepionek zobowiązali się wyprodukować w tym roku około 12,5 miliarda szczepionek. Ponad połowa z nich została już zamówiona w przedsprzedaży, głównie przez zamożne kraje.

W przeciwieństwie do Izraela, który zapłacił więcej niż inne kraje, nie jest to opcja dla biedniejszych krajów. W ten sposób większa część świata została pozostawiona sama sobie, z czego korzystają Rosja i Chiny.W przypadku Chin wykorzystują one swoje własne szczepionki (obecnie cztery) jako centralny element strategii przejmowania inicjatywy na szlaku handlowym łączącym Azję z Afryką i Europą. Celem jest pozyskiwanie korzystnych kontraktów, zwiększając w ten sposób swój handel i stymulując wzrost gospodarczy. W ten sposób Chiny zawarły już umowy handlowe powiązane z dostawami szczepionek z około 40-60 państwami, głównie z Ameryki Południowej i Afryki. Na początku lutego pół miliona dawek chińskiej szczepionki Sinopharm dotarło do Pakistanu, a następne dostawy dotarły do 13 innych krajów, w tym Kambodży, Nepalu, Sierra Leone i Zimbabwe. Pokazuje to kierunki chińskiej ekspansji.

Tymczasem rosyjskie szczepionki dotarły do Iranu, Syrii, Egiptu, a także do Angoli, Konga i Dżibuti.Biedne kraje będą pamiętać, kto przyszedł im z pomocą. Moskwa i Pekin dostrzegły tę okazję, wysyłając maski i sprzęt ochronny do krajów dotkniętych kryzysem. Rosja i Chiny przedstawiają się jako zbawiciele dla krajów wschodzących, podczas gdy kraje zachodnie przedstawiane są jako kraje bogate i chciwe, co prowadzi do wysokiego poziomu niechęci do nich. Jednak szczepionki rosyjskie i chińskie są dostarczane za darmo.Bardzo prawdopodobne jest, że koronawirus pozostanie z nami jeszcze przez wiele lat, a osoby zaszczepione będą musiały co roku otrzymywać zastrzyki przypominające. Można założyć, że powstające dziś więzi szczepionkowe będą utrzymywać się przez kolejne lata. Rosja nie ma możliwości produkcyjnych, aby wyprodukować wszystkie dawki, do których się zobowiązała. W związku z tym pogłębił więzi z Brazylią, Indiami, Chinami, Iranem i Koreą Południową, w których produkuje się szczepionki Sputnik V w imieniu Kremla. Rosja podpisała umowy podpisał umowy z 15 producentami w 10 krajach na wyprodukowanie 1,4 miliarda szczepionek.To nie są krótkoterminowe umowy.

To nie są zwykłe dostawy szczepionek. Rosja i Chiny przybywają do biednych krajów ze swoimi fabrykami, szkoląc lokalnych pracowników i wywierając coraz silniejszy wpływ na gospodarkę i rząd danego państwa. Tworzy to perspektywy, że po jakimś czasie młodzi ludzie pojadą na studia do Rosji i Chin. Zostaną tam przeszkoleni, tworząc podstawy do dalszej ekspansji. W miarę rozbudowy nowych zakładów produkujących szczepionki, staną się one źródłem zatrudnienia i będą mogły wywierać dalszy wpływ na te kraje.W ten sposób szczepionki stały się się nową areną globalnej rywalizacji o władzę. Różnica między Rosją i Chinami a Zachodem polega na tym, że zachodnie szczepionki są produkowane przez prywatne koncerny, które pragną coraz więcej zarabiać. Natomiast wschodnie szczepionki są narzędziem państwowej polityki. Różnica jest zasadnicza, a konsekwencje będą wieloletnie. Tymczasem duża ilość chińskich i rosyjskich szczepionek dostarczanych innym krajom świadczy o wysokim priorytecie, jaki Rosja i Chiny przypisują dyplomacji szczepionkowej.

„Jednak z biegiem czasu spodziewałbym się, że wielostronny program szczepień przeciwko COVAX, który został zainicjowany przez WHO, Komisję Europejską i rząd Francji, zyska na znaczeniu i może przyćmić chińskie i rosyjskie wysiłki w dyplomacji szczepionkowej” – powiedział. „Wielonarodowy charakter inicjatywy COVAX jest lepszy niż narodowe podejście Rosji i Chin”.Demarais powiedziała, że ​​spodziewa się, że USA i UE ostatecznie zechcą włączyć się w te wysiłki i oprócz pieniędzy, które przeznaczyły na program COVAX, zapewnią również szczepionki. Ale ona przewiduje taki ruch dopiero w przyszłym roku, a do tego czasu, jak powiedziała, może to być „za mało, za późno”.


Czy szczepionki COVID-19 są kluczem do światowej potęgi ?

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Budowanie wplywow na wdziecznosci ?? Zaden ze 100 tysiecy palestyncow pracujacych w Izraelu i szczepionych tam nie zaprzestanie marzyc o zniszczeniu tego kraju.
    Tak samo z rosyjskimi szczepionkami w Afryce, byli juz studenci afrykanscy i arabscy w demoludach i ogrome datki dla ich kraji specjalnych wplywow dla Polski czy ZSRR nie zapewnily..
    To bedzie droga powtorka dla Rosji czy Chin

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.