Uncategorized

Wybory w USA

O fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych walczy Bernie Sanders – syn Eliasza Sandersa ze Słopnic koło Limanowej.

Bernie (Bernard) Sanders jest niezależnym politykiem, związanym z Partią Demokratyczną. W wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych z dużym powodzeniem konkuruje z Hillary Clinton.

Jak się okazuje, Bernie Sanders ma polskie korzenie. Jego ojciec Eliasz Sanders wyemigrował w 1921 r. ze Słopnic w powiecie limanowskim.

Słopnice to wieś licząca dziś około 6500 mieszkańców. Powstała z połączenia w okresie międzywojennym Słopnic Królewskich i Słopnic Szlacheckich. W 1921 r. w obu wsiach mieszkało odpowiednio 11 i 40 Żydów.

W sierpniu 2013 r. Bernie Sanders razem z żoną odwiedził swoją rodzinną miejscowość. Spotkał się z przedstawicielami władz gminy, którzy przekazali mu kopie dokumentów związanych z jego przodkami. Sanders otrzymał m.in. akt zgonu babci, która prowadziła karczmę w Słopnicach.

Bernie Sanders zwiedził także osiedle „Pod Putówką”, gdzie mieszkała jego rodzina. Dom Sandersów został zburzony w latach 90-tych, jednak w Urzędzie Gminy zachowało się jego zdjęcie.

Bernie Sanders oczarował włodarzy Słopnic.

– Ciepły, serdeczny, życzliwy, interesujący się wieloma społecznymi sprawami: służbą zdrowia, rolnictwem, edukacją. Zapamiętałem najbardziej ciepło, brak dystansu i serdeczność pana senatora – mówi wójt Adam Sołtys w wypowiedzi dla radia RFM.

 

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

wirtualny sztetl

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.