Polityka

Wiadomosci z Izraela 21 – 26 lutego

21 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę, która znajdowała się przy przystanku autobusowym osiedla żydowskiego Kfar Tapuach w Samarii. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku terrorystycznego. Zatrzymana ma 17-lat.

21 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano otworzyć drzwi izraelskiego jeepa i zaatakować nożem będących wewnątrz żołnierzy. Do ataku doszło na obrzeżach miejscowości Bani Naim, na wschód od Hebronu w Judei. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

21 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem żydowskich osadników na skrzyżowaniu przy miejscowości Huwara w Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika, zanim zdołał kogokolwiek zranić.

21 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie osiedla Ofra w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów.

21 lutego 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Ammanie (Jordania) z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły perspektyw wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem. Abbas podkreślił konieczność zwołania międzynarodowej konferencji zgodnie z francuską inicjatywą pokojową.

22 lutego 2016 r. w nocy znaczną część kraju nawiedziły rano burze połączone z obfitymi opadami deszczu. W rejonie miasta Safed doszło do rekordowego opadu – w ciągu 18 godzin nieustannego deszczu spadło 77 mm wody. Poziom jeziora Kinnaret podniósł się o 1,5 cm. W rejonie Morza Martwego i na pustyni Negew doszło do lokalnych powodzi.

22 lutego 2016 r. szef wywiadu wojskowego gen. Herzl Halewi powiedział, że w jego ocenie jedynym sposobem, aby zatrzymać falę terroru jest wznowienie procesu dyplomatycznego z Autonomią Palestyńską. Zwrócił uwagę, że istnieje obecnie niebezpieczeństwo, że do fali terroru mogą dołączyć dodatkowe siły, takie jak np. Tanzim, czyli zbrojne ramię al-Fatah. Już w ostatnich tygodniach doszło do kilku ataków terrorystycznych z udziałem członków palestyńskich sił bezpieczeństwa. „Jesteśmy blisko wyczerpania kroków militarnych.”

22 lutego 2016 r. izraelskie i amerykańskie siły zbrojne rozpoczęły ósme wspólne ćwiczenia wojskowe Juniper Cobra. Ich celem jest doskonalenie współpracy między dwoma armiami oraz poprawa zdolności obronnych, ze szczególnym naciskiem na obronę przed balistycznymi pociskami rakietowymi. W ćwiczeniach bierze 1700 amerykańskich żołnierzy.

22 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon odwiedził w porcie Hajfa zakotwiczony amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney, który bierze udział w ćwiczeniach Juniper Cobra. Jaalon powiedział, że Izrael w ostatnim czasie „korzysta z bezprecedensowego spokoju, w którym Hamas nie wystrzelił żadnej kuli. Ale oni rosną w sile, i my nie myślimy inaczej. Hamas próbuje uzbroić się w rakiety, ale ma trudności z importowaniem rakiet, jak to miało miejsce wcześniej, i musi je produkować. Dlatego przeprowadzają testy rakiet, wystrzeliwując je w stronę morza. Mają też niedobór materiałów do produkcji rakiet i muszą improwizować – oczywiście kopią też tunele defensywne i ofensywne. Nie oszukujmy samych siebie, i nie myślmy, że ich nie ma. Przygotowujemy się do możliwości, że w pewnym momencie zostanie otwarty na południu front, i my nad tym pracujemy. Nie jesteśmy w stagnacji, ale pracujemy zarówno nad działaniami defensywnymi i ofensywnymi … Nie angażujemy się w konflikty w Libanie, Syrii, Jemenie i innych miejscach, ale chronimy nasze interesy. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja – które już teraz działają w Syrii – wiedzą o tym, i dają nam swobodę działania w celu zachowania obrony naszych interesów.”

23 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z kenijskim prezydentem Uhuru Kenjatta. Netanjahu powiedział: „Izrael jest gotowy i przygotowany do współpracy z afrykańskimi państwami w naszej wspólnej walce z wojującym islamskim terroryzmem. Muszę powiedzieć, że coraz więcej afrykańskich krajów dostrzega fakt, że Izrael jest wyjątkowym partnerem przeciwko temu ekstremizmowi.” Obaj politycy postanowili utworzyć dwustronną komisję do współpracy w zagadnieniach rolnictwa i wody. Osobne rozmowy będą dotyczyć energetyki, zdrowia publicznego, a także cyber-bezpieczeństwa.

 23 lutego 2016 r. szef izraelskiej policji, komisarz Roni Alsheich zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia kontaktów z muzułmańską społecznością w Izraelu. „Im więcej uczymy się współdziałać z tą ludnością, tym więcej egzekwowania prawa i aresztowania będą spostrzegane jako usługa publiczna. Policja intensywnie działa nad pogłębieniem współpracy z ludnością arabską, poprzez otwierania posterunków w społecznościach arabskich i zatrudnianie coraz większej liczby funkcjonariuszy z muzułmańskiej części społeczeństwa.”

 23 lutego 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że od początku 2016 roku udaremniono 17 samobójczych ataków terrorystycznych oraz 12 prób porwania Izraelczyków. W zdecydowanej większości za tymi atakami stał Hamas. Pomimo trwającej fali terroru poinformowano, że nie będzie żadnego sprzeciwu dla zwiększenia liczby Palestyńczyków legalnie pracujących w Izraelu. „To nie jest Intifada. Chociaż dochodzi do pewnych ataków terrorystycznych, to są one w zaniku.” Obecnie w Izraelu pracuje 84 tys. Palestyńczyków. Ocenia się, że kolejnych 30 tys. pracuje nielegalnie. Istnieją plany, aby umożliwić pracę kolejnym 100 tys. arabskich robotników.
 

23 lutego 2016 r. Israel Aerospace Industries podpisał dwa lukratywne kontrakty. IAI ma skonstruować usterzenie ogonowe najnowszego samolotu pasażerskiego Boeing 777x, który ma wejść do eksploatacji w 2020 r. Już obecnie izraelski koncern dostarcza usterzenie ogonowe dla samolotów Boeing 777, a także przegrody przegubu, belki stropowe i drzwi pasażerskie dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Druga umowa została zawarta z koncernem Lockheed Martin i dotyczy dostarczenia 800 zestawów skrzydeł dla najnowszych myśliwców wielozadaniowych F-35. Rzecznik IAIpowiedział, że „odnowienie umowy Boeinga jest aktem zaufania dla IAI, co jest nie do przecenienia. Współpraca z wiodącym na świecie gigantem lotniczym jest pieczęcią jakości dla technologicznych możliwości lotniczych IAI.” W celu realizacji zamówienia Lockheed Martin, w zakładach w Lod powstanie zautomatyzowana linia produkcyjna skrzydeł, przy czym początek dostaw zaplanowano na drugą połowę 2017 r. Zamówienie będzie realizowane przez kolejnych 15 lat.

23 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzony został jeden pojazd.
   

 23 lutego 2016 r. palestyński minister finansów Szukri Bishara potwierdził, że w ciągu ostatnich tygodni doszło do tajnych rozmów izraelsko-palestyńskich na temat możliwości podjęcia działań w celu pobudzenia gospodarki Autonomii Palestyńskiej. Strona izraelska zaproponowała „pakiet ekonomiczny”, który umożliwi palestyńskim firmom budowlanym podjęcie robót w Izraelu. Nie ujawniono szczegółów rozmów.

24 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon oskarżył Iran o budowę międzynarodowej sieci terrorystycznej, obejmującej uśpione komórki, które gromadzą informacje, członków i zapasy broni. Są one w stanie uśpionym i oczekują na rozkaz do przeprowadzenia ataków w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jaalon oskarżył Iran, że dąży do destabilizacji Bliskiego Wschodu i innych części świata.
  24 lutego 2016 r. szef wywiadu wojskowego Herzl Halevi ostrzegł parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że „sytuacja humanitarna w Strefie Gazy pogarsza się, a jeśli wybuchnie, będzie to wybuch skierowany na Izrael.” Jako wyjście z sytuacji, Halevi wskazał na możliwość zezwolenia na budowę portu morskiego w Gazie. Umożliwiłby on na większy dostęp międzynarodowej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Halevi podkreślił także, że obecnie Hamas nie jest zainteresowany wojną z Izraelem, a nawet powstrzymuje inne grupy w Gazie, aby uniemożliwić im wystrzeliwanie rakiet przeciwko Izraelowi.

24 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem ludzi na skrzyżowaniu w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastnika, jednak jedna z zabłąkanych kul śmiertelnie trafiła żołnierza. Zginął kapitan Elijav Gelman. Ranny napastnik został aresztowany.

24 lutego 2016 r. prezydent Barack Obama spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem II. Obaj politycy omówili sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i problematykę procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Równocześnie sekretarz stanu John Kerry skrytykował rozbudowę żydowskich osiedli, podkreślając, że szkodzi to procesowi pokojowemu.

25 lutego 2016 r. prezydent Reuven Rivlin przyjął poświadczenia nowego ambasadora Egiptu, Hazem Ahdy Khairata. Tym samym zakończył się trwający od 2012 roku okres, gdy w Izraelu nie było egipskiego ambasadora. Został on odwołany podczas izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy.

25 lutego 2016 r. burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat odrzucił wczorajsze komentarze o Wschodniej Jerozolimie brytyjskiego premiera Davida Camerona, które w jego ocenie były błędne i nie poparte faktami. „Czy to nie najnowsze i najbardziej zaawansowane szkoły tam budujemy? Czy nie budujemy tam nowych dróg? Czy nie sprawujemy opieki nad dziećmi i nie prowadzimy ośrodków rekreacyjnych? Czy Autonomia Palestyńska inwestuje w podobny sposób? Sytuacja mieszkańców miasta jest znacznie lepsza niż w krajach, które nas otaczają, i rzecz jasna, lepsza niż w czasach brytyjskiego mandatu w Izraelu.” Barkat podkreślił także, że sondaże wskazują, że arabscy mieszkańcy miasta opowiadają się za zjednoczoną Jerozolimą, gdyż widzą kontrast między życiem Arabów w Jerozolimie a tymi, którzy żyją w okolicznych arabskich państwach. Dodał, że wszyscy mieszkańcy Jerozolimy mają tak jak w Londynie równe prawa, bez względu na rasę, wyznanie lub płeć.

25 lutego 2016 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud al-Zahar powiedział, że palestyński ruch nie szuka nowej wojny z Izraelem, a rozbudowywana sieć tuneli w Gazie służy celom obronnym. „Myślę, że nikt tu w regionie nie szuka wojny. Nie szukamy jakiejkolwiek konfrontacji z Izraelem, ale jeśli oni mają zamiar rozpocząć agresję, to musimy się bronić.”

26 lutego 2016 r. minister finansów Mosze Kahlon poinformował, że Izrael zdecydował się podjąć szereg kroków, aby poprawić sytuację gospodarczą Autonomii Palestyńskiej. Zdecydowano się przekazać Palestyńczykom kwotę 500 mln szekli pobranych z ceł. Kwota ta pozwoli pokryć jedną trzecią deficytu budżetu Autonomii Palestyńskiej, umożliwiając wypłacenie pensji nauczycielom i urzędnikom. Po konsultacji z ministerstwem obrony zdecydowano się także wydać Palestyńczykom dodatkowe tysiące zezwoleń na pracę w Izraelu.

 26 lutego 2016 r. około 40 tys. biegaczy wzięło udział w maratonie w Tel Awiwie. Służby medyczne udzieliły pomocy 14 osobom.

26 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w nocy siekierą ochraniarza w mieście Maale Adumim w Judei, ciężko go raniąc. Do ataku doszło przy wejściu do centrum handlowego. Napastnik zbiegł. Policja i wojska zablokowały cały region, prowadząc dużą akcję pościgową. Zdecydowano, że do końca szabatu miasto Maale Adumim zostanie zamknięte dla arabskich robotników.

    26 lutego 2016 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy żydowskim osiedlu Beit El w Samarii. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając napastnika.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.