„Każda ma prawdziwe włosy, każda, naciśnięta w brzuszek, przewraca oczyma i wydaje głos…”
„Lalki takie sprowadzałem z zagranicy w kawałkach: oddzielnie głowy, oddzielnie korpusy.”
„Lalka”, Bolesław Prus
Ostatnio na rynku antykwarycznym wiele się mówi o tzw. polskich Szrajerkach. Co to jest i dlaczego tak bardzo są poszukiwane? Najwięcej informacji na ich temat znajdziemy na forach internetowych zrzeszających kolekcjonerów i miłośników lalek, którzy poszukując wszelakich informacji na temat fabryki w Kaliszu, ujawniają małe cząstki swojej wiedzy i przekazują dalej. „Szrajerki” to potoczna nazwa określająca celuloidowe lalki produkowane w Kaliszu w okresie od pierwszej wojny światowej, aż do zamknięcia fabryki w 1939 r. Okazuje się jednak, że nie tylko. W ostatnim okresie istnienia, przedsiębiorstwo Szrajerów, rzeczywiście nosiło nazwę: Fabryka Celuloidowych Zabawek A. Szrajera w Kaliszu.
Mówi się o tym, że fabryka powstała w 1884r., ale o około 30-letnim okresie istnienia fabryki, czyli od momentu jej powstania do roku 1918 nikt nie wspomina. Czym się zajmowali, co produkowali i jak rozwijała się jedna z najstarszych polskich fabryk zabawek? Brak informacji na temat jej początków można wytłumaczyć okresem zaborów rosyjskich, bowiem wtedy Kalisz był częścią Imperium Rosyjskiego, a dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął się polski okres historii tej rodzinnej firmy.
Kaliska fabryka zabawek została założona przez Jakuba Fingerhuta w 1884 r. pod nazwą: Fingerhut i S-ka, która miała siedzibę przy ul. Kościuszki 13 w Kaliszu.
Jakub Fingerhut był znanym w Kaliszu księgarzem i wydawcą
Calosc KLIKNIJ TUTAJ
Kategorie: Uncategorized