Uncategorized

POLSKA LALKĄ STAŁA, CZYLI HISTORIA PEWNEJ FABRYKI

„Każda ma prawdziwe włosy, każda, naciśnięta w brzuszek, przewraca oczyma i wydaje głos…”

„Lalki takie sprowadzałem z zagranicy w kawałkach: oddzielnie głowy, oddzielnie korpusy.”

 „Lalka”, Bolesław Prus

 

L101.png

 

Ostatnio na rynku antykwarycznym wiele się mówi o tzw. polskich Szrajerkach. Co to jest i dlaczego tak bardzo są poszukiwane? Najwięcej informacji na ich temat znajdziemy na forach internetowych zrzeszających kolekcjonerów i miłośników lalek, którzy poszukując wszelakich informacji na temat fabryki w Kaliszu, ujawniają małe cząstki swojej wiedzy i przekazują dalej. „Szrajerki” to potoczna nazwa określająca celuloidowe lalki produkowane w Kaliszu w okresie od pierwszej wojny światowej, aż do zamknięcia fabryki w 1939 r. Okazuje się jednak, że nie tylko. W ostatnim okresie istnienia, przedsiębiorstwo Szrajerów, rzeczywiście nosiło nazwę: Fabryka Celuloidowych Zabawek A. Szrajera w Kaliszu.

Mówi się o tym, że fabryka powstała w 1884r., ale o około 30-letnim okresie istnienia fabryki, czyli od momentu jej powstania do roku 1918 nikt nie wspomina. Czym się zajmowali, co produkowali i jak rozwijała się jedna z najstarszych polskich fabryk zabawek? Brak informacji na temat jej początków można wytłumaczyć okresem zaborów rosyjskich, bowiem wtedy Kalisz był częścią Imperium Rosyjskiego, a dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął się polski okres historii tej rodzinnej firmy.

Kaliska fabryka zabawek została założona przez Jakuba Fingerhuta w 1884 r. pod nazwą: Fingerhut i S-ka, która miała siedzibę przy ul. Kościuszki 13 w Kaliszu.

Jakub Fingerhut był znanym w Kaliszu księgarzem i wydawcą

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.