Ciekawe artykuly

Adam Michnik: mam poczucie, że doczekaliśmy cudu

– Wiele rzeczy mi się nie podoba, ale nie mam żadnych wątpliwości, że osiągnęliśmy sukces. Mam poczucie, że doczekaliśmy cudu – mówi w obszernej rozmowie z Onetem redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Opowiada też m.in. o swojej rodzinie, doświadczeniach ostatnich lat, a także o swoich rozmowach z braćmi Kaczyńskimi. Pytany o ataki, jakich obiektem jest od lat, odpowiada: „Żyjemy w kraju, w którym lepsi ode mnie dostawali gorzej w dupę”.

Grzegorz Krawczyk: Trudniej było walczyć o wolność czy tę wolność budować?

Adam Michnik: Oczywiście, że trudniej było walczyć, bo wiele wskazywało na to, że my nigdy nie doczekamy się wolności. Ceną za udział w tej walce były represje, dyskryminacja, więzienie, często policyjne pały i tak dalej. Nie ma w ogóle porównania.

I po latach walki o wolność jest Pan zadowolony z tego, co mamy?

Odpowiem tak, jak zwykle odpowiadam na to pytanie: tylko dureń może powiedzieć, że jest z wszystkiego zadowolony. Nie ma takiego kraju, w którym człowiek myślący by powiedział, że jest z wszystkiego zadowolony. Oczywiście, że nie jestem! Wiele rzeczy mi się nie podoba, ale nie mam żadnych wątpliwości, że osiągnęliśmy sukces.

Gdyby 30 lat temu ktoś mi powiedział, że doczekam się Polski demokratycznej, niepodległej, praworządnej, bez cenzury, z otwartymi granicami, z całkowitą swobodą słowa, z szacunkiem dla inaczej myślących, bez politycznych więźniów i Polski, która jest w Unii Europejskiej i w NATO, to bym w to po prostu nie uwierzył. Mam poczucie, że doczekałem cudu. I że są tylko dwa pokolenia w XX wieku, które takiego cudu doczekały. To byli legioniści Piłsudskiego i my.

Zapłaciliście za to dużą cenę. Pan siedział w więzieniu wiele lat. Tak po ludzku – nie szkoda tego straconego czasu?

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.