Ciekawe artykuly

Polscy noblisci

Dziwne „polskie obyczaje”, czyli „kto nasz a kto obcy”?
Polskie zrodla podają, ze jest tylko szesciu polskich laureatow Nagrody Nobla:
Henryk Sienkiewicz, Wladyslaw Reymont, Maria Sklodowska-Curie (znana na swiecie, jako Marie Curie), Lech Walęsa, Czeslaw Milosz i Wislawa Szymborska.
Bardzo dziwne! Polska zapomniala o… dziewięciu innych polskich laureatach Nagrody Nobla!
Chociaz oficjalny spis noblistow wymienia tych dziewięciu męzczyzn, jako polskich noblistow, to Polska, ktora przeciez wsrod krajow europejskich ma najmniejszą liczbę noblistow w stosunku do liczby ludnosci, oficjalnie się do tych dziewięciu nie przyznaje.
Warto przypomniec polskich noblistow, o ktorych ich ojczyzna Polska nie pamięta:
1) Tadeusz Reichstein (1897-1996) urodzony we Wloclawku, . chemik, w 1950 roku otrzymal nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie kortyzonu.
2) Izaak Singer (Isaac Bashevis Singer) (1904-1991) . urodzony w Leoncinie niedaleko Warszawy, w Polsce mieszkal do 1935 roku, w 1978 roku otrzymal nagrodę Nobla z literatury.
3) Jozef (Joseph) Rotblat (1908-2005) urodzony w Warszawie, w 1938 roku na Uniwersytecie Warszawskim otrzymal doktorat z fizyki, . dwa lata pozniej wyjechal do Wielkiej Brytanii, w 1995 roku otrzymal pokojową nagrodę Nobla za wysilki w celu zredukowania broni jądrowej na swiecie. Jozef Rotblat cale zycie mowil po polsku i podkreslal, ze jest Polakiem z brytyjskim paszportem. Protestowal przeciwko zapisywaniu jego imienia, jako „Joseph”.
4) Mieczyslaw Biegun (Menachem Begin) (1913-1992) . urodzony Brzesciu nad Bugiem, opuscil Polskę w 1940 roku, zostal szostym premierem Izraela, w 1979 roku otrzymal pokojową nagrodę Nobla za podpisanie traktatu z Egiptem.
5) Leonid Hurwicz, urodzony w 1917 roku, od 1919 roku mieszkal w Warszawie, gdzie ukonczyl studia prawnicze, w 1940 roku wyjechal do USA, w 2007 roku otrzymal Nagrodę Nobla z ekonomii.
6) Szymon Perski (Szimon Peres) urodzony w 1923 roku w Wiszniewie (wojewodztwo wilenskie), wyjechal z Polski w 1934 roku, zostal dziewiątym prezydentem Izraela, w 1994 roku otrzymal pokojową Nagrodę Nobla.
7) Jerzy Szarpak (Georges Charpak) urodzony w 1924 roku w Dąbrowicy (wojewodztwo wolynskie), wyjechal do Francji w 1931 roku, otrzymal nagrodę Nobla z fizyki w 1992 roku.
8) Andrzej Wiktor Schally (Andrew Viktor Schally), urodzony w 1926 roku w Wilnie, syn generala Kazimierza Schally, szefa gabinetu prezydenta RP Moscickiego, po wybuchu II wojny swiatowej wyjechal z Polski, otrzymal nagrodę Nobla medycyny w 1977 roku. Schally pochodzil z zydowsko-szwedzko-francusko-polskiej rodziny o nieokreslonej przynaleznosci religijnej. Wedlug rasowych kryteriow nazizmu byl tzw. „mieszancem” i grozila mu smierc. Ocalal z masakry Holokaustu ukrywając się w Rumunii w srodowisku polskich Zydow.
9) Roald Hoffman, urodzony w 1937 roku w Zloczowie (wojewodztwo lwowskie), wyemigrowal do USA w 1949 roku, otrzymal nagrodę Nobla z chemii w 1981 roku, od 1965 roku do dzisiaj pracuje na Cornell University w USA.
Dlaczego Polska nie uwaza tych noblistow za Polakow? Osmiu z nich (z jedynym wyjątkiem Reichsteina) posiadalo obywatelstwo polskie i zdobywalo w Polsce wyksztalcenie. Język polski byl dla nich językiem macierzystym lub drugim najwazniejszym.
Trzeba pamiętac, ze Sklodowska-Curie nigdy nie miala polskiego obywatelstwa (początkowo byla obywatelką Rosji, potem Francji) a Polskę opuscila na zawsze w wieku 24 lat. Czeslaw Milosz przez wiele lat posiadal tylko obywatelstwo litewskie, a pisal glownie w języku angielskim. Wiele jego wypowiedzi wskazuje, ze uwazal się za Litwina, mowiącego po polsku.
Dlaczego Polska przyznaje się do Sklodowskiej i Milosza, a nie przyznaje się do Reichsteina, Singera, Rotblata, Szarpaka, Hurwicza, Perskiego, Bieguna, Schally’ego i Hoffmana?
Powod jest, niestety, typowy: są to Zydzi, a więc wedlug polskich wladz nie mogą byc nazwani Polakami.
Polska jest niechlubnym wyjątkiem, bo na przyklad Niemcy szczycą się wszystkimi swoimi laureatami Nobla, z ktorych wielu bylo niemieckimi Zydami. Bardzo duzo laureatow Nobla jest zaliczanych jednoczesnie do dwoch narodowosci, na przyklad Sklodowska- do francuskiej i polskiej.
Oficjalny spis laureatow Nobla nie zawiera kategorii „Zydzi”, a nagrodzonych klasyfikuje wedlug kraju pochodzenia lub / i zamieszkania.
Dlaczego w takim razie Polska nie uznaje na przyklad Perskiego i Bieguna za polsko-izraelskich noblistow?
Wstyd, ze Polska wobec polskich laureatow nagrody Nobla wyraznie stosuje kryteria religijne Są to raczej kryteria rasowe, a nie religijne, poniewaz wsrod polskich noblistow pochodzenia zydowskiego są osoby nie praktykujące judaizmu.
Tych, ktorzy urodzili się jako katolicy , uznaje za „swoich”, a innych urodzonych jako Zydzi, odrzuca. „Urodzili się jako katolicy”, poniewaz Sklodowska i Milosz faktycznie stali się pozniej ateistami.
Milosz nawet otwarcie krytykowal tradycyjny polski katolicyzm, nazywając go „ciemnogrodem”. Jednak przed smiercią oficjalnie powrocil „na lono Kosciola”. Wszyscy pamiętamy, jakie problemy byly z pogrzebem, prawda?
Wstyd tym większy, ze pięciu z wymienionych, odtrąconych przez Polskę noblistow cudem uratowalo się z Holokaustu. Niestety wątpliwe, czy Polska kiedykolwiek się do nich przyzna.
Silniejszy jest propagowany przez Kosciol mit, ze „Polak to tylko katolik”. Widocznie, dlatego Polska woli miec szesciu noblistow, zamiast piętnastu.

Przyslal Gabrys Wroblewski

reunion-691.jpg

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

1 odpowiedź »

 1. Cześć Gabryś
  Nie wiem jak to tam w tej Polsce jest teraz. Może rzeczywiście źródła im nieco wysychają? Ale źródła podające, że było tylko 6 laureatów Nobla, nie bardzo chyba można nazwać źródłami. (Gdzieś Ty to znalazł?) To raczej takie malutkie, nieco rachityczne „źródełka”.

  Niewiele szukając znalazłem na polskiej stronie http://www.pl-nobel.prv.pl/ pod tytułem Polish-origin Nobel Prize Laureates, born on former and present-day Polish land

  23 laureatów. Prawda, że nie kierowałem się żadną „czystością rasy” a tylko zainteresowaniem Twoim artykułem i skopiowałem.

  Year Person Discipline
  1903 Maria SKLODOWSKA-CURIE Physics
  1905 Henryk SIENKIEWICZ Literature
  1907 Albert Abraham MICHELSON Physics
  1911 Maria SKLODOWSKA-CURIE Chemistry
  1920 Walther Hermann NERNST Chemistry
  1924 Wladyslaw Stanislaw REYMONT Literature
  1944 Isidor Isaac RABI Physics
  1950 Tadeus REICHSTEIN Physiology or Medicine
  1963 Maria GOEPPERT-MAYER Physics
  1966 Shmuel Yosef AGNON Literature
  1977 Andrew V. SCHALLY Physiology or Medicine
  1978 Isaac Bashevis SINGER Literature
  1978 Menachem BEGIN Peace
  1980 Czeslaw MILOSZ Literature
  1981 Roald HOFFMANN Chemistry
  1983 Lech WALESA Peace
  1985 Klaus von KLITZING Physics
  1992 Georges CHARPAK Physics
  1994 Shimon PERES Peace
  1995 Józef ROTBLAT Peace
  1996 Wislawa SZYMBORSKA Literature
  1999 Günter GRASS Literature
  1999 Günter BLOBEL Physiology or Medicine

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.