Ciekawe artykuly

BMW żałuje za działania w czasie Holokaustu

fot. By Diego Delso, CC BY-SA 3.0

Obchodząca stulecie swego istnienia, niemiecka firma samochodowa BMW, wyraziła żal za swoje działania podczas Holokaustu. W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej firma wyjaśnia, że „działała wyłącznie jako dostawca dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego” w czasie rządów nazistów, wykorzystując „robotników przymusowych, skazanych i więźniów z obozów koncentracyjnych”.

„Do dziś to ogromnie cierpienie i los wielu robotników przymusowych pozostaje kwestią najgłębszego żalu” – napisano w oświadczeniu.

Firma przypomina jednocześnie, że była pierwszą korporacją przemysłową, która zainicjowała publiczną debatę na temat wykorzystywania więźniów obozów w czasie wojny. W 1983 BMW wydała specjalną publikację na ten temat. W 1999 firma stała się członkiem-założycielem fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość, która wypłaca odszkodowania byłym robotnikom przymusowym.

Gunther i Herbert Quandt, którzy byli właścicielami BMW w czasie wojny, chętnie współpracowali z nazistami. Każdego miesiąca w ich fabrykach ginęło ok. 80 przymusowych robotników.

BMW żałuje za działania w czasie Holokaustu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.