Polityka

Wiadomosci z Izraela 1- 6 kwietnia

1 kwietnia 2016 r. Smith Polling Institute opublikował wyniki badania opinii publicznej. 51% ankietowanych Izraelczyków uznało, że obecna sytuacja bezpieczeństwa jest gorsza niż na początku Intifady Al-Aksa w 2000 r. Kolejne 53% powiedziała, że ich osobiste odczucie bezpieczeństwa spadło w ostatnich dwóch lub trzech latach. 56% pytanych stwierdziło, że w wyniku obecnej fali terroru, powstrzymało się od korzystania z komunikacji publicznej i zrezygnowało z przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych. W obecnej fali terroru (od września 2015 r.) zginęło 34 Izraelczyków. W tym czasie doszło do 211 ataków z użyciem noży, 83 strzelanin i 42 ataków samochodowych. W atakach i innych starciach zginęło około 200 Palestyńczyków, z czego 130 w chwili przeprowadzania ataków terrorystycznych. W porównaniu, podczas Intifady Al-Aksa (lata 2000-2005) zginęło 1000 Izraelczyków i 3000 Palestyńczyków. Powszechnym zjawiskiem w tych latach były samobójcze zamachy bombowe.

1 kwietnia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że Izrael poszerza obszar dostępny dla rybaków ze Strefy Gazy z 6 do 9 mil morskich od wybrzeża. Równocześnie zezwolono na połowy w niedziele. Ocenia się, że decyzja ta przyniesie rocznie 400 tys. szekli zysku gospodarce Strefy Gazy. Obecnie z rybołówstwa w Gazie utrzymuje się około 4 tys. rybaków, z czego ponad połowa z nich żyje poniżej granicy ubóstwa.

2 kwietnia 2016 r. palestyńskie media poinformowały, że w marcu Wzgórze Świątynne odwiedziło 1114 żydowskich gości, z czego 846 było osadnikami, a 268 studentami i przewodnikami. W porównaniu, z miesiącem  lutym było 893 żydowskich odwiedzających.

2 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że gospodarka Izraela dobrze się rozwija, ale nadal jest nadmiar biurokracji i zbyt wiele różnych regulacji.

3 kwietnia 2016 r. palestyńska terrorystka zaatakowała w południe nożem przechodniów w mieście Rosz HaAjin. Ranna została 1 Izraelka. Ochroniarze zatrzymali napastniczkę.

3 kwietnia 2016 r. wysoki przywódca Hamasu, Moshir al-Masri powiedział, że jego organizacja nie chce wojny z Izraelem. Dodał jednak, że jeśli Izrael rozpocznie wojnę, to Hamas będzie zmuszony ją prowadzić.

3 kwietnia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Tapuach w Samarii. Żołnierze dostrzegli podejrzane zachowanie napastnika i wezwali go do zatrzymania się. Terrorysta wyrzucił nóż i poddał się.

4 kwietnia 2016 r. siły bezpieczeństwa przedstawiły rano raport, z którego wynika, że fala terroru wyraźnie słabnie. Najbardziej gorącym miesiącem starć był październik, podczas którego doszło do 842 różnych aktów przemocy. Dla porównania w marcu doszło jedynie do 163 aktów przemocy (w marcu 2015 r. było 159 zdarzeń). Dane pokazują wyraźny spadek liczby strzelanin, ataków z użyciem samochodów i noże, ataków bombami zapalającymi i kamieniami. Większość ataków nożowników miała miejsce w grudniu (117), a w marcu było ich tylko 8. Podobnie ze strzelaninami: w grudniu było 13, a w marcu już tylko 3. Spadła także liczba podpaleń, z 88 w październiku do 20 w marcu. W październiku odnotowano także 442 przypadki obrzucenia kamieniami, a w marcu było już tylko 165 takich napaści (w marcu 2015 r. było 270).

 4 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu po południem odpowiedział na telewizyjne oświadczenie Abbasa, i powiedział: „Kilka dni temu prezydent Abbas powiedział w izraelskiej telewizji, że gdybym go zaprosił, to przyjdzie. Jak powiedziałem to rano wysłannikowi amerykańskich kongresmenów: zapraszam go. Wyczyściłem swój grafik w tym tygodniu. Codziennie będę tutaj. Pierwszym punktem spotkania będzie wstrzymanie podżegania. Moje drzwi są otwarte dla każdego, kto chce pokoju.”

 4 kwietnia 2016 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział, że ma nadzieję na wznowienie przez Palestyńczyków bezpośrednich rozmów pokojowych. „Bez zaufania między obiema stronami nie może być negocjacji, i nie znajdziemy żadnego rozwiązania. Niedawno słyszałem, co przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział w telewizji. Muszę powiedzieć, że było to trochę obiecujące. Powiedział, że istnieje potrzeba położenia kresu wszelkim formo terroru i znalezienia sposobu na powrót do negocjacji. Ale tak długo, jak wierzy fundamentalistom i takim ludziom jakHamas, którzy nie widzą żadnego sposobu by zaakceptować Izrael, lub że jakiekolwiek zawieszenie broni może być tylko tymczasowe, a w rzeczywistości dążą do zniszczenia Izraela, to on nie dojdzie donikąd. Musimy znaleźć sposób, aby odbudować zaufanie między nami. Oczywiście spotkam się z izraelskim rządem i będę o tym rozmawiał.”

 4 kwietnia 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz podpisał w Jerozolimie porozumienie z sekretarzem energii USA Ernestem Monizem w sprawie rozszerzenia współpracy energetycznej między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Celem jest wspieranie badań i innowacyjności, aby obniżyć koszty czystych technologii energetycznych.

4 kwietnia 2016 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Jamal Muhaisen powiedział, że „Amerykanie w Stanach Zjednoczonych są pod żydowsko-syjonistyczną okupację. Rząd Ameryki próbuje uczynić z Bliskiego Wschodu strefę kontrolowaną przez Izrael, a arabskie państwa straciły swoje miejsce w walce z państwem żydowskim. Arabowie nie rozumieją, że ich główna walka jest z Izraelem, który realizuje swój określony plan w regionie. Zostało to wcześniej uzgodnione ze Stanami Zjednoczonymi. Powtarzam: wrogiem numer jeden narodu palestyńskiego i arabskiego i islamskiego, pozostają Stany Zjednoczone.”

4 kwietnia 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki i inne antysemickie symbole w licznych miejscach miasta Laval, w stanie Quebec w Kanadzie. Policja wszczęła dochodzenie.

4 kwietnia 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na Synagodze Maroubra na przedmieściach Sydney w Australii. Rabin Jossi Friedman powiedział: „Mam jedną wiadomość do przekazania tym wandalom, którzy zbezcześcili naszą synagogę i obrazili nasz naród: Żal mi was! Wasza nienawiść nie zaszkodzi nam, ale pochłonie was. Więc dla swojego własnego dobra, pozwólcie jej odejść.”

5 kwietnia 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach, gen. Joav Mordechai, ogłosił, że Izrael wstrzyma transfer cementu do sektora prywatnego w Strefie Gazy. Decyzję podjęto po tym, jak jeden z wysokich dowódcówHamasu przejął dużą dostawę cementu i materiałów budowlanych, które zostały dostarczone w celach humanitarnych. Materiały te wykorzystano przy budowie infrastruktury terrorystycznej Hamasu. Generał wyjaśnił, że stanowiło to naruszenie warunków zawieszenia broni. Podkreślił przy tym, że zamrożenie dostaw dotyczy wyłącznie sektora prywatnego, a Izrael nadal będzie dostarczać cement dla sektora publicznego, na potrzeby budownictwa medycznego, społecznego i edukacyjnego.

5 kwietnia 2016 r. spółka The Electric Company zmniejszyła o 50% dostawy energii elektrycznej dla miasta Hebron i okolicznych wiosek. Zmniejszenie dostaw jest wynikiem dużych zaległości płatniczych za prąd ze strony władz Autonomii Palestyńskiej (dług wynosi 450 mln USD). Dzień wcześniej ograniczenia o 50 % w dostawach energii wprowadzono także w mieście Betlejem.
 

5 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy do współpracy z Izraelem, aby powstrzymać „wzajemne podżeganie między stronami”. Abbas wezwał także do ponownego zwołania komitetu izraelsko-palestyńsko-amerykańskiego, którego zadaniem będzie monitorowanie podżegania z obu stron konfliktu – komitet taki powstał 15 lat temu i został rozwiązany w 2014 r. przez Izrael. Jako przyczynę jego rozwiązania podano wówczas, że „nie ma sensu utrzymywać komitet, który w dalszym ciągu będzie ukrywać podżegania Autonomii Palestyńskiej.” Abbas dodał: „Chcemy usłyszeć jasną deklarację rządu Izraela, że wierzy w rozwiązanie dwupaństwowe. Jeśli tak się stanie, będzie to początek porozumienia i będziemy mogli prowadzić negocjacje z drugą stroną. Główną przeszkodą na drodze do pokoju są żydowskie kolonie. Dlatego żądamy całkowitego zaprzestania budowy osiedli na palestyńskich terytoriach.”

5 kwietnia 2016 r. amerykańska stacja telewizyjna CNN podała informację, że Stany Zjednoczone rozważają wycofanie personelu wojskowego z północnej części półwyspu Synaj w Egipcie. Obecnie stacjonuje tam około 700 amerykańskich żołnierzy, będących częścią międzynarodowej misji pokojowej MFO (nadzorują przestrzeganie układu pokojowego izraelsko-egipskiego z 1979 r.). Większość pokojowych sił stacjonuje w bazie el-Gorah, w pobliżu Strefy Gazy. Baza znajduje się w coraz większym zagrożeniu ze strony islamskich terrorystów ISIS. Pentagon zaprzeczył tym doniesieniom.

6 kwietnia 2016 r. spółka energetyczna The Electric Company zawarła porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej, według którego w jutrzejszym dniu Palestyńczycy wpłacą 20 mln szekli na rzecz spółki. Transfer pieniędzy umożliwi zniesienie ograniczeń w dostawach energii elektrycznej, a także otworzy drogę do rozmów w sprawie uregulowania długu w wysokości 1 mld 740 mln szekli, które Autonomia Palestyńska jest winna na rzecz The Electric Company. Jeśli w ciągu siedmiu dni do dojdzie do zawarcia porozumienia, spółka energetyczna zapowiedziała ponowne ograniczenia w dostawach prądu dla palestyńskich społeczności.

6 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela zwróciły do Strefy Gazy dziesięć skonfiskowanych łodzi rybackich. Zostały one zajęte, gdy ich właściciele usiłowali naruszyć obszar połów przy Gazie, i zignorowali wezwanie izraelskiej marynarki do zawrócenia.

6 kwietnia 2016 r. Izrael przywrócił wieczorem normalne zasilanie energią elektryczną dla Autonomii Palestyńskiej. Spółka energetyczna oczekuje, że Autonomia ureguluje swoje zaległości płatnicze za prąd.

6 kwietnia 2016 r. burmistrz Jerozolimy Nir Barkat został zakrzyczany przez anty-izraelskich aktywistów podczas swojego publicznego wystąpienia w San Francisco State University (USA). Barkat brał udział w konferencji na temat sektora high-tech i miał podzielić się swoim doświadczeniem, jako burmistrza najbardziej zróżnicowanego izraelskiego miasta. W minutę po rozpoczęciu przemówienia na salę wtargnęła grupa studentów stowarzyszonych z Students for Justice in Palestine z flagami OWP. Skandowali hasła: „Niech żyje Intifada!” i „Palestyna będzie wolna od rzeki do morza!”

 6 kwietnia 2016 r. Austriackie Forum Przeciw Antysemityzmowi poinformowało, że liczba incydentów antysemickich zgłoszonych w zeszłym roku w Austrii wzrosła o ponad 80% w porównaniu do poprzedniego roku. W 2015 r. odnotowano 465 incydentów antysemickich, z czego ponad 200 było incydentami internetowymi. Najpoważniejszym zdarzeniem było zbezczeszczenie żydowskiego cmentarza w mieście Hohenems, blisko granicy ze Szwajcarią. Sekretarz Związku Gmin Żydowskich w Austrii, Raimund Fastenbauer powiedział: „Istnieje coraz większa obawa, że jeśli udział muzułmanów w Austrii nadal będzie rosnąć z powodu imigracji, ze względu na uchodźców, to może stać się to problemem dla nas.” Obecnie w Austrii mieszka około 15 tys. Żydów.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.