Polityka

Antysemityzm

Słowo „antysemityzm” zostało stworzone i spopularyzowane przez antysemitę. Był nim niemiecki dziennikarz i publicysta Wilhelm Marr (1819-1904). Jego zamiarem – który się powiódł – było zastąpienie w języku niemieckim słowa Judenhass („nienawiść do Żydów”) określeniem, które nazywałoby to uczucie mniej dosłownie i nawet z pewnym posmakiem naukowości. Ponadto to nowe słowo miało odwracać uwagę od czegoś tak prostackiego, jak nienawiść do Żydów, a wskazywać na konflikt rasowy,tkwiący u podłoża „antysemityzmu”, który podkreślałby „wzniosły” charakter tej nienawiści i nawet zwracał uwagę na jej naturalną nieuchronność i niepodleganie indywidualnemu wyborowi człowieka. Mieściło się to w końcu znakomicie w popularnych wówczas pseudonaukowych teoriach o wrodzonych konfliktach i nierównościach pomiędzy rasami (np. teorie Artura de Gobineau).

Zamiast więc nazywać ludzi nienawidzących Żydów tym, kim w rzeczywistości byli, Marr użył terminu skutecznie mylącego, który wywołuje wrażenie, że antysemici przeciwstawiają się Semitom. Oczywiście jest to nieprawda: tymi, przeciwko którym występują antysemici, są jedynie Żydzi. Zafałszowanie słów „antysemityzm ” i „antysemita” umożliwiało i umożliwia ludziom w świecie arabskim, którzy nienawidzą Żydów, zaprzeczanie, że są antysemitami, na pozornie logicznej zasadzie, że sami są przecież Semitami.

Słowo „antysemityzm” narodziło się jako próba wprowadzenia w błąd i działa w ten sposób do dziś. Marr uważał, że na terenie Niemiec toczy się zakonspirowana walka na śmierć i życie pomiędzy Niemcami i Żydami. Aby przeciwstawić się wyimaginowanej sile żydowskiej, Marr w 1879 roku założył Ligę Antysemicką (Antisemiten Liga) – pierwszą organizację w historii Niemiec, której jedynym celem było występowanie przeciwko Żydom i ludziom pochodzenia żydowskiego. Ta „antysemicka” organizacja domagała się – w niezgodzie ze swoją nazwą – usunięcia siłą z terenu Niemiec oczywiście nie żadnych „Semitów”, ale po prostu Żydów. W tym samym roku Marr opublikował swoje dzieło: „Droga do zwycięstwa niemieckości nad żydowskością” („Der Weg zum Siege des Germanentums über das Judentum”).

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.