Filmy i ksiazki

„Wszystko może się przytrafić”

'”Wszystko może się przytrafić”, reż. Marcel Łozińskifot. Studio Filmowe Kalejdoskop
„Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego najlepszym polskim filmem dokumentalnym stulecia
Dokument „Wszystko może się przytrafić” w reżyserii Marcela Łozińskiego (Studio Filmowe Kalejdoskop/TVP, 1995) otrzymał tytuł „Najlepszy Polski Film Dokumentalny Stulecia” w internetowym plebiscycie publiczności, który towarzyszy przeglądowi „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”. Przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego odbywa się w dniach 6-7 kwietnia 2016 w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon. Wstęp na pokazy jest WOLNY.
W filmie „Wszystko może się przytrafić” sprawy społeczne schodzą na dalszy plan. Marcel Łoziński porusza tematy egzystencjalne, dotyczące jednostki. Bohaterem jest mały chłopiec (syn reżysera – Tomek). Chłopiec jest szczęśliwy i ciekawy świata. Jeździ po parku na hulajnodze i bez barier kontaktuje się z przypadkowymi ludźmi. Chłopiec tworzy wokół siebie naturalną aurę, której brakuje w codziennych relacjach międzyludzkich. Zadaje pytania wprost, np. „Ile będziesz jeszcze żył?”, „Co byś zrobił, gdybyś się jeszcze raz urodził?”. Ludzie chętnie odpowiadają. Opowiadają chłopcu, co im leży na sercu. Tomek powtarza, że wszystko może się przytrafić „można czasem nawet znaleźć malutkiego dinozaura”, ale jak dodaje „zdarza się to bardzo rzadko”.

Marcel Łoziński – jeden z najbardziej znanych i docenianych na świecie dokumentalistów polskich. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi (1971). Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od czterech lat kieruje kursem dokumentalnym w Szkole Wajdy. Prowadził Dragon Forum – międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching. Nominowany do Oscara za film dokumentalny „89 mm od Europy” (1994). W 2016 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał prestiżową nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości.

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.