Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

USA w Wielkanoc: Kiedy chrześcijanie są masakrowani, odwróć wzrok

Według nowego raportu, Boko Haram, nigeryjska ekstremistyczna grupa islamistyczna zabiławięcej ludzi w imię dżihadu niż Państwo Islamskie (ISIS). Od roku 2000, kiedy dwanaście stanów Nigerii Północnej zaczęło wprowadzać w życie lub w pełni egzekwować prawo szariatu, zabito „między 9 a 11,5 tysiąca chrześcijan”. To jest „ostrożne oszacowanie”.

Ponadto „1,3 miliona chrześcijan wygnano i zmuszono do przeniesienia się gdzie indziej” a „13 tysięcy kościołów zamknięto lub całkowicie zniszczono”. Niezliczone „tysiące chrześcijańskich przedsiębiorstw, domów i innej własności zostały zniszczone

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**

Macierewicz o współpracy z Izraelem: „Liczę, że teraz zostanie ona wzmocniona”

– Współpraca wojskowa jest bardzo dobra. Liczę, że teraz zostanie ona wzmocniona – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z ministrem obrony Izraela Mosze Ja’alonem. W środę w Tel Awiwie odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Izraela.​

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Biznes szmuglowania uchodźców i handlu kobietami

Szczegółowy raport o kobietach syryjskich: uchodźcach, starających się o azyl i imigrantach w Turcji, opublikowane już w 2014 r. przez Stowarzyszenie Praw Człowieka i Solidarności z Uciśnionymi (znane po turecku jako Mazlumder), mówi o wczesnych i przymusowych małżeństwach, poligamii, nękaniu seksualnym, handlu kobietami, prostytucji i gwałtach dokonywanych przez przestępców na Syryjkach w Turcji.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

W MARKOWEJ OTWARTO MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów powstało w podkarpackiej wsi Markowa, gdzie w latach Zagłady rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów ukrywała na strychu swojego domu ośmiu Żydów.
​W ceremonii otwarcia uczestniczyło kilkaset osób. Byli wśród nich przedstawiciele władz z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz potomkowie Ocalonych.
   *******

WARSZAWA ODDA HOŁD UCZESTNIKOM POWSTANIA W GETCIE

ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM PRZYPADA 19 KWIETNIA. WYDARZENIA ZWIĄZANE Z JEJ OBCHODAMI ROZPOCZNĄ SIĘ DWA DNI WCZEŚNIEJ.

Hebrajska rocznica przypada na 22 kwietnia t.j. – 14 dnia miesiaca nisan – pierwszy wieczor pesachowy.
******

Władysław Bartoszewski: Nie mam pewności, czy nie mogłem zrobić więcej

Oni nie chcieli się ratować, bo chcieli się bić. Chcieli dać świadectwo godności człowieka – 73. rocznica powstania w warszawskim getcie.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


„Charlemagne”. Francuzi bronili Berlina do ostatka

 Francuscy żołnierze SS zgrupowani w batalionie szturmowym „Charlemagne” bronili stolicy III Rzeszy do samego końca, wiernie trwając przy führerze.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Nieistniejące światy. Rozmowa z Ryszardem Horowitzem

Kogo tam nie ma! Jurek Kosiński, Daniel Olbrychski, Urszula Dudziak, Andrzej Strzelecki, Magda Dygat-Dudzińska, Andrzej Dudziński, Elżbieta Czyżewska… Po latach nawet nie wszystkich rozpoznaję.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Kampusy palestyńskie „bardziej hamasowskie niż Hamas”

Wszystko jest dziś postawione na głowie. „Propalestyńscy” aktywiści na kampusach uniwersyteckich na całym świecie zachodnim są zakochani w tyranach: palestyńscy studenci i akademicy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy muszą znosić codzienne nękanie ze strony władz Autonomii Palestyńskiej (AP) i Hamasu, bo jedyne, co podnieca tych zachodnich aktywistów to „nadużycia izraelskie”.

Najwyraźniej, żeby dzisiaj być „propalestyńskim”, trzeba być „antyizraelskim”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


HILLEL INTERNATIONAL ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ W POLSCE

– Członkami Hillela mogą być osoby w wieku od 18 do 30 lat – mówi Magdalena Dorosz – Nie muszą być studentami. Naszą ofertę kierujemy do young adults, tzw. młodych dorosłych.
Spotkanie inauguracyjne odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
  *******

Gross przesłychiwany przez pięć godzin

We wtorek prokuratura okręgowa w Katowicach przez pięć godzin przesłuchiwała prof. Jana Tomasza Grossa. Prokuratorzy próbują ustalić, czy Gross obraził naród polski, gdy w niemieckim „Die Welt” napisał, że Polacy „zabili więcej Żydów niż Niemców”.

Gross był przesłuchiwany w charakterze świadka. Artykuł profesora ukazał się z „Die Welt” we wrześniu 2015 i dotyczył sprawy uchodźców oraz braku zgody na ich przyjęcie przez Polskę.

Do prokuratury wpłynęło prawie 200 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na znieważeniu narodu polskiego. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Profesorowi nie postawiono żadnych zarzutów.

– Powiedziałem wprost, że nie zamierzałem obrażać polskiego narodu – mówił Gross agencji AP. – Starałem się uświadomić ludziom problem uchodźców w Europie. Ja tylko mówię prawdę, a prawda niekiedy wywołuje efekt szoku na ludziach, którzy wcześniej nie zdawali sobie z niej sprawy.

Gross przesłuchiwany przez pięć godzin


Prognoza pogody. Jerozolima, Kair i Rijad – zakładnicy pokoju

 
Króla Arabii Saudyjskiej Salmana podejmowano w tych dniach w Egipcie z iście faraońskim przepychem, a rezultaty jego wizyty też są na faraońską skalę: Rijad sfinansuje budowę łączącego oba kraje 10-km mostu przez Cieśninę Tirańską.
*******

Przedwojenni kantorzy znów zaśpiewają w warszawskiej synagodze

DJ Lenar na gruzowisku w Tel Awiwie znalazł stare płyty warszawskich kantorów. Teraz ta muzyka zabrzmi w synagodze, w której została nagrana. W czwartek zaczyna się festiwal Nowa Muzyka Żydowska.

Cały tekst:KLIKNIJ TUTAJ

******

Hiszpania: Lekcje z islamu w szkołach publicznych Otwarte wrota do radykalnego islamu?

Wytyczne odnośnie nauczania islamu w szkołach publicznych – których projekt sporządziła Islamska Komisja Hiszpanii, a zaaprobowało Ministerstwo Edukacji – mają na celu wywołanie religijnego zapału i promowanie islamskiej tożsamości u młodych muzułmanów w Hiszpanii.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Timothy Snyder będzie gościem 16. Dni Tischnerowskich

Timothy Snyder, amerykański historyk specjalizujący się historii Europy Środkowej i Wschodniej będzie głównym gościem tegorocznych 16. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie od 20 do 23 kwietnia. Ich temat przewodni to “Wolność”.
****

Pokazują, co Martin Heidegger naprawdę o myślał „światowym żydostwie”. Takiego wzburzenia nie było w Niemczech od ujawnienia służby Güntera Grassa w Waffen-SS.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

„Loving Vincent”. Powstający m.in. w Gdańsku film o życiu i śmierci Vincenta Van Gogha jest pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która została namalowana.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**********

Studia chrześcijańsko-żydowskie na papieskim uniwersytecie

Dialog religijny między chrześcijanami i Żydami, relacje polityczne między Polską a Izraelem, historia Żydów w Polsce, judaistyczna filozofia i kultura – takie zagadnienia podejmowane będą w ramach interdyscyplinarnych studiów podyplomowych, które uruchomi krakowski Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
******
Jeden z najsłynniejszych spektakli Tadeusza Kantora, „Umarłą klasę” w ujęciu filmowym Andrzeja Wajdy po cyfrowej rekonstrukcji, będzie można oglądać na DVD. Premiera płyty odbędzie się 6 kwietnia 2016 r. w NInA, w 101. rocznicę urodzin Kantora.
Premiera „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2 odbyła się w krakowskiejgalerii Krzysztofory 15 listopada 1975 roku.​
Spektakl inspirowany tekstami Witkacego, Gombrowicza i Schulza, określany jako „przejmujący” i „wstrząsający” oraz uznany za najlepszą teatralną sztukę na świecie przez amerykański „Newsweek”, doczekał się trzech telewizyjnych rejestracji.​

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.