Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

10 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela nałożyły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać na czas święta Szawuot. Jedynymi wyjątkami będą sytuacje humanitarne i medyczne.

10 czerwca 2016 r. Hamas przeprowadził serię testów rakietowych w Strefie Gazy. Wystrzelono około 30 rakiet krótkiego zasięgu, które spadły na obszarze strefy.

10 czerwca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

13 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili nad ranem kamieniami autobus jadący pod Zachodni Mur we Wschodniej Jerozolimie. Odłamki szyb zraniły 3 pasażerów autobusu.

13 czerwca 2016 r. Siły Obronne Izraela zniosły rano blokadę Autonomii Palestyńskiej, która obowiazywała przez czas świąt Szawuot. Złagodzono również blokadę wioski Jatta, z której pochodzili terroryści odpowiedzialni za zamach w Tel Awiwie. Wyrażono zgodę, aby mieszkańcy mogli opuszczać wioskę po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

13 czerwca 2016 r. wieczorem doszło do zderzenia się autobusu z samochodem ciężarowym w pobliżu miejscowości Kfar Shmaryahu na wybrzeżu. Rannych zostało 12 osób.

13 czerwca 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon został wybrany przewodniczącym Komitetu Prawa ONZ. Jest to pierwszy raz, kiedy Izraelczyk został przewodniczącym stałego komitetu ONZ. Danon powiedział: “Jestem dumny, że jako pierwszy Izraelczyk zostałem wybrany na to stanowisko. Izrael jest światowym liderem w dziedzinie międzynarodowego prawa oraz w walce z terroryzmem. Jesteśmy zadowoleni, że mamy możliwość podzielenia się naszą wiedzą z innymi państwami świata.”

13 czerwca 2016 r. drugi amerykański lotniskowiec wpłynął na Morze Śródziemne. Lotniskowiec USS “Dwight D. Eisenhower” razem z grupą uderzeniową krążkowników rakietowych i niszczycieli podmieni lotniskowiec USS “Harry S. Truman“, który jeszcze w tym miesiącu ma powrócić do Stanów Zjednoczonych na osiem miesięcy. “Eisenhower” później ma płynąć dalej do Zatoki Perskiej. Nie ujawniono dokładnych szczegółów jego misji. Dużą rzadkością jest obecność dwóch grup uderzeniowych amerykańskich lotniskowców na Morzu Śródziemnym. Jak głosi komunikat amerykańskiej marynarki wojennej, obecność dwóch lotniskowcowych grup bojowych na Morzu Śródziemnym demonstruje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa i jest “mocnym przesłaniem wsparcia dla naszych sojuszników i partnerów w Europie”.

14 czerwca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ambasadorami państw członkowskich wojskowego paktu NATO. Netanjahu powiedział, że Izrael postara się jak najszybciej otworzyć swoją stałą siedzibę w Brukseli. “Dwa dni temu, terrorysta wszedł do nocnego klubu w Orlando i zamordował prawie 50 niewinnych ludzi, mężczyzn i kobiet. Ci ludzie nie robili nic złego. Tańczyli z przyjaciółmi i cieszyli się muzyką z najbliższymi. Terrorysta mordował, gdyż był napędzany nietolerancją dla społeczności LGBT i napędzany nienawiścią do wolności i różnorodności. Dzień wcześniej, terrorysta wszedł do kawiarni w Tel Awiwie i zamordował czterech cywilów. Oni również nie robili nic złego. Pili kawę i cieszyli się obchodząc urodziny. Paryż, Bruksela, Londyn, Tel Awiw, Jerozolima, Bali, Bombaj, Nowy Jork, San Bernardino, a teraz Orlando i wiele innych miast zostało dotkniętych przez to samo zło. Terror nie zna granic. Dlatego nasza współpraca w walce z terroryzmem również nie zna granic. Jednego dnia ISIS zabija gejów, następnego dnia jazydów, a następnie żydów, muzułmanów i chrześcijan. Jesteśmy gotowi pomóc NATO w tej globalnej walce. Jesteśmy gotowi podzielić się naszym wywiadem i naszym doświadczeniem, aby pomóc w tym wspólnym wysiłku.”

14 czerwca 2016 r. Biały Dom sprzeciwił się propozycji Kongresu USA w sprawie podwyższenia finansowania antyrakietowych systemów obronnych Izraela. Chodzi o dodatkowe 455 mln USD, które miały być przeznaczone na ten cel.

15 czerwca 2016 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony powiedział, że palestyński lider Mahmoud Abbas “nie ma siły ani poparcia społecznego, aby osiągnąć jakiekolwiek porozumienie lub umowę.” Ostatnie sondaże pokazują, że 65% Palestyńczyków chce rezygnacji Abbasa, który w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów nie odwiedził większości dużych palestyńskich miast. Ministerstwo obrony właśnie Abbasa spostrzega jako główny problem, który podsyca podżeganie i utrzymuje wysoki poziom korupcji w Autonomii Palestyńskiej. Dopiero drugim problemem jest organizacja terrorystyczna Hamas. “Hamas jest zagrożeniem, które rośnie i słabnie na zmianę. Wystarczy zobaczyć podręczniki szkolne w Gazie, programy nauczania, aby zrozumieć, że mamy tu do czynienia z organizacją, która rozszerza podżeganie na wszystkie instytucje i buduje infrastrukturę wojskową przeciwko Izraelowi. Nie pozwolimy na budowę portu morskiego w Gazie, ani na nic w tym rodzaju. Kolejna wojna między Izraelem aHamasem będzie ostatnią. Po tym nie będzie żadnego rządu Hamasu.”

15 czerwca 2016 r. szef wywiadu wojskowego, gen. Herzi Halevi powiedział na konferencji w Herzliji: “Jeśli nasi wrogowie znają nasze zdolności wojskowe, to oszczędzą sobie dodatkowego konfliktu. Chciałbym opisać zasady gry na Bliskim Wschodzie. Jest wielu ludzi, którzy mieszkają na Bliskim Wschodzie bez elektryczności. Patrząc na PKB na mieszkańca i stopę bezrobocia, widać, że istnieją bardzo duże różnice między nami a naszymi sąsiadami. Nie powinno na to czynić szczęśliwymi. Biedny Bliski Wschód jest kolebką dla organizacji terrorystycznych. Reguły gry na Bliskim Wschodzie uległy zmianie. Zamiast kilku państw, jest teraz wielu graczy. Przejście od państw narodowych do organizacji było bardzo istotne. Nie ma dobrych i złych ludzi, a gracze zmienili swoje tożsamości. Bliski Wschód jest bardzo dynamiczny w eskalacji konfliktów i wojen. Żyjemy w czasach, w których rozpoczęcie wojny jest bardzo prawdopodobne, chociaż żadna ze stron nie jest zainteresowana nią. Jeśli chodzi o Iran, to umowa jądrowa była ich wielkim osiągnięciem, które pozwoliło im uzyskać akceptację wśród narodów świata. Wierzymy, że w ciągu pierwszych kilku lat będą honorwać warunki umowy, chociaż równocześnie Iran inwestuje ogromne wysiłki przeciwko Izraelowi. Iran wspiera trzy główne siły będące zagrożeniem dla Izraela: Hamas, Hezbollah i Islamski Dżihad – w rzeczywistości, siły które oni wspierają w 60 procentach są organizacjami sunnickimi wspieranymi przez szyicki naród – oni to robią, gdyż to godzi w Izrael. Dla Izraela szczególną kwestią jest Liban. Nie mamy żadnych wrogich intencji wobec Libanu. Nie chcemy wojny, ale jesteśmy przygotowani na wojnę bardziej niż jakakolwiek inna armia kiedykolwiek indziej. Mamy większy wywiad niż nasi wrogowie, jakim dzisiaj jest Hezbollah. Kolejny konflikt nie będzie łatwy.Hezbollah ponosi ciężkie straty w Syrii, ale zdobywa także znaczące doświadczenie. W tym procesie wiele się nauczył i zyskał dostęp do nowych środków walki. Iran wysyła broń do Hezbollahu – część z niej zostaje w Syrii, ale część przedostaje się do Libanu. Również syryjski przemysł wznowił produkcję broni dla Hezbollahu, czego ani świat, ani Izrael nie powinien zaakceptować. Może to przerodzić się w kolejny konflikt. Jestem pewien, że gdyby Nasrallah lub którykolwiek z naszych wrogów znał nasze zdolności wojskowe, nie ryzykowłby dodatkowego konfliktu.”

15 czerwca 2016 r. podsekretarz Stanu USA Antony Blinken potwierdził na konferencji w Herzliji, że administracja prezydenta Obamy jest przygotowana, aby udzielić Izraelowi największy w historii pakiet pomocy wojskowej. Blinken nazwał go “największym pojedynczym zastawem pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, udzielonym dowolnemu krajowi w naszej historii. Zcementuje to nasze więzi bezpieczeństwa aż do 2029 r.”

15 czerwca 2016 r. przed południem wybuchł groźny pożar lasu w rejonie Jerozolimy. Z ogniem walczyło 35 zespołów strażackich oraz 8 samolotów gaśniczych. Ministerstwo ochrony środowiska wezwało mieszkańców do zamknięcia okien domów, gdyż zanieczyszczenie powietrza dymem może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

15 czerwca 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah skrytykował politykę Izraela za rzekome “ekstremistyczne” działania wymierzone przeciwko ludności palestyńskiej. Hamdallah ostro potępił izraelskie ograniczenia nałożone na arabską wioskę Jatta, co jest przykładem zbiorowej odpowiedzialności i “rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa”. Premier podkreślił, że Palestyńczycy “podobnie jak inne narody pod okupacją, mają prawo do walki i obrony przy użyciu wszelkich środków dozwolonych przez międzynarodowe prawo.” Hamdallah wezwał także do usunięcia izraelskich sił policyjnych stacjonujących na terenie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby w ten sposób umożliwić muzułmańskim wiernym swobodny dostęp do meczetu Al-Aksa.

16 czerwca 2016 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony ujawnił, że istnieje plan budowy podziemnej betonowej bariery wzdłuż granicy Strefy Gazy. Szacuje się, że projekt będzie kosztował 2,2 mld szekli. Byłaby to trzecia obronna bariera wybudowana wzdłuż granicy. Pierwsza powstała w 1994 r. w następstwie Porozumień z Oslo. Druga bariera powstała w 2005 r., jako wynik wycofania się Izraela ze Strefy Gazy. Nowa bariera składałaby się z betonowych ścian sięgających kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Uniemożliwiłaby ona kopanie tuneli terrorystycznych. “Nie jesteśmy zainteresowani przejęciem kontroli nad Gazą i nie mamy żadnego interesu w byciu tam. Ale z drugiej strony, nie możemy prowadzić nieustannej wojny na wyniszczenie. Dlatego następny konflikt musi być ostatnim konfliktem kończącym rządy Hamasu. Nie szukamy konfliktu, ale konfrontacja z Hamasem jest nieunikniona. Zagrożenie jest ciągłe i nieustannie narasta, i musimy być na to przygotowani.” Równocześnie Siły Obronne Izraelapodejmują wysiłek wznoszenia nowych barier ochronnych na najbardziej niebezpiecznych odcinkach granicy z Libanem. Dotyczy to głównie miejsc, w których blisko granicy znajdują się izraelskie miejscowości.

16 czerwca 2016 r. Izba Reprezentantów USA przyjęła pakiet finansowej pomocy, jaką Stany Zjednoczone udzielą na rozwój programów przeciwrakietowych Izraela. Przyznano Izraelowi 635,7 mln USD, w tym: 268,7 mln USD na rozwój amerykańsko-izraelskiego programu przeciwrakietowego, 25 mln USD na rozwój amerykańsko-izraelskiego programu technologii laserowych w zwalczaniu rakiet, 72 mln USD na zakup rakiet systemu obronyIron Dome, 150 mln USD na zakup systemu obrony David’s Sling i 120 mln USD na zakup rakiet systemu obrony Arrow-3. Przy głosowaniu stosunek głosów był 282 za i 138 przeciw, pomimo sprzeciwu Białego Domu. Dodatkowo Stany Zjednoczone przyznały 42,7 mln USD na rozwój technologii zwalczania podziemnych tuneli.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.