Uncategorized

Hawa Nagila w Lublinie

Przyslala Rimma Kaul

Czas się tu zatrzymał gdzieś na międzywojniu: koronkowe obrusy, czarnobiałe fotografie na ścianach, w tle żydowska muzyka.

Przez setki lat Żydzi żyli w rozproszeniu wśród innych narodów (w diasporze). Trudno się dziwić, że ich potrawy przyjmowały cechy kuchni różnych nacji. Jest żydowska kuchnia włoska, rosyjska, arabska, by wymienić kilka. Podstawowym warunkiem we wszystkich jej odmianach jest ścisłe przestrzeganie religijnego podziału pokarmów na koszerne — czyste (dozwolone) i trefne — nieczyste (zakazane).

Główne zasady to wykluczenie spożywania m.in. mięsa świń, ryb bez łusek, skorupiaków, krwi, łączenia mięsa z mlekiem. Kodeks dietetyczny (kaszrut) bardzo szczegółowo określa, które produkty są „czyste”. W Mandragorze, mimo że potrawy przygotowywane są zgodnie z kaszrutem, dania mięsne nie w pełni można nazwać koszernymi. Mięso „dozwolone” musi bowiem pochodzić z rytualnego uboju zwanego szechitą (sprawowanego pod nadzorem maszgijach wybieranego przez rabina). Jedyne, co na pewno jest tam koszerne, to izraelskie wina, do których wytwarzania stosowane są nawet… koszerne drożdże. Ponoć dobrze schodzą podczas wizyt ortodoksyjnych Żydów.

KAPUŚNIAK Z MIGDAŁAMI

Do Mandragory wybraliśmy się w sobotę. Podawane są tam wtedy dania szabatowe. W szabat (święto żydowskie, które zaczyna się w piątek o zachodzie słońca, a kończy w sobotę o zmierzchu) jada się specjalne potrawy. Rozpoczęliśmy od gefilte fisz (faszerowanej ryby) — kulek z trzykrotnie zmielonego karpia gotowanych w wywarze rybnym.

Obowiązkowo podawanych na liściu sałaty z chrzanem i ćwikłą. Miłe kulinarne doznanie. Sytuacja się skomplikowała, gdy gefilte zażądało wina (nawet faszerowana ryba ma swoje potrzeby). Skupiliśmy się tylko na jednym z trzech izraelskich producentów win, konkretnie winnicy Teperberg założonej w 1870 r. Najstarszej w Izraelu. Wybraliśmy na początek białe Vision Chardonnay — Semillon, 2015. Przybyło do kieliszków przyjemnie schłodzone i od razu podbiło serce gefilte z wianuszkiem dodatków.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.