Uncategorized

Dar Samuela Hirscha dla Bytomia to prawdziwa historyczna sensacja

Premierowo i po raz pierwszy pokażemy w piątek światu, bo nie tylko górnośląskiej publiczności, jak wyglądała druga z synagog w Bytomiu. To prawdziwa historyczna sensacja!

Właściwie można by zacząć tę historię od tego, że w 1897 r. F.E. Neumann przebudował część chóralną bytomskiej synagogi. Było to już wiele lat po tym, jak 25 maja 1868 r. położono kamień węgielny pod miejscowy dom modlitwy. Nadano mu popularny kostium mauretański. Wiele podobnych synagog powstało wówczas w Europie Środkowej. Taką właśnie wzniesiono w nieodległych Gliwicach. Wzorem niedoścignionym i wspaniałym była dla bytomskiej Nowa Synagoga w Berlinie i w Budapeszcie.

Niedługo potem w przedsionku prowadzącym na chóralną emporę znalazła się (tak to sobie wyobrażam) szafka z nazwiskami, a może tylko z numerkami przypisanymi do członków synagogalnego chóru. Z upływem czasu tabliczki były wymieniane na kolejne. Gdy i ta opowieść nabierze tempa i kolorów, chórmistrzem zespołu będzie Heinrich Rosenthal.

Mogę też wyobrazić sobie zupełnie odmienny początek dla tej historii. Jest 9 listopada 1938 r. i klęczący przed synagogą bytomską Żydzi są zmuszani przez SS-manów do patrzenia na oba płonące budynki przy Friedrich-Wilhelm-Ring (obecnie pl. Grunwaldzki) w Bytomiu. Budynki synagog dopalać się będą trzy długie noce i dni. I nic nie ocaleje. Tak myślano dotychczas. To istotne dla tej historii. Było tak do czasu, gdy z dalekiego Izraela nadszedł list od Samuela Hirscha. I zmienił wszystko.

List Samuela

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.