Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

1 października 2016 r. palestyńskie Al-Quds Center przedstawiło raport dotyczący ataków terrorystycznych w ubiegłym roku. Okazało się, że 48% wszystkich ataków terrorystycznych w mijajacym roku miała miejsce w obszarze Hebronu. Na drugim miejscu znajduje się obszar Jerozolimy. W minionym roku doszło do 100 ataków z użyciem broni palnej, w wyniku których 23 Izraelczyków odniosło obrażenia. Doszło również do 1422 ataków z użyciem bomb zapalających, 4234 ataków kamieniami, a ze Strefy Gazy wystrzelono 60 rakiet na południe Izraela.

1 października 2016 r. terrorysta usiłował wejść z pistoletem i kanistrem z benzyną do synagogi w centrum Moskwy (Rosja). Strażnik, który usiłował go zatrzymać, został postrzelony. Policja aresztowała napastnika, który przyznał się, że planował spalenie synagogi. W synagodze obecnych było 150 osób, uczestniczących w modlitwach na zakończenie Szabatu.

2 października 2016 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły o północy całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać na czas święta Rosz Haszana.

2 października 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej przekazały 590 mln szekli dla Israel Electric Corporation. Jest to pierwsza rata zaległości za dostarczoną do Autonomii Palestyńskiej energię elektryczną.

3 października 2016 r. – Rosz Haszana 5777.

3 października 2016 r. palestyński Najwyższy Sąd w Ramallah zmienił swoje wcześniejsze orzeczenie, zezwalając na odbycie się wyborów samorządowych w Autonomii Palestyńskiej, ale tylko na Zachodnim Brzegu z wyłączeniem Strefy Gazy. Centralny Komitet Wyborczy ma teraz cztery tygodnie na wyznaczenie terminu, który zostanie przedstawiony jako propozycja palestyńskiemu rządowi. Aby wybory mogły odbyć się w Strefie Gazy, tamtejsze władze lojalne Hamasowimuszą udzielić odpowiednie gwarancje dotyczące wyborów. Wybory nie odbędą się także w Jerozolimie Wschodniej, która od 1967 r. podlega pod izraelską jurysdykcję.

4 października 2016 r.Rosz Haszana II.

4 października 2016 r. palestyński rząd postanowił odroczyć wybory lokalne w Autonomii Palestyńskiej o cztery miesiące, na początek 2017 r. Sąd Najwyższy nakazał wcześniej zawieszenie wyborów, które były zaplanowane na 8 października b.r. Odłożenie wyborów na późniejszy termin umożliwi odpowiednią organizację kampanii wyborczej oraz da czas na ich organizację w Strefie Gazy. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że “de facto, w obecnej sytuacji, nie ma możliwości przeprowadzenia wyborów w Gazie”.

4 października 2016 r. partia polityczna al-Fatah zorganizował po południem demonstracje poparcia dla Mahmouda Abbasa. Jest to odpowiedź na rosnącą krytykę Abbasa za jego udział w pogrzebie Szimona Peresa. Na Uniwersytecie Al-Quds w Tulkarem doszło do starć studentów al-Fatah ze studentami związanymi z Hamasem i Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny. Palestyńskie siły bezpieczeństwa rozproszyły demonstrantów.

4 października 2016 r. brytyjski fizyk o żydowskim pochodzeniu Michael Kosterlitz otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z fizykami Davidem J. Thoulessem i Duncanem Haldanego zostali nagrodzeni za “teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii”. Rodzice Michaela Kosterlitza byli żydowskimi imigrantami z Niemiec.

5 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Rakieta spadła blisko domów mieszkalnych, nie wyrządzając żadnych szkód. Wszczęto jednak dochodzenie wyjaśniające, dlaczego system antyrakietowy Iron Dome nie zareagował i nie zestrzelił wrogiej rakiety. Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie salaficka grupa powiązana z ISIS.

5 października 2016 r. gen. Resan Alian powiedział, że trzecia wojna libańska jest tylko kwestią czasu. Generał podkreślił, że kolejna konfrontacja jest nieunikniona, a siły zewnętrzne są zainteresowane wybuchem walk na północnej granicy Izraela. “Wiele wydarzeń z Gazy ma istotny wpływ na wydarzenia libańskie. Rozumiemy wroga z którym mamy do czynienia, jego taktykę i jego techniki walki – rzeczy, których się on uczy i które ulepsza. Tak czy inaczej, trzeci konflikt z Libanem jest tylko kwestią czasu.” Ge. Resan Alien jest Druzem i dlatego zwrócił uwagę, że Izrael w miarę możliwości powinien zwrócić uwagę na pomoc mniejszościom narodowym, które cierpią w wyniku wojny domowej w Syrii.

5 października 2016 r. parlamentarna komisja ochrony środowiska obradowała nad szkodami wyrządzanymi środowisku przez Autonomię Palestyńską w Judei i Samarii. Przewodniczący komisji Dudi Amsalem powiedział: “Palenie drzew w Samarii jest powodem poważnego zanieczyszczenia środowiska w Samorządzie Regionu Menasze i Hadera. Musi to zostać powstrzymane.” Komisja zamierza przygotować przepisy dotyczące lasów. Mają one na celu uporządkować procedury przycinania drzew w sadach, a tym samym zmusić rolników do ochrony środowiska naturalnego. Oczekuje się, że parlament może zająć się tymi przepisami w przyszłym miesiącu. Istnieją jednak obawy, że Autonomia Palestyńska nie będzie stosować się do nowych przepisów, a w rezultacie jej terytorium w Judei i Samarii nadal będzie “rajem dla trucicieli”.

5 października 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło wieczorem krytykę Departamentu Stanu USA decyzji Izraela w sprawie budowy domów w dzielnicy Shilo we Wschodniej Jerozolimie. Zatwierdzono budowę 98 mieszkań, w których zamieszkają osoby wysiedlono z likwidowanego osiedla żydowskiego Amona. Podkreślono, że budowane nowe domy nie są nowym osiedlem. Zostaną one wybudowane na gruntach państwowych, w ramach istniejących granic dzielnicy mieszkaniowej Shilo. “Izrael nadal dąży do rozwiązania dwupaństwowego, w którym zdemilitaryzowane państwo palestyńskie będzie uznawać Izrael jako państwo narodu żydowskiego. Prawdziwą przeszkodę dla pokoju nie stanowią osiedla, ale trwające palestyńskie odrzucanie uznania Izraela

 5 października 2016 r. do Izraela i Autonomii Palestyńskiej przyleciała delegacja Międzynarodowego Trybunału Karnegow Hadze. Wizyta potrwa do 10 października i ma związek z dochodzeniem w sprawie zbrodni wojennych podczas działań w Strefie Gazy w 2014 r. Zespół prokuratorów odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah, odbywając spotkania robocze z izraelskimi i palestyńskimi przedstawicielami.

5 października 2016 r. wieczorem w bazie sił powietrznych Ramon na Negewie rozbił się izraelski samolot myśliwski F-16. Nawigator bezpiecznie się katapultował, pilot jednak zginął. Samolot wracał z działań operacyjnych w Strefie Gazy i zapalił się w drodze powrotnej do bazy. Przyczyną katastrofy była usterka techniczna wynikająca z asymetrii ciężaru skrzydeł.

5 października 2016 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały po południem cele Hamasu w południowej i północnej części Strefy Gazy. Ogółem przeprowadzono 5 nalotów. Również izraelska artyleria ostrzelała cele Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

5 października 2016 r. przewodniczący OWP, Saeb Erekat potępił “izraelską agresję przeciwko Flotylli Wolności“. Erekat podkreślił, że Palestyńczycy są dumni, że międzynarodowy ruch solidarności popiera żądania narodu palestyńskiego. Dodał, że Palestyńczycy szczególnie są dumni z kobiecej flotylli. Erekat wezwał rządy Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii i Kanady, aby interweniowały w Izraelu, żądając natychmiastowego uwolnienia swoich obywateli. Podkreślił, że zatrzymanie ich było złamaniem praw obywatelskich.

 5 października 2016 r. podczas działań antyterrorystycznych przejęto wieczorem dwa improwizowane ładunki wybuchowe oraz broń w obozie uchodźców Nur Ash-Sham przy mieście Tulkarem w Samarii.

5 października 2016 r. Departament Stanu USA potępił decyzję Izraela o budowie nowych mieszkań w dzielnicy Shilo we Wschodniej Jerozolimie. Rzecznik Departamentu Mark Toner powiedział, że jest to “kolejny krok zmierzający do utwierdzenia wieczystej okupacji w ramach jednego państwa … Najnowsze działania Izraela sprawiają, że możliwość powstania samodzielnego państwa palestyńskiego staje się jeszcze bardziej odległa.” Dodał, że działania te “zaprzeczają wcześniejszym oświadczeniom rządu Izraela, że nie ma zamiaru tworzyć nowych osiedli.”

5 października 2016 r. izraelscy komandosi przejęli wieczorem łódź “Zaytouna-Olivia”, która usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Działania podjęto po kilkakrotnym wezwaniu do zawrócenia łodzi i braku reakcji ze strony załogi. Wszyscy biorący udział w operacji izraelscy komandosi byli kobietami. Nikt nie został ranny. Do akcji doszło w odległości 35 mil od wybrzeża Izraela. Na pokładzie łodzi znajdowało się 13 kobiet, w tym członkinie parlamentów, pisarki i aktywistki praw człowieka – obywatele Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii i Kanady. Łódź została skierowana do portu Aszdod.

6 października 2016 r. minister budownictwa Joav Galant powiedział, że są sprawy w których istnieje różnica zdania między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił przy tym, że istnieje naturalny wzrost populacji Judei i Samarii, w związku z czym należy zaspokajać ich potrzeby. Dodał, że rozbudowa społeczności żydowskiej na tym obszarze nie stanowi przeszkody w negocjacjach pokojowych, chociaż krytyka ze strony Stanów Zjednoczonych jest brana pod uwagę.

6 października 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zamknęły trzy instytucje Ruchu Islamskiego działające w Nazarecie i Umm al-Fahm. Powodem zamknięcia było prowadzenie podżegania przeciwko Izraelowi i Żydom. Policja skonfiskowała dokumenty oraz komputery.

6 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili po południem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

6 października 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział wieczorem: “Nie szukamy przygód, i nikt nie naciska na ostrzejszą reakcję przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy, ale jesteśmy zdeterminowani aby bronić obywateli Izraela, a w tej kwestii nie będzie żadnego kompromisu. Każdy ostrzał suwerennego terytorium Izraela z Gazy, spotka się z silną odpowiedzią. Nie jest naszą intencją zapoczątkowywać kampanię wojskową. Jednak nie będziemy tolerować żadnego ostrzału, ani żadnej prowokacji wobec obywateli Izraela, lub jakiegokolwiek ataku przeciwko suwerenności Izraela. Ani ostrzału, ani flotylli.”

6 października 2016 r. izraelska artyleria ostrzelała po południem cele Hamasu w centralnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.