Uncategorized

Łódź – ruszyła internetowa baza wiedzy historycznej o budynkach i mieszkańcach

Przyslala Rimma Kaul

 

Jedna wizyta Izraelczyka I machina zostala uruchomiona!

Mieszkańcy Łodzi i turyści za pomocą smartfonów będą mogli w łatwy i szybki sposób poznać historię danego budynku, losy jego mieszkańców oraz ważne wydarzenia dotyczące zwiedzanego miejsca. Wystartował projekt “Znacznik Czasu”. Jego twórcy w przyszłości zamierzają rozwijać go również w innych miastach Polski oraz Europy

lodz

Ulica Piotrkowska, Łódź 

 

  • Na pierwszych nieruchomościach pojawiły się specjalne tabliczki z kodem QR. To rodzaj klucza, za pomocą którego, wykorzystując smartfon i internet, każdy natychmiast będzie mógł zdobyć informacje o oglądanym właśnie miejscu. Dzięki “Znacznikowi Czasu”możemy odkrywać historię miasta praktycznie na każdym kroku – mówi koordynator projektu, dr Rafał Mielczarek. Na stronie internetowej thetimestamp.org mieszkańcy oraz turyści znajdą szczegółowe i udokumentowane archiwalnie dane o latach powstawania budynku, jego architektach, rozbudowach, przeznaczeniach lokali, a także plany, zdjęcia, informacje o właścicielach posesji, znanych lokatorach i związanych z miejscem ważnych wydarzeniach historycznych oraz społecznych.

Jeden z kodów QR odsłonięto m.in. na ścianie hotelu Savoy przy ulicy Traugutta, gdzie mieszkali Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński (awangardowi artyści łódzcy).
– Na razie w bazie znalazła się dokumentacja dziewięciu budynków, m.in. kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 27, gdzie w okresie międzywojennym mieściła się słynna kawiarnia Astoria oraz bloku na Osiedlu Mireckiego, gdzie mieszkali Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro. Baza będzie powiększać się systematycznie. Chcemy, by znalazło się w niej jak najwięcej miejsc mających wartość dla ludzi. Historia czterokulturowej Łodzi oraz Łodzi filmowej jest bardzo bogata – tłumaczy dr Mielczarek.

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.