Ciekawe artykuly

Zawarcie małżeństwa

W Izraelu są różne formy zawierania małżeństwa.

Slub przez rabinat, w kościele, przed duchownym druzyjskim i muzułmańskim par tego samego wyznania – i to jest tylko jedna z form.
Reszta, nie jednowyznaniowa (ale także pary jednowyznaniowe), na zasadzie respektowania obcego prawa, może się pobrać przez konsulat jakiegokolwiek kraju według którego uznawane są śluby obcych obywateli zawierane przez konsulat.

Te śluby wg. prawa innego państwa są uznane przez Izrael. Na zasadzie precedensu Ben Ari przeciw urzędnikowi Spisu Ludności, to rozciąga się także na pary jednopłciowe które pobrały się w państwie wg którego te sluby są legalne.

W Izraelu jest około 300 000 ludzi nie należących do żadnej religii. To nie ateiści, lecz nie skatalogowani w żadnej religii. Dla nich w roku 2010 ustanowino prawo Brit haZugiut, wg tego prawa pobierają się przed urzednikiem specjalnie do tego ustalonym i rozwodzą się w sądzie.

Można także w Izraelu zrobić umowę notarialną i zatwierdzić ją w sądzie. Jest to umowa o prawach i obowiązkach obowiązująca jak każda inna umowa cywilna przed każdym urzędem prócz Spisu Ludności, więc nie są uznani za parę małżeńską w spisie ludności.

Można także żyć na klocią łapę, bez żadnej umowy i jeśli to pożycie się udowodni przed sądem to ma się co najmniej te same prawa majątkowe, rodzinne, socjalne, tyczące dzieci – co w małżeństwie.

W rabinacie prowadzą księgę slubów, księgę rozwodów i księgę zabronionych do małżeństwa. Te księgi mają być dokładnymi kopiami tych ksiąg w dokumentacji boskiej i dlatego instytucje religijne chcą mieć do tego wyłączność.
Przez wieki było to uzasadnione rzeczywistością. W braku badania DNA była to jedyna droga do ustalania pewności, na ile można, aby nie było małżeństw między bliskimi krewnymi, ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa dla różnych praw, więc miało to sens praktyczny.

Obecnie, gdy pokrewieństwo można sprawdzić do prawdopodobieństwa 99.9 % stopniowo odbierze się wyłączność instytucjom religijnym, choć to bardzo trudno osiągnąć jak długo ortodoksja stanowi 93 % społeczeństwa żydowskiego. Ale z masową aliją to nadejdzie.

Napisala i przyslala Ola Degani

degani

 

 

 

 

 

 

 

http://www.fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9741

Kategorie: Ciekawe artykuly

4 odpowiedzi »

 1. Szanowna Pani,
  czy mogłabym prosić o źródła tego artykułu? Piszę obecnie pracę magisterską o statusie prawnym kobiet w Izraelu i szalenie istotnym aspektem mojej pracy jest kwestia ślubów i rozwodów.
  pozdrawiam serdecznie

 2. Witaj Zosiu.
  Owszem, 93 % ortodoksyjnych, nie 95%. aktualne na lipiec 2013. Stąd: http://rotter.net/forum/scoops1/33594.shtml (po hebrajsku).
  1. Ponieważ śluby i rozwody są w wyłącznej kompetencji rabinatu, a rabinat jest ortodoksyjny, to tych 93 % Zydów nawet jeśli pobrali się za granicą, to rozwodzą sią przed sądem rabinackim i w ten sposób włączeni są do nurtu ortodoksyjnego.
  Nurt ortodoksyjny składa się, prócz charidim, też z leumiim, masoratiim, i takich niewierzących jak ja, ale urządzających bar micwy i lechawdil pogrzeby przez instytuicje ortodoksyjne.
  2.Prawo Powrotu jest oparte tylko w części na orzecznictwie ortodoksyjnym, bo pozwala na imigrację także tym którzy nie są Zydami wg. ortodoksji. Dlatego nie definiuje kto jest Zydem.
  3.Są trzy główne nurty w judaizmie współczesnym: ordodoksyjny, reformatorski, konserwatywny. Ortodoksyjny jest ogromną większością w Izraelu. To się zmieni tylko przez masywną emigrację Zydów z diaspory gdzie, szczególnie w USA, dużą większość stanowią reformim.

 3. Komentarz jest od Zosi Braun!!
  WITAM,
  CHCE SKORYGOWAC KILKA „NIEDOKLADNOSCI”
  A. ORTODOKSJA NIE STANOWI 95% SPOLECZENSTWA ZYDOWSKIEGO
  B. JEZELI PANSTWO IZRAEL NIE BEDZIE MIALO ZYDOWSKICH PRAW NIE MA PRAWA EGZYSTENCJI
  C. OD SAMEGO POCZATKU ISTNIENIA PANSTWA IZRAEL PRAWO DO EMIGRACJI ZYDOW (ALIJA I POWROT DO OJCZYZNY) SA OPARTE NA ZYDOWSKIM KODEKSIE ORTODOKSYJNYM.
  ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.