Uncategorized

31. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

31. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie 26 i 27 października pod przewodnictwem prof. Barbary Engelking. Wzięli w nim udział także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć, a także samorządowcy z naszej gminy.

Dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński podsumował najważniejsze działania w Miejscu Pamięci Auschwitz, które miały miejsce od ostatniego posiedzenia Rady. Mówił m.in. o ciągle wzrastającej frekwencji w Miejscu Pamięci Auschwitz, które w ubiegłym roku odwiedziło 1,72 miliona osób, a w tym roku liczba ta z pewnością zostanie przekroczona. Najważniejszym wydarzeniem w 2016 r. była wizyta ponad 155 tysięcy pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy odwiedzali Miejsce Pamięci w ciągu 10 dni. Szczególnym momentem w czasie ŚDM była wizyta papieża Franciszka, który 29 lipca odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, spotkał się z byłymi więźniami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.


Piotr Cywiński wspomniał również o postępie prac nad nową wystawą główną Muzeum, które toczą się zgodnie z harmonogramem, a także o pracach konserwatorskich związanych m.in. ze wsparciem finansowym płynącym z Fundacji Auschwitz-Birkenau i realizacją Globalnego Planu Konserwacji. Koncentrują się one przede wszystkim na konserwacji dwóch murowanych baraków na terenie Birkenau, a także na zabezpieczeniu jednej ze ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III.


W posiedzeniu uczestniczyli wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz, przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski i sołtys Brzezinki, a zarazem gminny radny Andrzej Ryszka. Wójt Albert Bartosz wyjaśnia potrzebę udziału samorządowców w takich gremiach:
– Muzeum Auschwitz-Birkenau cały czas staje przed nowymi wyzwaniami, co roku rośnie liczba zwiedzających, a to zawsze ma związek z działaniem samorządów. Najprostszym sposobem rozwiązywania różnego rodzaju problemów i wyznaczania ścieżek współpracy jest obecność na takich sympozjach jak Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Wtedy na etapie projektowania możemy wnieść uwagi i, mówiąc kolokwialnie, trzymać rękę na pulsie bieżących wydarzeń. Dlatego bardzo się cieszę, że zarówno dyrektor Piotr Cywiński, jak sekretarz MRO bardzo dobrze oceniają naszą współpracę.

http://oswiecimskie.pl/aktualnosci/ramka/23335/31.%20posiedzenie%20Mi%C4%99dzynarodowej%20Rady%20O%C5%9Bwi%C4%99cimskiej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.