Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

19 grudnia 2016 r. burze i ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia w Ra’anana. Okresowo zamknięto siedem ulic w mieście. Podtopienia wystąpiły także w Herzliji, gdzie ewakuowano dzieci z przedszkola. Ze względu na trudne warunki pogodowe wystąpiły opóźnienia w lotach na lotnisku im. Dawida Ben-Guriona.

19 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Tzuf w Samarii. Od odłamków szkła ranny został 1 Izraelczyk. Napastnicy zbiegli.

19 grudnia 2016 r. izraelscy żołnierze wykryli nad ranem fabrykę broni w Hebronie, w Judei. Jest to jedna z największych fabryk broni, jaką kiedykolwiek odkryto w Samarii i Judei. Zakład mieścił się w podziemnych pomieszczeniach pod jednym z domów mieszkalnych, w odległości niecałego 1 km od strefy przemysłowej na południe od Hebronu. Skonfiskowano 15 tokarek, liczne materiały, części, broń i amunicję.

19 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie został ranny. Izraelski czołg ostrzelał i zniszczył sąsiednie stanowisko obserwacyjne Hamasu.

19 grudnia 2016 r. palestyńska terrorystka z nożem w ręku podeszła po południem do wejścia do bazy straży granicznej w pobliżu Kalkilii w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

20 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła rano projekt budżetu państwa na lata 2017-2018. W 2017 r. budżet ma wynosić 446,9 mld szekli, a w 2018 r. 460 mld szekli. Teraz projekt budżetu powróci do Knesetu, gdzie musi przejść drugie i trzecie czytanie.

20 grudnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski autobus w pobliżu osiedla Talmon w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnicy zbiegli.

20 grudnia 2016 r. wiceminister obrony Eli Ben-Dahan wezwał do przeprowadzenia modernizacji wszystkich autobusów komunikacji miejskiej w Izraelu, tak aby były one kuloodporne i w pełni bezpieczne dla pasażerów. “Niestety widzieliśmy kolejny arabski atak terrorystyczny w Judei i Samarii. Oni nie przestaną próbować szkodzenia Żydom. Na szczęście autobus był kuloodporny i nikt nie z Żydów nie został ranny. W związku z tym atakiem jestem zdeterminowany, aby budżet został szybko przyjęty, dzięki czemu będziemy w stanie od początku przyszłego roku modernizować autobusy. Odnosząc się do zamachu w Berlinie, nadszedł czas, aby Europejczycy zdali sobie sprawę, że muszą walczyć z terrorem, a nie tylko go powstrzymywać. Europejczycy próbowali wychwytywać osoby podejrzane o działalność terrorystyczną, zamiast z nimi walczyć, i dzisiaj widzimy liczne ataki terrorystyczne w Europie. Wzywam Europejczyków, aby przyłączyli się do państwa Izrael w zdeterminowanej walce z terroryzmem, i nie pozwolili mu podnieść głowy gdziekolwiek na świecie.”

 20 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że zamierza przywrócić obowiązkową służbę wojskową mężczyzn z powrotem do trzech lat. Podkreślił, że obecnie nie ma możliwości skrócenia służby do dwóch i pół roku ze względów bezpieczeństwa państwa. Na początku grudnia parlamentarna komisja obrony i spraw zagranicznych zatwierdziła projekt skrócenia od 2020 r. zasadniczej służby wojskowej do 30 miesięcy. Wysoki przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział, że Siły Obronne Izraela muszą się obecnie mocno skoncentrować na możliwości konfrontacji z organizacją terrorystyczną Hezbollah. “Siły operacyjne Hezbollahu liczą obecnie około 1800 terrorystów, których umiejętności bojowe bardzo wzrosły podczas pięciu lat wojny w Syrii. Musimy posiadać zdolność odpowiedzi na atak, dlatego ćwiczymy. Ponadto, w ostatnich latach myśleliśmy, że siły powietrzne mogą wszystko zaatakować i zniszczyć. Ale siły powietrzne nie potrafią wszystkiego zrobić. Siły bezpieczeństwa muszą korzystać także z innych środków, takich jak rakiety, które mogą być stosowane jako dodatek do sił powietrznych. Obserwujemy coraz więcej prób przekazania terrorystom niekonwencjonalnego uzbrojenia, takiego jak broń chemiczna i biologiczna. Dlatego musimy być odpowiednio przygotowani. To cud, że jesteśmy poza kręgiem przemocy, który nas otacza.” Ministerstwo obrony czyni obecnie starania o nabycie pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia o zasięgu ponad 200 km i głowicy bojowej o masie 450-500 kg. “Ciężkie rakiety z głowicami 500 kg mogą kosztować nawet 3 miliony szekli. Istnieją różnego rodzaju rakiety bojowe o zasięgu od 30 do 250 km, więc jest to również kwestia budżetu. Zmiana ta wynika ze zmiany charakteru działań prowadzonych na północy, oraz z potrzeby zwiększenia możliwości reagowania w sposób, w jaki wcześniej nie reagowaliśmy.”

20 grudnia 2016 r. rządowe biuro adwokackie złożyło wieczorem wniosek do Sądu Najwyższego, z wnioskiem o opóźnienie ewakuacji żydowskiego osiedla Amona o 45 dni. Główny prokurator powiedział, że ze względu na złożoność i wrażliwość ewakuacji ponad 40 rodzin i około 200 dzieci z Amona, państwo zaangażowało nadzwyczajne środki w celu znalezienia rozwiązania, które zapewniłoby bezpieczną i spokojną ewakuację, przy jednoczesnym zminimalizowaniu szkód wyrządzonym eksmitowanym mieszkańcom. Budowa nowych domów została opóźniona, ponieważ Arabowie z Jordanii zgłosili roszczenia z tytułu prawa własności do gruntów, na których mieli zamieszkać przesiedleńcy z Amona. Z tego powodu wstrzymano prace budowlane do czasu ogłoszenia wyroku sądowego. Biuro adwokackie podkreśliło, że po upływie 45 dni, państwo nie będzie składać kolejnego wniosku o dalsze opóźnienie ewakuacji osiedla Amona. Sąd Najwyższy odroczył termin ewakuacji osiedla do 8 lutego 2017 r.

20 grudnia 2016 r. ekspert ds. Środkowego Wschodu, dr Efraim Herrera zwrócił wieczorem uwagę na najnowsze zagrożenia w regionie. W ostatni weekend w Tunezji zginął z rąk nieznanych zamachowców inżynier Mohamed Zaouari, który był powiązany z Hamasem i konstruował na ich potrzeby między innymi drony. Tunezja obwiniła za ten zamach agentów izraelskiego Mosadu. “Tunezja to islamski kraj. W pierwszych wyborach po obaleniu dyktatora Zine El Abidine Ben Ali, Tunezyjczycy wybrali islamską partię. Stwarza to nowe potencjalne źródło zagrożenia. Odnosząc się do poniedziałkowego zamachu na rosyjskiego ambasadora w Turcji, należy zwrócić uwagę, że mordercą był turecki policjant. Rosja prowadzi wojnę przeciwko sunitom w Syrii. 85% muzułmanów na świecie to sunici, a Rosja postanowiła wesprzeć szyitów i Iran w wojnie przeciwko sunitom. Więc oni będą się mścić. Możecie być pewni, że religijni sunici będą się mścić, gdyż w prawie islamskim jest zwyczaj, że gdy jakiś kraj prowadzi wojnę przeciwko islamskiemu narodowi, to nie jest już sprawa indywidualna, ale obowiązek każdego muzułmanina, aby walczyć z tym krajem. Jeśli chodzi o atak terrorystyczny w Berlinie, to Niemcy, odkąd dołączyły do międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, są wrogiem narodu islamskiego. A ponieważ są teraz wrogiem, to każdy muzułmanin musi zabijać tych ludzi, którzy zaatakowali islam. Należy spodziewać się wielu podobnych ataków w przyszłości w Europie. W Niemczech jest wiele meczetów, w których uczą dżihadu. Tylko w ubiegłym roku do Niemiec napłynęło milion muzułmanów. Również setkie muzułmanów z europejskich krajów uczestniczyło w wojnie w Syrii. Tak więc Europa ma ogromny problem i jak do tej pory ma zamknięte oczy, nie chcąc rozpoznać natury problemu.”

20 grudnia 2016 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, Ron Dermer z zadowoleniem przyjął zobowiązanie prezydenta-elekta Donalda Trumpa, że przeniesie amerykańską ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił, że będzie to “wielki krok naprzód na rzecz pokoju” i “silny sygnał przeciwko delegitymizacji Izraela.”

20 grudnia 2016 r. przewodniczący OWP Saeb Erekat przemawiając na konferencji w Waszyngtonie zagroził, że jeśli nastąpi przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, to OWP wycofa się ze wszystkich wcześniej podpisanych porozumień z Izraelem. Erekat podkreślił, że przeniesienie ambasady będzie oznaczało akceptację przez Stany Zjednoczone “nielegalnej aneksji Wschodniej Jerozolimy dokonanej przez Izrael.” Erekat zagroził także natychmiastową rezygnacją z funkcji głównego negocjatora po stronie Autonomii Palestyńskiej, gdyż w jego ocenie “nie będzie już żadnych perspektyw pokoju.”

20 grudnia 2016 r. Generał dywizji Hagi Topolanski, któremu skradziono laptop z poufnymi informacjami, został zwolniony ze sprawowanej funkcji – poinformowało dziś w komunikacie izraelskie wojsko. Topolanski stał na czele kadr i sam podał się do dymisji.

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. To jest to co tutaj sie dzieje??!!
  Tylko wojna lub polityka !
  A gdzie sa wszystkie dobre sprawy NORMALNRGO zycia.
  Gdzie jest szpital przy granicy
  Gdzie jest szpital w ktorym zrobili juz ponad 4000 operacji serca dzieci z 54 panstw (1/4 z rejonow nie przyjaznych dla nas)
  A gdzie gratulacje dla strazy pozarnej za sukces ze nikt!! nie zgina w tych strasznych wypadkach.
  A gdzie normalne zycie ze mamy straszna ilosc zabitych na szosach – to nie jest dobre ale niestety!
  A gdzie o demonstracji rolnikow – to nie jest dobre ale pokazuje sile demokracji
  A gdzie inne dzialanosci jak podwyzszenie zaplaty inwalidon
  ITD

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.