Uncategorized

Oświadczenie

Studentki i studenci
Historii i Kultury Żydów
Instytutu Historycznego
Uniwersytetu Warszawskiego


Dyrektor Instytutu Historycznego
Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano


Oświadczenie ws. antysemickich komentarzy pod adresem
studentek i studentów Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historycznym

Szanowny Panie Dyrektorze,
W związku z nienawistnymi, antysemickimi i ksenofobicznymi komentarzami, które pojawiły się pod naszym adresem na stronie oficjalnej grupy zrzeszającej studentów, pracowników i absolwentów Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego na Facebooku, chcemy poinformować Pana o tej bulwersującej sprawie i wyrazić nasz sprzeciw wobec niej. 19 grudnia 2016 r., przy całkowitej bierności administratorów grupy z Zarządu Samorządu Studentów Instytutu Historycznego UW, staliśmy się celem ataków opublikowanych przez studenta Historii, Konrada Smuniewskiego, w komentarzach pod postem studenta Historii i Kultury Żydów, Mateusza Szczepaniaka, w którym zapraszał społeczność Instytutu na organizowane przez nas 20 grudnia br. spotkanie chanukowe z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.
Podczas trwającej blisko 12 godzin obelżywej dyskusji padły między innymi oskarżenia o promowanie przez nas „zbrodniczej ideologii”, za jaką Pan Konrad Smuniewski uznaje judaizm, upowszechniano kłamstwa na temat Żydów, a także opinie, że dialog żydowsko-chrześcijański można sprowadzić jedynie do tego, aby „na płaszczyźnie ludzkiej być miłym”. W komentarzach pojawił się także wątek nawracania Żydów na chrześcijaństwo.

Konto Pana Smuniewskiego zostało ostatecznie zablokowane przez administratorów grupy, wówczas jednak została z niej wykluczona również ta część z nas, która starała się bronić dobrego imienia Judaistyki. Zapowiedź administratorów o przeprowadzeniu „czystki” poprzez całkowitą weryfikację członków grupy pod kątem ich statusu akademickiego wywołała powszechne oburzenie wśród wszystkich studentów Instytutu. Uważamy, że takie działania są krzywdzące dla członków Instytutu – studentów, pracowników i absolwentów – oraz kompromituje Instytut w środowisku akademickim.

Niestety zablokowanie po wielu godzinach konta Pana Smuniewskiego nie zakończyło bulwersującej sprawy. Równie obelżywe komentarze, tym razem spersonalizowane, skierowane bezpośrednio w naszym kierunku, pojawiły się na Twitterze na koncie należącym do Pana Konrada Smuniewskiego.

Określenie studentów Judaistyki jako „bolszewików”, insynuowanie, że jesteśmy członkami jednej z lewicowych partii politycznych, czy wreszcie nazwanie nas „młodą żydokomuną”, uznajemyza niedopuszczalne.

Jesteśmy oburzeni, niezwykle poruszeni i nie zgadzamy się na akceptację lub ciche przyzwolenie Zarządu Samorządu Studentów na to, co się stało. Już wcześniej otrzymywaliśmy ze strony studentów Historii różne krzywdzące komentarze na nasz temat, często odczuwaliśmy wykluczenie ze społeczności Instytutu lub traktowanie nas jako studentów gorszej kategorii, lecz tym razem nie możemy milczeć. Tym bardziej, że było to działanie studenta Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którego studenci powinni być w naszej opinii nadzwyczaj wrażliwi na wszelkie przejawy ksenofobii, próby fałszowania przeszłości czy utrwalania niezwykle szkodliwych stereotypów. Powyższe oskarżenia przywołują nam na myśl najgorsze antysemickie hasła wygłaszane przez narodowo-radykalne ugrupowania na Uniwersytecie Warszawskim w drugiej połowie lat 30. XX wieku.

Niezwłocznie powiadomiliśmy o tej sprawie dr hab. Annę Michałowską-Mycielską, która następnie zawiadomiła dr. hab. Piotra Węcowskiego, Zastępcę Dyrektora ds. studenckich. Do niniejszego pisma dołączamy materiały dokumentujące dyskusje z udziałem Pana Konrada Smuniewskiego.
Słowa te kierujemy do Pana nie tylko jako do Dyrektora Instytutu, lecz także współtwórcy Studiów Judaistycznych i nauczyciela akademickiego, który w przeszłości okazał nam wiele pomocy. Mamy nadzieję, że Dyrekcja Instytutu wyjaśni tę sprawę i wyciągnie konsekwencje wobec Pana Konrada Smuniewskiego oraz administratorów grupy na Facebooku, a my – studentki i studenci Historii
i Kultury Żydów – znowu będziemy mogli poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczności Instytutu Historycznego, który współtworzymy i którego jesteśmy częścią. Dziś czujemy się zastraszeni.

W obliczu tej bulwersującej sprawy chcielibyśmy także ponowić nasze zaproszenie na spotkanie chanukowe, które odbędzie się w Instytucie 20 grudnia 2016 r. o godz. 18.30 w sali nr 17.
Będziemy zaszczyceni Pana obecnością.
Z wyrazami szacunku


Co pisze wyborcza

Student UW obraża Żydów: „bolszewicy”, „młoda żydokomuna”

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Po co te eufemizmy. Należy po prostu złożyć oficjalną skargę (z kopią do prezydenta RP i specjalnym listem) na policji, złożyć doniesienie o przestępstwie. Bo to, co ten osobnik robi, zgodnie z polskim pawem jest przestępstwem, za które grozi kara kilku lat więzienia.
    Z tym kretynem (i mu podobnymi) nie ma co dyskutować. W dodatku odpowiednio nagłośnina (na świecie) sprawa sądowa musialaby spowodować istotne zmiany w sposobie myślenia „historyków” UW.
    Odpowiedni rachunek sumienia wykluczyłby ze środowiska akademickiego tych chorych na irracjonalną nienawiść pseudo-historyków. Tytuły naukowe nie mają tu znaczenia.
    Znany skądinąd Abu Mazen też zrobił doktorat.

  2. Używane określenia „pan” w stosunku do niejakiego Konrada Smuniewskiego uważam za zdecydowaną przesadę.Jestem ciekaw jaka będzie reakcja władz Uniwersytetu na to bulwersujące wydarzenie.
    To smutne,że po kilkudziesięciu latach,po holocauście,po obozach dzicz ONR wróciła na Uniwersytet.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.