Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 

 

 


26 grudnia 2016 r. izraelscy żołnierze zabezpieczali w nocy przejazd około 1500 ortodoksyjnych Żydów, którzy modlili się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Palestyńczycy wszczęli w okolicznych dzielnicach niepokoje, gdzie między innymi podpalali opony. Nie doszło jednak do poważniejszych starć.

26 grudnia 2016 r. władze wodne poinformowały, że poziom jeziora Kinneret wzrósł o 18 cm od początku miesiąca, jednak wciąż pozostaje około 4,5 metra poniżej górnej czerwonej linii, która wskazuje pełną pojemność. Urzędnicy zwrócili uwagę, że opady na Wzgórzach Golan i w rejonie Hermon były niewielkie, i jeszcze nie dotarły do Kinneret. Większość ostatnich opadów koncentrowała się na równinie nadmorskiej. Biorąc uwagę, że jest to koniec grudnia, to wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret jest niewielki.

26 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Dziś rano przeczytałem w kilku gazetach, że zająłem zbyt agresywne stanowisko wobec państw, które głosowały przeciwko nam. Izrael jest krajem o narodowej dumie i nie nadstawia drugiego policzka. Nasze reakcja była racjonalna, zdecydowana i odpowiedzialna. To była naturalna reakcja zdrowego kraju, który jasno mówi, że działania ONZ są dla nas nie do przyjęcia. Nasza odpowiedź nie zmieni się, nawet jeśli w nadchodzącym miesiącu zranią nas po raz kolejny. Nie ma substytutu dla zdecydowanej odpowiedzi, ponieważ w przeciwnym razie stworzymy podstawy do odmiennego traktowania nas w przyszłości. Grożenie, że w konsekwencji naszej odpowiedzi będzie wojna światowa, jest śmieszne. Starczy tej mentalności. W byciu służalczym nie ma mądrości politycznej. Z powodu ostatnich wydarzeń nie cierpią nasze stosunki z innymi krajami na świecie, a w rzeczywistości będą one się z upływem czasu poprawiać. Państwa szanują silne państwa, które działają na własną rękę i nie szanują słabych państw, tych które są służalcze i kiwają głowami. Izrael pod moim przywództwem jest silnym i dumnym państwem. Będziemy bronić naszego kraju i nadal będziemy rozwijać nasz kraj.”

26 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu przedstawił plan rozwoju północnej części kraju, który między innymi będzie opierać się na obniżeniu cen mieszkań. „Mówię do wszystkich mieszkańców północy, zwłaszcza tych bardzo młodych. Kupujcie mieszkania, inwestujcie w Galilei, inwestujcie w swoją przyszłość.” Minister finansów Mosze Kahlon zwrócił uwagę, że przez długi czas Galilea pozostawała na peryferiach rozwoju gospodarczego kraju. Plan rozwoju północy będzie opierał się na rządowych inwestycjach zmierzających w rozbudowę infrastruktury i wsparciu przedsiębiorstw prowadzących działalność na wolnym rynku. Budżet nowego planu wynosi 15 mld szekli, w tym 12 mld szekli w infrastrukturę i transport, oraz 1 mld szekli w służbę zdrowia i opiekę społeczną. W służbie zdrowia planowane jest zwiększenie liczby łóżek szpitalnych oraz wzmocnienie infrastruktury wokół szpitali. Pozostałe fundusze będą przeznaczone na rozwój edukacji, poprawienie możliwości zatrudnienia i wspieranie inwestycji.

26 grudnia 2016 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła budżet 183 mln szekli przeznaczonych na zakup samolotu dla premiera.

26 grudnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

27 grudnia 2016 r. władze wodny poinformowały, że w ostatniej dobie poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1 cm. Dzisiaj rano zaczął padać śnieg na górze Hermon i w północnej części Wzgórz Golan. W pozostałej części kraju występują lokalne opady deszczu. Temperatura spadła do 7 stopni w Jerozolimie, 13 stopni w Tel Awiwie i 18 stopni w Ejlacie

27 grudnia 2016 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała, że obecne trudności z nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa zostaną rozwiązane przez administrację Donalda Trumpa. „Rezolucja jest międzynarodową próbą narzucenia Izraelowi rozwiązania konfliktu, który w tej chwili jest nierozwiązywalny. Ponieważ rozwiązanie to nie odpowiada rzeczywistości, rezolucja ta zostanie w końcu anulowana przez administrację Trumpa z pomocą Izraela. Niestety, społeczność międzynarodowa po prostu zachęca Palestyńczyków do oddalania się od stołu negocjacyjnego, do tego stopnia, że nawet ta rezolucja nie zabezpiecza żadnych ich interesów. Obecnie Izrael przygotowuje się na kolejne anty-izraelskie kroki. W połowie stycznia spodziewana jest duża konferencja w Paryżu. Francuzi mają tą inicjatywę na zaawansowanym etapie. Premier wyraził się jasno, że nie weźmie udziału w żadnym międzynarodowym szczycie, który będzie dążyć do narzucenia Izraelowi rozwiązań, podczas gdy druga strona zupełnie nie jest zainteresowana negocjacjami. Przewidujemy rozwój bardziej międzynarodowy – i mówię, że zmiany te nic nie zmienią w rzeczywistości. Obecnie świat zachęca do niemożliwych rozwiązań, które szkodzą podstawowemu prawu narodu Izraela – budowania swojego własnego kraju. Moim stanowiskiem zawsze było, że musimy stosować prawo Izraela w Judei i Samarii. Myślę, że czekanie 50 lat wystarczy, aby to ustalić. Musimy teraz słowa, które publicznie mówimy o naszym prawie do budowania, poprzeć izraelskim prawem. Czy jest to historyczna szansa? Rzeczywiście tak jest – ale musimy wiedzieć, jak w mądry sposób wykorzystać tę szansę. Musimy budować razem z amerykańską administracją w taki sposób, że gdy przejdziemy do szczegółów tworzenia rzeczywistości, zostaną w niej uwzględnione potrzeby zarówno Palestyńczyków, jak i Izraela. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ musi zostać po prostu odrzucona. Jak możemy honorować rezolucję, która mówi, że większość żydowska zamieszkuje tereny okupowane? Jak to możliwe, że można uchwalić rezolucję, która całkowicie ignoruje historię żydowską i światową? To podłe działania. Myślę, że nie było wcześniej żadnej bardziej skandalicznej rezolucji ONZ. Nie ma ona żadnego wpływu na rzeczywistość i powinna zostać anulowana. Muszę powiedzieć, że jako państwo nie jesteśmy żadnym protektoratem. Będziemy robić to, co jest dobre dla nas, dla narodu żydowskiego. Jest to idea suwerennego narodu – owoc trudu Machabeuszy. Tożsamość i suwerenność. I to jest także nasza walka.”

27 grudnia 2016 e. egipskie media opublikowały protokół spotkania, do którego miało podobno dojść między delegacjami palestyńskich i amerykańskich urzędników w dniu 12 grudnia w Waszyngtonie (około 10 dni przed głosowaniem anty-izraelskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ). Stronie amerykańskiej przewodniczył sekretarz stanu USA John Kerry, a palestyńskiej Saeb Erekat. Z protokołu spotkania wynika, że obie strony porozumiały się odnośnie koordynowania działań w zakresie przeforsowania rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa. John Kerry skrytykował na spotkaniu Benjamina Netanjahu, oskarżając go o torpedowanie dwu-państwowego rozwiązania. Doradca bezpieczeństwa narodowego Susan Rice wyraził pogląd, że Donald Trump jest niebezpieczny, oraz udzieliła wskazówek jak radzić sobie w przyszłości z nową administracją. Amerykanie mocno naciskali, aby sam fakt odbycia się oraz przebieg spotkania pozostał ścisłą tajemnicą.

A jakie są skutki tej rezolucji?
27 grudnia 2016 r. członek Komitetu Centralnego Fatah, Saeb Erekat zagroził, że Autonomia Palestyńska podejmie szereg kroków w sprawie skierowania „izraelskich zbrodni” do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. „Cały świat, w tym pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa oraz Stany Zjednoczone w szczególności, jednogłośnie zgodzili się i wyraźnie powiedzieli, że okupacja przez Izrael palestyńskiej ziemi jest nielegalna i wszystko co z tym się wiąże jest zbrodnią wojenną. Na tej podstawie palestyńskie przywództwo podejmie kroki, aby odpowiedzieć na arogancję i wciąż popełniane zbrodnie wojenne Izraela.”

27 grudnia 2016 r. polskie ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji po raz pierwszy od wielu lat nie przyznało wsparcia finansowego dla żydowskich społeczności w Polsce. Ogółem środowiska żydowskie otrzymają wsparcie w wysokości 177 tys. USD w 2017 r. (w porównaniu do 250 tys. USD w 2016 r.). W minionych latach granty umożliwiały gminie warszawskiej wydawanie magazynu, natomiast Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP drukował kalendarz żydowski. We Wrocławiu drukowano magazyn lokalnej fundacji żydowskiej. Ministerstwo wstrzymało także finansowanie dla Teatru Żydowskiego w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz. Większość środków przyznanych na przyszły rok otrzymają TSKŻ, które utrzymują między innymi biblioteki i organizują obchody świat. Polski prezydent Andrzej Duda wysłał w tym roku życzenia chanukowe dla polskich Żydów, ale nie zorganizował spotkania i wspólnego zapalenia świecznika chanukowego w pałacu prezydenckim, jak to miało miejsce w minionych latach.

28 grudnia 2016 r. ministerstwo transportu zatwierdziło plan budowy tunelu drogowego, który połączy Jerozolimę z blokiem żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Zostanie on wybudowany obok istniejącego już tunelu. Będzie on posiadał wydzielone pasy dla transportu publicznego, obok normalnych pasów dla ruchu pojazdów prywatnych. Koszt budowy wyniesie 750 mln szekli.

 28 grudnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że 27 listopada aresztowano palestyńskiego terrorystę, który przekroczył granicę Strefy Gazy. Zatrzymanym był 24-letni Balal Razana, pełniący funkcję dowódcy jednej z grup wojskowych Hamasu. Odpowiadał on między innymi za szkolenia snajperów oraz ochronę budowy tuneli terrorystycznych. Podczas przesłuchań ujawnił on wiele cennych informacji wywiadowczych.

28 grudnia 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy cztero-piętrowego budynku mieszkalnego w Mieście Dawida we Wschodniej Jerozolimie. Dom jest przeznaczony dla żydowskich mieszkańców. Równocześnie odłożono decyzję w sprawie budowy 490 mieszkań w dzielnicach Ramot i Ramat Szlomo. Odroczenie decyzji było wynikiem wniosku premiera Netanjahu.

 28 grudnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował wieczorem przemówienie sekretarza stanu Johna Kerry’ego. „Podobnie jak rezolucja Rady Bezpieczeństwa, dzisiejsze przemówienie sekretarza Kerry’ego w ONZ również było wypaczone przeciwko Izraelowi. Przez ponad godzinę Kerry obsesyjnie zajmował się osiedlami i ledwo dotknął korzeni konfliktu – palestyńskiego sprzeciwu wobec państwa żydowskiego istniejącego w jakichkolwiek granicach.” Minister turystyki powiedział: „Dużo słów i bardzo mało zrozumienia rzeczywistości. Kerry w ostatnich dniach swojej pracy próbuje wymusić nas nas swój światopogląd, który jest nagrodą dla palestyńskiego terroryzmu i kompletnie ignoruje prawa naszego kraju. Prawdziwy przyjaciel Izraela powinien okazywać poparcie dla wybranego rządu i nie wymuszać na narodzie żydowskim uchwał proponowanych w ONZ przez zwolenników Iranu.” Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Kerry trzykrotnie anonimowo zacytował mnie w swoim wystąpieniu, starając się pokazać, że jesteśmy przeciwni państwu palestyńskiemu. Więc pozwól przedstawić wyraźnie mój pogląd. Tak. Jeśli to zależy ode mnie, to nie powstanie państwo terrorystyczne w samym sercu naszego kraju. Obywatele Izraela zapłacili tysiącami ofiar, dziesiątkami tysięcy rakiet i niezliczoną liczbą potępień, za utopijną ideę państwa palestyńskiego. Nadszedł czas na nową politykę, i my doprowadzimy ją do końca.”

28 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację w nocy. Zlikwidowano kilkanaście warsztatów produkujących broń w okolicach Nablusu w Samarii. Przejęto 450 sztuk broni i znaczną liczbę amunicję. Aresztowano 12 osób.

28 grudnia 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że egipskie informacje o spotkaniu palestyńsko-amerykańskim w sprawie rezolucji w ONZ są sfabrykowane. Raport nazwał „kłamstwami i półprawdami”.

28 grudnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział wieczorem, że jest gotowy do wznowienia wysiłków pokojowych z Izraelem pod warunkiem wstrzymania budów w osiedlach. „W chwili, gdy izraelski rząd zobowiąże się do zaprzestania wszelkich działań osiedleńczych … i zgodzi się wdrożyć podpisane umowy, na zasadzie wzajemności palestyńskie przywództwo jest gotowe wznowić negocjacje w sprawie stałego statusu państwowego, w oparciu o międzynarodowe prawo i odpowiednie międzynarodowe uchwały … pod warunkiem ustalenia określonego terminu.”

28 grudnia 2016 r. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Cena powiedział, że nigdy nie doszło do żadnego spotkania z palestyńską delegacją w sprawie uchwalenia rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Takie samo stanowisko zajął rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

28 grudnia 2016 r. sekretarz stanu USA John Kerry przedstawił swoją wizję perspektyw osiągnięcia pokoju izraelsko-palestyńskiego. „Prezydent Obama i jego administracja byli głęboko zaangażowani w bezpieczeństwo Izraela. To zaangażowanie poprowadziło go do starania się o pokój na Bliskim Wschodzie. Administracja ta była największym przyjacielem i zwolennikiem Izraela. Żadna inna amerykańska administracja nie zrobiła więcej dla bezpieczeństwa Izraela niż Barack Obama. W głosowaniu w ONZchodziło o zachowanie dwu-państwowego rozwiązania, ponieważ jest to jedyna droga do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Jeżeli Izrael nie oddzieli się od palestyńskich Arabów, będzie w niebezpieczeństwie utraty swojego charakteru jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Wybór jest jeden: państwo Izrael może być albo żydowskie, albo demokratyczne. Ale nie może być jednym i drugim … Mordercy niewinnych wciąż są uwielbiani na stronach Fatah, a terroryści pokazują się obok palestyńskich przywódców zaraz po przeprowadzeniu ataków terrorystycznych. Liderzy Autonomii Palestyńskiej nazywają na cześć terrorystów publiczne place, ulice i szkoły. Również Hamas szuka sposobu zniszczenia Izraela i podżega mieszkańców Gazy do nienawiści, czyniąc z nich swoją machinę wojenną … Ale również społeczność żydowska swoimi działaniami spowodowała, że linia zawieszenia broni z 1949 r. jest trudna do egzekwowania. Ekspansja osadnictwa nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem Izraela. Nie oznacza to, że osiedla są główną przyczyną konfliktu. Zdajemy sobie sprawę, że w końcowym porozumieniu niektóre osiedla stałyby się częścią Izraela w celu uwzględnienia zmian, do których doszło w ciągu ostatnich 49 lat.” Kerry wezwał do wytyczenia trwałych i bezpiecznych granic między Izraelem a przyszłym państwem palestyńskim, które powinny opierać się na liniach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 r. Zwrócił uwagę, że granice Palestyny powinny być ciągłe, a terytorium tego państwa nie może być rozerwane. Zagwarantowałoby to wypełnienie Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, która mówiła o utworzeniu dwóch państw: żydowskiego i arabskiego, z równymi prawami dla wszystkich obywateli. Kerry podkreślił także potrzebę zapewnienia sprawiedliwego i uczciwego rozwiązania kwestii uchodźców palestyńskich. Zwrócił także uwagę na konieczność podzielenia Jerozolimy, aby mogła stać się stolicą dwóch państw.

28 grudnia 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon skrytykował przemówienie sekretarza Kerry’ego. „Administracja Obamy działa przeciwko Izraelowi w ONZ, a każde oświadczenie jest wypaczaniem rzeczywistości. Koordynowanie anty-izraelskiej inicjatywy z Palestyńczykami oraz propagowanie jednostronnej rezolucji przeciwko Izraelowi w Radzie Bezpieczeństwa, jest przeciwieństwem wspierania Izraela. Przemówienia i oświadczenia nie przyniosą pokoju w naszym regionie. Jedynym rozwiązaniem jest zrozumienie, że Palestyńczycy muszą potępić terroryzm, zakończyć podżeganie i powrócić do stołu negocjacyjnego. Cieszymy się z jednoznacznego poparcia prezydenta-elekta Trumpa dla Izraela, i jego chęci sprzeciwienia się tym, którzy starają się nam zaszkodzić w ONZ.”

28 grudnia 2016 r. prezydent-elekt Donald Trump wezwał Izrael do odważnego stania dopóki nie obejmie on urzędu. „Nie możemy pozwolić, aby Izrael nadal był traktowany z taką całkowitą pogardą i brakiem szacunku. Są oni wykorzystywani przez swojego wielkiego przyjaciela Stany Zjednoczone, ale dość tego. Początkiem końca była okropna umowa z Iranem, a teraz ta rezolucja w ONZ. Izraelu bądź silny, 20 stycznia zbliża się wielkimi krokami.” Trump spotkał się z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydowskiego Ronem Lauderem.

29 grudnia 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela wzrosła w tym roku o 3,8%. Tempo wzrostu per capita w produkcie krajowym brutto wyniosło 1,8 %. Większość wzrostu pochodzi ze wzrostu konsumpcji prywatnej o 6,1 %. Eksport wzrósł o 3%. Populacja kraju pod koniec roku wzrosła do 8,63 mln, z czego 6 mln 450 tys. to Żydzi, a prawie 1 mln 800 tys. to Arabowie. Alija spadła o 13% w porównaniu do wcześniejszego roku – w 2016 r. do Izraela przyjechało 27 tys. nowych imigrantów, a w 2015 r. było to 31 tys. imigrantów. Najwięcej, bo 7 tys. imigrantów przyjechało z Rosji (wzrost o 6%), z Ukrainy 5,5 tys. imigrantów (spadek o 24%), 2,9 tys. ze Stanów Zjednoczonych (spadek o 6%), 760 z Brazylii (wzrost o 53%) i 272 z Afryki Południowej (wzrost o 15%).

29 grudnia 2016 r. izreaelska policja uznała 2016 rok za najbardziej tragiczny na drogach Izraela w ciągu ostatnich pięciu lat. Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych sięgnęła liczby 371 (w 2015 r. było to 356). Jest to również piąty rok z rzędu ze wzrostem liczby śmiertelnych ofiar. Na drogach miejskich zginęły 132 osoby, a na autostradach 19. Pieszych zginęło 101 osób.

 30 grudnia 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.