Uncategorized

Program oddzialu Warszawskiego TSKZ

 

 na marzec i kwiecień 2017 roku

 


5 marca godz. 15.00, Klub

Oddziału Warszawskiego, ul. Bema 87

W związku z tymczasową zmianą siedziby TSKŻ, chcielibyśmy zaprosić Państwa na uroczyste otwarcie KLUBU BEMA 87 podczas którego wystąpi Joanna Wolna z zespołem. Po koncercie zapraszamy na poczęstunek.

Joanna Wolna – wykonuje utworów w języku francuskim i polskim. Jest laureatką Konkursu Piosenki Francuskiej. Jej wieloletnie doświadczenie sceniczne pozwala odnaleźć się w wielu gatunkach muzycznych, ale szczególnie bliskie jej są ballady, standardy jazzowe oraz piosenka francuska. Ukończyła Studium Piosenkarskie w Poznaniu. Debiutowała już jako 17-latka na scenie Opery Leśnej w Sopocie przy kilkutysięcznej publiczności. Jej początki są związane z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zdobywała pierwsze szlify sceniczne, wokalne oraz taneczne. Współpracowała z wieloma zespołami, i solistami, brała udział w nagraniach studyjnych. Jest również autorką własnych utworów.

8 marca godz. 12.00, Dworzec Gdański

W 49. Rocznicę wydarzeń Marca ’68 spotykamy się pod tablicą na Dworcu Gdańskim, aby upamiętnić masową falę emigracji polskich Żydów.

11 marca godz. 20.00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6

Zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na coroczny, rodzinny Bal Purimowy. W tym roku będziemy się bawić przy muzyce zespołu The Warsaw Dixielanders. Nie zabraknie również tradycyjnych, świątecznych potraw. Dla najmłodszych czeka wiele atrakcji w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”

Purimowe przebrania obowiązkowe, najlepsze stroje zostaną nagrodzone!

Prosimy o potwierdzenie obecności (komunikacja@tskz.pl lub 22/620.05.47 lub 620.05.54)

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Partner: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

12 marca godz. 15.00, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Z okazji święta Purim serdecznie zapraszamy na swingowe, taneczne popołudnie z zespołem Grand Slam Quartet

Grand Slam Quartet – zespół powstał w 2015 roku w wyniku fascynacji gitarzysty twórczością Django Reinhardta. Początkowy saksofon tenorowy został zamieniony na sopranowy, aby nadać muzyce bardziej ulicznego brzmienia. Grand Slam Quartet aktywnie koncertuje w Warszawie – zarówno na ulicy, w klubach, jak i na swingowych potańcówkach. Zespół gra gypsy jazzowe “klasyki”, ale nie stroni też od bardziej współczesnych inspiracji.

Zgodnie z tradycją – purimowe przebranie obowiązkowe (mile widziane stroje z epoki)

2

Po koncercie zapraszamy na Humentasze i lampkę wina.

Organizator: Oddział Warszawski Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

Partner: Austriackie Forum Kultury

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

19 marca godz. 15.00, Klub Oddziału Warszawskiego, ul. Bema 87

Spotkanie z prof. dr.hab.Piotrem Szlezyngerem, który opowie o żydowskim Wiśniczu. Na podstawie wieloletnich badań i materiałów archiwalnych odtworzona zostanie przestrzeń dzielnicy zamieszkałej przez społeczność Żydowską od początków XVII wieku do 1942 r. w miejscowości położonej w Małopolsce, w powiecie bocheńskim. W drugiej części spotkania przedstawione zostaną ocalałe ślady materialne, świadczące o obecności żydowskich mieszkańców Wiśnicza.

2 kwietnia, godz. 15.00, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem p.Teresą Śmiechowską, wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”.

To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce – malarza Samuela Hirszenberga – oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta). Wystawa prezentuje ok. 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Niektóre z dzieł, np. sprowadzone specjalnie na tę okazję z Muzeum Historii Judaizmu w Paryżu.

Prosimy o zapisy pod nr. 22/620.05.58 (Klub TSKŻ, p. Natasza Konar lub mailowo: komunikacja@tskz.pl)

Spotykamy się o godz. 14.50 w hallu ŻIH.

19 kwietnia, Pomnik Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa/ Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej zapraszają na obchody 74. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Program:

  • Godz. 12.00

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta

3

Złożenie wieńców:

– Pomnik Bohaterów Getta

– Pomnik Żegoty

– Pomnik Szmula Zygielbojma

– Bunkier Anielewicza

– Umschlagplatz

– Tablica Pawła Frenkla, ul. Muranowska 1

– Enklawa Getta, ul. Sienna 55.

  • Godz. 17.30 (sala konferencyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6)

Uroczysty Wieczór Stowarzyszenia Żydów Kombatantów

– Wręczenie Medali Honorowych „Powstanie w Getcie Warszawskim”

– Koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi

Organizatorzy:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce , Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej

Partnerzy:

Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ,

Patron medialny:

Słowo Żydowskie

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

20 kwietnia godz. 19.00, Filharmonia Narodowa ul. Jasna 5

Z okazji 74. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy Państwa do Filharmonii Narodowej na koncert „Ocalić od zapomnienia”.

Mamy przygotowaną dla Państwa pulę bezpłatnych biletów na koncert, które można odebrać w naszym Klubie przy Bema 87. Ilość miejsc jest ograniczona. Brak możliwości rezerwacji miejsc.

Występują:

Art. Chamber Ensemble

Julita Przybylska-Nowak – Fortepian

Jarosław Pietrzak – Skrzypce

Anna Wałek – Skrzypce

4

Elżbieta Mrożek-Loska – Altówka

Krzysztof Karpeta – Wiolonczela

Program

Józef Zygmunt Szulc – Sonata op. 61 na skrzypce i fortepian [35′]

Erwin Schulhoff – Duo na skrzypce i wiolonczelę [20′]

Przerwa [20′]

Józef i Henryk Wieniawscy – Grand Duo Polonaise na skrzypce i fortepian op. 8 [15′]

Szymon Laks – Kwintet fortepianowy na motywach polskiej muzyki ludowej [20′]

Koncert Art Chamber Ensemble stawia sobie za cel przywrócenie pamięci słuchaczy kompozycji wartościowych, a z różnych powodów zapomnianych – część z nich zachowała się tylko w rękopisach, część w trudno dostępnych, rzadkich drukach, w archiwach muzycznych, które wciąż skrywają mnogie skarby wartościowego repertuaru.

Józef Zygmunt Szulc (1875-1956) był cenionym kompozytorem, dyrygentem i pianistą; studiował w konserwatorium w Warszawie, następnie w Berlinie (u M. Moszkowskiego) i Paryżu (u I. J. Paderewskiego). Dyrygował orkiestrami w Stuttgarcie, Paryżu i Brukseli. Jego spuścizna obejmuje interesujące kompozycje solowe, kameralne i pieśni utrzymane w idiomie postromantycznym.

Pochodzący z Pragi Erwin Schulhoff (1894-1942) podzielił tragiczny los wielu kompozytorów swego pokolenia o żydowskich korzeniach. Śmierć w obozie koncentracyjnym Wülzburg przerwała obiecującą karierę artysty skorego do eksperymentów i prowokacji, korzystającego z bogatej palety technik i stylów kompozytorskich obecnych w muzyce pierwszych dekad XX w.

Także Szymon Laks (1901-1983) doświadczył grozy hitlerowskich obozów zagłady, cudem przeżywając pobyt w Oświęcimiu i Dachau (także dzięki pracy w pokazowej obozowej orkiestrze). Mieszkając po wojnie w Paryżu był błyskotliwym, cenionym publicystą, korespondentem pism muzycznych, podczas gdy jego własna, klasycyzująca twórczość pozostawała mało znana. Interesujący Kwintet fortepianowy na motywach polskiej muzyki ludowej został odnaleziony przez Simona Wynberga wśród niewydanych utworów przechowywanych w zbiorach Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie

23 kwietnia, godz. 17.00, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Koncert „I tylko mi żal, że Ciebie tu nie ma…”, podczas którego usłyszeć będzie można utwory m.in. Władysława Szpilmana, George’a Gershwina, Samuela Barbera czy Jerry’ego Bocka.

W wykonaniu:

Tomasza Piluchowskiego – tenor

Joanny Okoń – skrzypce

Roberta Skiery – fortepian

5

Tomasz Piluchowski – Tenor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat Internationales Gesangswettbewerb w Berlinie (Deutsche Oper) oraz XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Artysta ma w repertuarze partie z oper m.in. Georges’a Bizeta, Piotra Czajkowskiego, Gaetano Donizettiego, Josepha Haydna, Julesa Masseneta, Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego, Giacomo Pucciniego, Bedřicha Smetany, Giuseppe Verdiego, a także z operetek i musicali. Posiada bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, kameralny i pieśniarski. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami (m.in. Andriy Yurkevych, Keri-Lynn Wilson, Miguel Gomez- Martinez, Tadeusz Kozłowski, Marek Moś, Lionel Friend, Łukasz Borowicz, Jakub Chrenowicz), orkiestrami (m.in. Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej) i reżyserami (m.in. Keith Warner, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski, Mariusz Treliński, Jerzy Gruza, Emil Wesolowski, Igor Gorzkowski). Brał udział w międzynarodowych koncertach i festiwalach w Polsce, a także w Estonii, Niemczech, Austrii i na Ukrainie. Śpiewał podczas gal operowych w Warszawie (Viva Mozart), w Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech i w Wiedniu.

Joanna Okoń – Pochodzi z rodziny o wieloletnich muzycznych tradycjach. Od najmłodszych lat występowała na estradach koncertowych razem z mamą – pianistką, Aliną Jasielską-Okoń. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie skrzypiec Janusza Kucharskiego, a później na studiach podyplomowych pod kierunkiem Jana Staniendy. Swoje umiejętności doskonaliła również u Mariny Jaszwili oraz jako stypendystka Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria) prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich. Tam przez kilka letnich sezonów pracowała pod okiem takich dyrygentów, jak Sir Neville Marriner, Riccardo Mutti, Fabio Luisi, Shandor Vegh, Leopold Hager, Theodor Guschlbauer, Heinrich Schiff. Jest laureatką m.in. I nagrody na Przesłuchaniach Młodych Skrzypków w Warszawie (1991) oraz IV nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu (1993).

Robert Skiera – Studia pianistyczne ukończył w 1988 roku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistyki Barbary Halskiej. W macierzystej uczelni pracował jako adiunkt w Katedrze Fortepianu oraz w klasie kameralistyki, współpracując również z klasą Piotra Palecznego. Był wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Józefa Elsnera, współpracując m.in. z klasą wokalną Marii Olkisz i Jacka Laszczkowskiego.

Przyslal Adam Mer

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.