Uncategorized

Sposób prowadzenia wojen przez Izrael realizacją talmudycznej zasady wyprzedzonej obrony:

” Gdy ktoś przychodzi cię zamordować, zabij go pierwszy” (Sanhedryn 72a)

 


Zdanie “jeżeli wiesz, że ktoś chce cię zamordować, wstań i zabij go pierwszy” stanowi logiczną implikację, która staje się fałszywa tylko w jednym przypadku – gdy poprzednik jest prawdziwy, a następnik fałszywy. Dlatego, gdy komórka przeznaczona do wykonywania zadań operacyjnych otrzyma nieprawidłowe dane, zostaje usprawiedliwiona w przypadku podjęcia działań niewłaściwych. Zdanie jest prawdziwe, zadanie prawidłowo wykonane.

W przypadku, gdy na podstawie fałszywych przesłanek, zadanie zostaje wykonane prawidłowo, komórka operacyjna zostaje usprawiedliwiona za brak działań sugerowanych przez organ analizujący dane i podjęcie innych kroków. Zdanie jest prawdziwe, zadanie prawidłowo wykonane.

Jeżeli na podstawie prawdziwych, rzetelnych danych, zostały podjęte działania zgodne z logiką opartą na otrzymanych informacjach, obydwie komórki – zajmująca się gromadzeniem informacji i operacyjna zostają usprawiedliwione. Zdanie jest prawdziwe, zadanie prawidłowo wykonane.

Jeżeli dane są prawidłowe i rzetelne, a wykonanie operacji ma się nijak do logiki, która wynika ze zgromadzonego materiału i prowadzi do porażki, wtedy winny pozostaje tylko organ wykonawczy. Zdanie jest fałszywe, zadanie okazuje się porażką.

Jednak suchą logikę trudno w pełni przełożyć na zespół działań, w którego centrum stoi żywy człowiek. Powyższe rozumowanie ogranicza pierwszą część implikacji do roli sztukmistrza, który według własnego widzimisię podrzuca raz prawdę, raz fałsz, nie dbając o wartość drugiej części zdania. Ale w przypadku realizacji zasady Sanhedryn 72a właśnie pierwsza część implikacji ma największe znaczenie – wyrokami bowiem nie można szafować, decyzja odebrania życia drugiemu człowiekowi musi mieć żelazne uzasadnienie. Dlatego w pracy położyłam duży nacisk na rolę komórki wywiadowczej Izraela i, chociaż opis działań Mosadu znajduje się w wielu punktach, to zaznaczam, że nie jest to praca o Mosadzie.

Praca próbuje zaprezentować działania Izraela, które realizują talmudyczną zasadę Sanhedryn 72a w różnych aspektach i na różne sposoby.

W pierwszym odruchu zamierzałam pracę podzielić na rozdziały, ale zrezygnowałam z kompozycji podziału i nie ze względu na niewielki rozmiar pracy, lecz z przyczyn osobistych. Żydów i Arabów już wystarczająco dużo dzieli i nie chcę pogłębiać tej rozpadliny nawet w przyjętej formie wypowiedzi. Poza tym jest to opowieść o Bliskim Wschodzie. Za każdym razem, gdy mam szczęście przebywać w tej magicznej krainie czuję starożytną ciągłość duszy, starożytną ciągłość życia. Nie tylko mojej duszy, ale każdej duszy. Nie tylko mojego życia, ale życia w ogóle. Dlatego kompozycja ciągnąca się jedną nitką jak Jordan czy Nil wydała mi się lepszą muzyką – może nie do pieśni, ale do piosenki, która mimo, że opowiada o wojnach, to gdzieś głęboko wyraża prawdziwe pragnienie pokoju. W każdym razie mam taką nadzieję.

Gdy ktoś przychodzi cię zamordować, zabij go pierwszy
(Sanhedryn 72a)

Premier Binjamin Netanjahu w wystąpieniu w Knesecie 31 października 2011 roku powiedział między innymi: “Nasza polityka kieruje się dwiema kluczowymi zasadami: gdy ktoś przychodzi cię zamordować, wstań i zabij go pierwszy oraz: jeśli ktokolwiek nas rani, to ma krew na własnych rękach. [Wystąpienie premiera Netanyahu w Knescie z tłumaczeniem na język polski, publ. http://izrael.org.il/opinie/1755-bibi-knesset-speech-po-polsku.html%5D

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.