Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Mazzal tow zabrzmiało w Radzanovii

Stowarzyszenie Radzanovia w nawiązaniu do tej  jeszcze tak nieodległej historii Radzanowa, w której żyły obok siebie społeczności polska i żydowska, przygotowało inscenizację przedwojennego ślubu  żydowskiego. W sobotnie popołudnie 5 sierpnia w miniskansenie Radzanovia na własne oczy zobaczyć można było charakterystyczne i niezmienne od wieków zwyczaje towarzyszące temu obrządkowi. Przewodnikiem, narratorem a także nauczycielką żydowskich pieśni była Teresa Wrońska, kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Calosc TUTAJ

Więcej o imamie Ammarze Shahinie i o Islamic Center Of Davis, California: głoszenie wahabizmu, goszczenie szejka, który popiera karę śmierci dla homoseksualistów  

21 lipca 2017 r., MEMRI opublikował klip z kazania imama Ammara Shahina z Islamic Center of Davis (ICD), California. W kazaniu imam Shahin modlił się po arabsku o „wyzwolenie Al-Aksa od plugastwa Żydów… O Allahu, policz ich jednego za drugim i unicestwij ich do ostatniego. Nie oszczędź żadnego z nich”. Następnie powiedział: “ O Allahu, wyzwól meczet Al-Aksa. O Allahu, uczyń, by zdarzyło się to z naszych rąk. Pozwól nam odegrać w tym rolę. O Allahu, pozwól nam popierać ich słowami i czynami. O Allahu, pozwól nam popierać ich słowami i czynami. O Allahu, pozwól nam popierać ich słowami i czynami”.  (obejrzyj klip jego kazania w MEMRI TV tutaj).

Calosc TUTAJ


 

W Radomiu powstał Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”

Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad” powstał w Radomiu. W 12 miejscach miasta, związanych ze społecznością żydowską, stanęły pamiątkowe tablice. Uroczyste otwarcie szlaku odbędzie się w sobotę, w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji radomskiego getta.
  Calosc TUTAJ

 Historycy o zbrodniach niemieckich: Bilans karania zbrodniarzy niemieckich w Niemczech trzeba ocenić negatywnie
Wielu zbrodniarzy żyło po wojnie w spokoju, pod swoimi prawdziwymi nazwiskami. Bilans denazyfikacji i karania zbrodniarzy niemieckich w samych Niemczech trzeba ocenić negatywnie – mówi PAP dr Joanna Lubecka z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.
Wiecej TUTAJ

Centrum Szymona Wiesenthala domaga się ukarania Legii Warszawa za atak z udziałem kibiców

Centrum Szymona Wiesenthala zaapelowało do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) o ukaranie Legii Warszawa za środową napaść pod Płońskiem kibiców mistrza Polski na zawodników klubu Hapoel Petah Tikva z Izraela.

Calosc TUTAJ


Izraelska drużyna piłkarska zaatakowana w Polsce. „Wyglądało na zaplanowaną zasadzkę”

Drużyna Hapoel Petah Tikva została zaatakowana w Sochocinie, około 70 kilometrów od stolicy po meczu z drużyną z Ciechanowa. Zamaskowani napastnicy mieli być – zdaniem mediów – kibolami Legii Warszawa.
Calosc TUTAJ

Ten oficer AK robił wszystko, by wstrzymać decyzję o wybuchu powstania. „Mówił rzeczy, których nie chcieliśmy słyszeć”
31 lipca 1944 roku na naradzie Komendy Głównej Armii Krajowej dało się wyczuć nie tylko nerwową atmosferę. Były krzyki i oskarżenia po adresem oficerów, którzy przestrzegali przed podejmowaniem – jak argumentowali – zbyt pochopnej decyzji. Wśród nich był płk Janusz Bokszczanin „Sęk”, nazwany nawet tchórzem…
Decyzję o rozpoczęciu powstaniauzależniał w gruncie rzeczy od postawy Armii Czerwonej, która zajęła pozycje na przedpolach Warszawy, po prawej stronie Wisły. Rozwinięcie sowieckiej ofensywy miało być kluczowe dla powodzenia walk o stolicę – Niemcy zmuszeni byliby bronić się na dwa fronty.

Calosc TUTAJ


Powstanie Warszawskie. Na początku było marzenie, potem śmierć i zniszczenie

Po euforii pierwszych dni, w obliczu wszechobecnej śmierci i zniszczenia, stres i wyczerpanie były coraz większe. Żołnierze zastanawiali się nad sensem walki, a ich zwątpienie wzmacniała postawa cywilów. Gdy oddziały „Radosława” wchodziły na Stare Miasto, część ludności rzucała w nie doniczkami. Na przechodzących piwnicami pluto. [ Powstanie Warszawskie – 73. rocznica wybuchu ]​

​Kiedy rozniosła się wiadomość o planowanym przejściu kanałami, o ucieczce z koszmaru, kto tylko mógł – zdrowi i ranni – szykował się do wyruszenia. Kto nie był w stanie iść sam, miał zostać – i czekać na Niemców. Leszek Wójcicki „Leszek” z batalionu „Czata 49” wspominał: decyzja pozostawienia ciężko rannych na pastwę wroga zrobiłaby zdrowych z nieboszczyków. Idziemy.​..

Calosc TUTAJ


Obchody 74. rocznicy buntu więźniów w obozie zagłady w Treblince

Nie ma takich miejsc na świecie, w których z tak dojmującą siłą trzeba sobie zadawać pytania o dobro i zło – mówił podczas środowych obchodów 74. rocznicy buntu w obozie zagłady w Treblince wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.​
Calosc TUTAJ

„Nikt tak nie ograbił Polski jak Szwedzi”

Szwedzka grabież, w czasach „potopu” pozbawiła nas najcenniejszych dóbr – uważa dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: