Filmy i ksiazki

Lauren Bacall (16 września 1924 w Nowym Jorku – 12 sierpnia 2014 tamże)

Ta piękna aktorka z New York,

gdyby na świat przyszła w Europe

…wyrokiem rasistów

pod rządem nazistów…

strach myśleć z tą w gardle gulą…

(ebs)

Lauren Bacall – amerykańska aktorka żydowskiego pochodzenia, jej nazwisko sceniczne, to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal, miała wyjątkowo piękne oczy i magnetyczne spojrzenie, stąd nazywano ją “The Look”.

Urodziła się 16 września 1924 w Nowym Jorku jako Betty Joan Persky w rodzinie żydowskiej, jej ojciec, William Persky był sprzedawcą, jego rodzice byli emigrantami z Polski. Matka, Nathalie Weinstein-Bacal, była sekretarką, jej rodzina pochodziła z Rumunii. Lauren przez ojca była spokrewniona z byłym prezydentem Izraela, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Szimonem Peresem. Kiedy miała 5 lat, rodzice rozwiedli się. Uczęszczała do American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku, co później zaowocowało występami w broadwayowskich produkcjach.

Do filmu trafiła w 1944, dostała rolę w filmie “Mieć i nie mieć” (“To Have and Have Not”), gdzie wcieliła się w postać Marie Browning. W obrazie tym partnerowała Humphreyowi Bogartowi.

W 1945 poślubiła starszego o dwadzieścia pięć lat aktora. Byli małżeństwem do jego śmierci w 1957. Mieli dwoje dzieci. zdjęcia

Film “Mieć i nie mieć” rozpoczął serię wspólnych obrazów pary Bogart-Bacall. Do 1953 zagrali wspólnie w filmach: “Wielki sen”, “Koralowa wyspa”, “Mroczne przejście”… W 1953 zagrała pierwszą rolę komediową u boku Marilyn Monroe i Betty Grable w “Jak poślubić milionera”.

Na premierze był także Bogart:

W 1957 Humphrey Bogart zmarł na raka krtani.

Po śmierci 1. męża Lauren Bacal nie odnosiła większych sukcesów, godnym odnotowania okazał się dopiero jej udział w “Morderstwie w Orient Expresie” w latach 70.

Lauren Bacall otrzymała Cecil B DeMille Award na Golden Globes w roku 1993:

W 1997 w wieku 73 lat otrzymała swoją pierwszą i jedyną nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie “Miłość ma dwie twarze”. W roku 2010 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Jej drugim mężem w latach 1961-1969 był aktor Jason Robards (1922-2000). Ich syn, Sam Robards, ur. 16 grudnia 1961, jest także aktorem.

Zmarła 12 sierpnia 2014 w Nowym Jorku z powodu udaru mózgu.

http://www.sofijon.pl/module/article/one/1351

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.