Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie

Praca antropologa w obozie nomadów, pasterzy z klanu Jarahmadzai na pustyni irańskiego Beludżystan pozwala dostrzec pewne kłopoty z zapewnieniem pokoju na Bliskim Wschodzie. To co widzimy, to silne, oparte na związkach pokrewieństwa grupy porządkujące system lojalności, obrony i bezpieczeństwa oraz polityczny opór wobec rodów dużych i małych.[1] ]

Pokój na Bliskim Wschodzie nie jest możliwy, ponieważ dla mieszkańców tego regionu inne wartości i cele są ważniejsze. Najważniejsza jest lojalność wobec krewnych, wobec klanu i kultu oraz honor, jaki zyskuje się okazując tę lojalność. To są kulturowe imperatywy, podstawowe wartości, podtrzymywane i celebrowane. Kiedy wyłania się konflikt, a strony dzielą się według tego, komu składaliśmy przysięgę wierności, sam konflikt traktowany jest jako uzasadniony i słuszny

Calosc TUTAJ


Ty płacisz. Oni nie muszą
Calosc TUTAJ

Marsz Wzajemnego Szacunku 2017 we Wrocławiu [WIDEO]
9 listopada spod synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej Nowej Synagogi kolejny raz przeszedł Marsz Wzajemnego Szacunku. Marsze organizowane są co roku przez Fundację Bente Kahan i wrocławską gminę żydowską w rocznicę wybuchu pogromu Nocy Kryształowej w nazistowskich Niemczech 9 listopada 1938 roku.
 Calosc TUTAJ

 


 Józef Piłsudski: Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy. Czego możemy nauczyć się od Marszałka

„Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię. W Polsce nie można rządzić terrorem”. Ale Józef Piłsudski rządził.
Calosc TUTAJ

Polscy wierni łykają w kościołach truciznę
Miałem z moim londyńskim wydawcą różnicę zdań. On chciał dać tytuł „Native Lands”. A ja się uparłem, że nie, bo nie ma czegoś takiego jak rdzenne ziemie. To fikcja. Każdy naród ma skłonność do twierdzenia, że tu mieszkał od zawsze, a reszta to obcy, więc won!
Calosc TUTAJ

Przenieśmy stolicę do Poznania

Lubię jeździć po Wielkopolsce i patrzeć, jak ta cywilizacja miast i miasteczek sprawia, że równina nie ma w sobie niczego groźnego i zimnego, że na jej kresie nie majaczy Ural – jak na wyobrażonym horyzoncie Mazowsza.

    Calosc TUTAJ

Internet w całej Europie sparaliżowany.
Trzy z pięciu serwerowni firmy OVH – największego w Europie dostawcy usług w chmurze – uległy awarii. W efekcie ogromna ilość stron internetowych i usług sieciowych na Starym Kontynencie nie działa.
Calosc TUTAJ

 


Rozmowy mistrza Leonarda ze śmiercią

 

Jego ostatnie albumy były „łabędzim śpiewem” artysty, który stanął nad rzeką przemijania i spojrzał w oczy śmierci. Rok temu zmarł Leonard Cohen.

Urodził się w 1934 roku w Montrealu jako syn Mashy i Nathana Cohenów. Ojciec pochodził z Polski, zaś matka – z Litwy. Nauczył się grać na gitarze w wieku 13 lat. Choć mówił, że muzyką zajął się z chęci zdobycia sławy i kobiet, wcześniej odniósł znaczące sukcesy na polu literackim. Gdy po raz pierwszy zaprezentował własne piosenki przed publicznością (1967), liczył sobie 33 lata, miał już na koncie kilka wydanych tomików wierszy i dwie powieści.

Calosc TUTAJ


Rządowe stypendia naukowe w Izraelu, 2018-2019

Gorąco zachęcamy polskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych (zwłaszcza kierunków ścisłych i przyrodniczych) do nawiązania kontaktu z izraelskimi uczelniami i ubiegania się o stypendia naukowo-badawcze w Izraelu.

Calosc TUTAJ

Krach kapitalizmu? Najnowsze scenariusze
O końcu kapitalizmu słyszymy od ponad 150 lat. W słynnym fragmencie „Manifestu komunistycznego” Karol Marks pisał, że „wraz z rozwojem wielkiego przemysłu usuwa się przeto spod nóg burżuazji sama podstawa, na której wytwarza ona i przywłaszcza sobie produkty. Wytwarza ona przede wszystkim swoich własnych grabarzy. Jej zagłada i zwycięstwo proletariatu są równie nieuniknione”.
Calosc TUTAJ

 


Uczczono pamięć ofiar w 75. rocznicę likwidacji getta w Łomży

W Łomży (Podlaskie) odbyła się w poniedziałek uroczystość w związku z 75. rocznicą likwidacji przez Niemców miejscowego getta. Ofiary tych wydarzeń upamiętniono również w Giełczynie, gdzie są masowe groby Żydów z łomżyńskiego getta.​

Calosc TUTAJ

Leśmian – niedoceniany wielki poeta nicości – 5 listopada mija 80. rocznica śmierci Leśmiana.

„Leśmian był największym polskim poetą XX- ego wieku. (…) W dziejach naszej literatury narodowej jego miejsce jest obok największych – obok Kochanowskiego, Mickiewicza i Słowackiego” – mówił w rozmowie z PAP Jarosław Rymkiewicz. 5 listopada mija 80. rocznica śmierci Leśmiana.

„Istotną trudnością przy kreśleniu biografii Leśmiana był brak pobieżnej choćby charakterystyki rodzin, z których się wywodził. Była to już spolonizowana lub polonizująca się inteligencja żydowska wywodząca się z dość bogatej lub bogacącej się warstwy mieszczańskiej, przemysłowców ze strony matki i księgarzy ze strony ojca. Nie byli izolowani od polskich środowisk” – pisał Jacek Trznadel.
Środowisko prawicowych literatów odrzucało Leśmiana całkowicie z powodu pochodzenia. „Myśl Narodowa” w 1939 r. piórem autora ukrywającego się pod inicjałami INT wprost krytykowała „żydowskie” neologizmy Leśmiana i „niechęć do klasycznego rozumu” odziedziczoną po „rabinach ślęczących nad Kabałą”.
Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.