Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie
Praca antropologa w obozie nomadów, pasterzy z klanu Jarahmadzai na pustyni irańskiego Beludżystan pozwala dostrzec pewne kłopoty z zapewnieniem pokoju na Bliskim Wschodzie. To co widzimy, to silne, oparte na związkach pokrewieństwa grupy porządkujące system lojalności, obrony i bezpieczeństwa oraz polityczny opór wobec rodów dużych i małych.[1] ]
Pokój na Bliskim Wschodzie nie jest możliwy, ponieważ dla mieszkańców tego regionu inne wartości i cele są ważniejsze. Najważniejsza jest lojalność wobec krewnych, wobec klanu i kultu oraz honor, jaki zyskuje się okazując tę lojalność. To są kulturowe imperatywy, podstawowe wartości, podtrzymywane i celebrowane. Kiedy wyłania się konflikt, a strony dzielą się według tego, komu składaliśmy przysięgę wierności, sam konflikt traktowany jest jako uzasadniony i słuszny
Calosc TUTAJ
Józef Piłsudski: Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy. Czego możemy nauczyć się od Marszałka
Przenieśmy stolicę do Poznania
Lubię jeździć po Wielkopolsce i patrzeć, jak ta cywilizacja miast i miasteczek sprawia, że równina nie ma w sobie niczego groźnego i zimnego, że na jej kresie nie majaczy Ural – jak na wyobrażonym horyzoncie Mazowsza.
Rozmowy mistrza Leonarda ze śmiercią
Jego ostatnie albumy były „łabędzim śpiewem” artysty, który stanął nad rzeką przemijania i spojrzał w oczy śmierci. Rok temu zmarł Leonard Cohen.
Urodził się w 1934 roku w Montrealu jako syn Mashy i Nathana Cohenów. Ojciec pochodził z Polski, zaś matka – z Litwy. Nauczył się grać na gitarze w wieku 13 lat. Choć mówił, że muzyką zajął się z chęci zdobycia sławy i kobiet, wcześniej odniósł znaczące sukcesy na polu literackim. Gdy po raz pierwszy zaprezentował własne piosenki przed publicznością (1967), liczył sobie 33 lata, miał już na koncie kilka wydanych tomików wierszy i dwie powieści.
Calosc TUTAJ
Rządowe stypendia naukowe w Izraelu, 2018-2019
Gorąco zachęcamy polskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych (zwłaszcza kierunków ścisłych i przyrodniczych) do nawiązania kontaktu z izraelskimi uczelniami i ubiegania się o stypendia naukowo-badawcze w Izraelu.
Uczczono pamięć ofiar w 75. rocznicę likwidacji getta w Łomży
W Łomży (Podlaskie) odbyła się w poniedziałek uroczystość w związku z 75. rocznicą likwidacji przez Niemców miejscowego getta. Ofiary tych wydarzeń upamiętniono również w Giełczynie, gdzie są masowe groby Żydów z łomżyńskiego getta.
Leśmian – niedoceniany wielki poeta nicości – 5 listopada mija 80. rocznica śmierci Leśmiana.
„Leśmian był największym polskim poetą XX- ego wieku. (…) W dziejach naszej literatury narodowej jego miejsce jest obok największych – obok Kochanowskiego, Mickiewicza i Słowackiego” – mówił w rozmowie z PAP Jarosław Rymkiewicz. 5 listopada mija 80. rocznica śmierci Leśmiana.
Kategorie: Ciekawe artykuly