Marsz Pamięci z okazji 75. rocznicy likwidacji krakowskiego getta przeszedł w niedzielę ulicami Krakowa. Jego uczestnicy wyruszyli z Placu Bohaterów Getta na teren byłego obozu KL Płaszów – pokonali w ten sposób blisko 4-kilometrową trasę, którą Niemcy przed laty prowadzili Żydów.
Katar i amerykański syndrom
Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt powiedział o Józefie Stalinie przed Konferencją w Jałcie: “Myślę, że jeśli damy mu wszystko, co możemy i nie zażądamy niczego w zamian… nie będzie próbował niczego anektować i będzie działał na rzecz świata demokracji i pokoju”.
Calosc TUTAJ
Dyrektor Muzeum Polin: pracownicy stalinowskiej bezpieki to 0,4 proc. wyjeżdżających w Marcu ’68
Projekt uchwały senatora Jana Żaryna przeprasza za propagandę antysemicką, a przy okazji wprowadza cichcem wątki właśnie z niej – mówił dziś prof. Dariusz Stola w Radiu TOK FM.
“Rządzący używają pojęcia narodu, by oferować fałszywą dumę”. List nauczycieli Liceum im. Jacka Kuronia do uczniów
kto przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu współodpowiedzialność za przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, podlega karze. Będziemy tu, a także będziemy w przyszłości, łamać to prawo.
Calosc TUTAJ
Prof. A. Friszke: Pokolenie Marca ’68 po konfrontacji z władzą było już zawsze przeciw niej
Pokolenie Marca ’68 przeszło przez konfrontację z władzą, niejednokrotnie przez więzienie czy areszt. W związku z tym zawsze było już przeciwko tej władzy – mówi PAP prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
PAP: Jaka była geneza Marca’68?
…To wszystko się kumulowało. Można wskazać różne elementy tej kumulacji: List 34 w 1964 r., wyrzucenie Leszka Kołakowskiego z partii w 1966 r., zdjęcie ze sceny Teatru Narodowego „Dziadów” w styczniu 1968 r. To wszystko spowodowało bunt inteligencji…
Calosc TUTAJ
Redaktor naczelny “Kultury Liberalnej” komentuje słowa premiera Morawieckiego w Monachium.
…Jedno jest pewne: za granicą przeciętni obywatele, jeśli odnotują cały ten zamęt medialny, przetłumaczą na zrozumiały dla siebie, krótki przekaz.Będzie on prawdopodobnie brzmiał: „Polacy to antysemici”.
…Tymczasem używanie sformułowania „polskie obozy śmierci” w ponad 90 proc. przypadków (a może i w stu), jest wynikiem ignorancji. To najczęściej nieszczęsny skrót myślowy, odsyłający do położenia geograficznego obozów. Przykłady tego rodzaju niewiedzy mogą oczywiście być dla nas bardzo bolesne. Historycy i politycy powinni wspólnie zastanawiać się nad skutecznymi (!) sposobami zmniejszenia jej zakresu (także w Polsce, sądząc po wysypie rodzimych zwolenników Adolfa Hitlera).Niemniej nie podobna takiej niewiedzy zrównywać z kłamstwem.
Jeśli chcemy być częścią Zachodu, musimy nauczyć się mówić o tym, co w Polsce miało miejsce w przeszłości – o tym, co jest dla nas niewygodne, trudne i bolesne. Inaczej odcinamy się od europejskiej wspólnoty i zbliżamy do Turcji i Rosji.
Po Marcu 68 musieli opuścić Polskę. Byli przyjaciółmi, wśród nich były zakochane pary. Co się z nimi stało?
Odrzucono ich, wygnano, albo przynajmniej tak się poczuli, zmuszeni zostali do budowania wszystkiego od nowa – mówi Agata Tuszyńska, autorka książki ‘Bagaż osobisty. Po Marcu’, na podstawie której powstała wystawa w Domu Spotkań z Historią. Z 30-osobowej paczki znajomych, którzy opuszczali Polskę po 68 roku na skutek antysemickiej nagonki, odnalazła niemal wszystkich. Co się z nimi stało po Marcu? Czy sobie poradzili? Jak wspominają tamten dzień na Dworcu Gdańskim, gdy opuszczali swój dom prawdopodobnie na zawsze?
Calosc TUTAJ
Zespół światowej sławy ekspertów próbuje zgłębić tajemnicę miejsca pochówku Jezusa. Najnowsze techniki pozwolą dokonać szczegółowych oględzin i prac renowacyjnych edykuły Grobu Pańskiego. Archeolodzy postanowili pierwszy raz od ponad 500 lat zdjąć marmurową płytę grobowca. Badania wykazały, że znajdujące się pod nią fragmenty skalne są datowane na IV wiek n.e. Przełomowe odkrycie stanowi ważny punkt w dyskusji na temat miejsca złożenia zwłok Chrystusa.
Kategorie: Uncategorized