Polityka

Wiadomosci z Izraela

24 marca 2018 r.


po południem grupa 4 palestyńskich terrorystów usiłowała przekroczyć barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy. Arabowie usiłowali podłożyć ogień pod maszyny inżynieryjne służące do budowy podziemnej bariery wzdłuż granicy. Gdy zbliżyli się izraelscy żołnierzy, terroryści zbiegli do Strefy Gazy. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych zniszczeń.


 wieczorem izraelskie samoloty zbombardowały kompleks wojskowy Hamasu w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Był to odwet za dzisiejszą próbę infiltrację granicy.


wieczorem spłonęła jedna z najsłynniejszych francuskich jesziw – Jesziwa Beit Josef na przedmieściach Paryża. Nie są znane przyczyny pożaru. Nikt nie został ranny.


25 marca 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu pochwalił decyzję o przyjęciu przez Senat Stanów Zjednoczonych ustawy Taylor Force Akt.


biuro do zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie przed wyjazdami do Egiptu, Jordanii, Kenii, Maroka, Nigerii, Senegalu, Tajlandii i Turcji. Ostrzeżono przed możliwością ataków terrorystycznych na cele izraelskie i żydowskie w okresie świąt Pesach.


 izraelskie samoloty rozrzuciły nad Strefą Gazy ulotki wzywające Palestyńczyków do nie zbliżania się do bariery granicznej z Izraelem. Ostrzeżono, że każdy kto zbliży się na odległość 300 metrów od granicy, narazi się na niebezpieczeństwo. Ulotki zawierały mapę Strefy Gazy z zaznaczoną linią, której nie wolno przekraczać.


ponad 30 żydowskich rodzin wysiedlonych z osiedla Amona przyjechało do nowego osiedla Amichai, które zostało wybudowane w Samarii. Dziesiątki ochotników pomagało im rozładować kontenery.


26 marca 2018 r.


rząd podjął decyzję o uruchomieniu narodowego planu cyfryzacji służby zdrowia. Zgodnie z tym planem, pełna dokumentacja zdrowotna wszystkich Izraelczyków będzie dostępna on-line. Na ten cel przeznaczono 1 mld szekli, ale szacuje się, że w krótkim czasie plan przyniesie zysk 600 mld szekli. Premier Netanjahu powiedział: „Izrael ma gigantyczną bazę danych obejmującą prawie całą populację. Jest to duża populacja w stosunku do – powiedzmy – krajów nadbałtyckich, w których jedna ma milion osób znajduje się w takiej bazie danych. My mamy prawie dziewięć milionów osób i zapisy zdrowotne niemal każdego z nas z ciągu ostatnich dwóch dekad. Jest to wielki atut i chcemy udostępnić go badaczom, programistom oraz firmom, aby otrzymać dwie rzeczy: profilaktykę medyczną i osobistą, indywidualnie skalibrowaną dla każdej osoby.” Podkreślono jednak, że każdy Izraelczyk musi wyrazić zgodę na udostępnienie swoich informacji medycznych. Otworzy to zupełnie nowy etap w usługach medycznych.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drianem. Netanjahu powiedział: „Musimy wspólnie walczyć z terroryzmem, który nęka nasz świat. Musimy walczyć z terrorystami, gdziekolwiek się znajdują, i musimy walczyć z reżimami finansującymi terroryzmu, gdziekolwiek się znajdują. Najważniejszym reżimem sponsorującym terrorystów na świecie, w naszym regionie i poza nim, jest Iran. Musimy powstrzymać jego agresję, i musimy zapewnić, że Iran nie zdobędzie broni nuklearnej.” Prezydent Reuven Rivlin powiedział, że nawet UNESCO nie jest w stanie zmienić żydowskiej historii i faktu, że Żydzi od tysięcy lat są związani z Jerozolimą.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasa. Netanjahu powiedział, że Izrael głęboko docenia „wkład Niemiec w bezpieczeństwo Izraela, co oznacza przyszłość Izraela.” M aas powiedział: „Jeśli chodzi o cele, mamy w tym jedność umysłów. Być może jest różnica w sposobie osiągnięcia tego lub tamtego celu, ale miejsce Niemiec zawsze było po stronie Izraela, jasno to przedstawiamy we wszystkich rozmowach.”


 lewicowa organizacja Peace Now opublikowała raport z działalności osadniczej Izraela w Judei i Samarii w 2017 r. Według raportu nastąpił niewielki spadek budownictwa w żydowskich osiedlach – w 2017 r. rozpoczęto budowę 2 783 nowych jednostek, a w 2016 r. było ich 3 027. Niemniej jednak, budownictwo mieszkaniowe było o 17% wyższe niż średnia roczna w ciągu ośmiu lat prezydentury Baracka Obamy. Jednak większość nowych mieszkań (78%) budowana jest obecnie w dużych miastach, poza głównymi blokami żydowskich osiedli. Dodatkowo rozpoczęto budowę 68 budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły i synagogi. Budowanych jest także 69 nowych budynków do produkcji przemysłowej lub rolniczej. Podkreślono jednak, że chociaż liczba rozpoczętych budów zmalała, to gwałtownie wzrosła liczba planowanych budynków mieszkalnych – zaprojektowano w sumie 6 742 nowych domów w 59 różnych lokalizacjach. Połowa z nich uzyskała akceptację rządu w zeszłym roku. Ponadto w 2017 r. powstały trzy nowe nielegalne placówki osadnicze – Naveh Ahi na północ od Ramallah, Kedem Arava na południe od Jerycha, Farma Shabbatai w rejonie wzgórz Hebronu. Postanowiono także utworzyć nowe legalne osiedle żydowskie Amichai. Całkowita populacja żydowska w Judei i Samarii wzrosła do 435 159 osób (wzrost o 3,39% w stosunku do poprzedniego roku).


 w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy terytorium Izraela. Ogień prowadzono z kilku ciężkich karabinów maszynowych. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.


 przewodniczący polskiego stowarzyszenia Nigdy więcej, Rafał Pankowski powiedział, że w ostatnim czasie jego organizacja stała się celem podżegania ze strony niektórych wysokich urzędników polskiego rządu oraz mediów. Stowarzyszenie Nigdy więcej ma na celu zwalczanie antysemityzmu i ksenofobii w polskim społeczeństwie.


27 marca 2018 r.


w nocy Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowaogrodzenie osiedla żydowskiego Kiryat Netafim w zachodniej Samarii. Nie odnotowano żadnych strat.


rano 3 palestyńskich terrorystów przekroczyło granicę Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli ślady przy barierze granicznej i rozpoczęli intensywne poszukiwania intruzów. W przygranicznych społecznościach ogłoszono alarm dla ochrony. Dopiero półtorej godziny później znaleziono i zatrzymano poszukiwanych przy kibucu Tze’elim (ok. 20 km od granicy Strefy Gazy). Kamery monitoringu zarejestrowały ich spokojnie chodzących przed szeroko otwartą bramą wjazdową do kibucu. Aresztowania dokonano w odległości 200 metrów od bazy wojskowej Tze’elim. Przy Arabach znaleziono granaty i noże. Podczas przesłuchania terroryści przyznali się, że zamierzali zaatakować izraelskich żołnierzy. Armia przyznała, że jest to poważny incydent, a wszystkie jego okoliczności zostaną dokładnie zbadane.


Siły Obronne Izraela zezwoliły na otwarcie drogi nr 10 przebiegającej wzdłuż granicy z Egiptem. Droga ta została zamknięta dla ruchu publicznego siedem lat temu, ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Obecnie prowadzona przez egipską armię operacja antyterrorystyczna na Synaju, zmniejszyła to zagrożenie. Prawdopodobnie droga zostanie otwarta na Dzień Niepodległości. Zdecydowano także, że przejście graniczne Allenby Bridge z Jordanią, będzie od czerwca do września czynne przez 24 godziny na dobę przez pięć dni w tygodniu (w piątek będzie zamykane o 15:00, a w sobotę otwierane o 17:00). Rozwiązanie to powinno pomóc rozładować duże natężenie ruchu w okresie lata.


minister energetyki Juval Steinitz, spotkał się z przywódcami społeczności żydowskich w Judei i Samarii. Omówiono kwestie dostarczania wody, elektryczności i gazu do tych społeczności. Przedstawiono plany rozbudowy infrastruktury, w tym plany budowy czterech nowych podstacji energetycznych, które umożliwią podwojenie dostaw energii elektrycznej do tego regionu. Najwięcej trudności napotyka niedobór wody. Minister powiedział, że opóźnienia w tej dziedzinie są tak poważne, że może to spowodować konieczność powołania komisji śledczej.


kilka państw arabskich złożyło w UNESCO projekt nowej rezolucji w sprawie Jerozolimy. Rezolucja mówi, że Stare Miasto Jerozolimy jest miejscem światowego dziedzictwa, które znajduje się pod opieką Jordanii. Projekt zawiera bezpośrednie odniesienie do wcześniejszych rezolucji ONZ. Ambasador Izraela przy ONZ Carmel Szama Hacohen zauważył jednak, że „Izrael nie może zgodzić się na tę propozycję, ponieważ zawiera ona pakiet wszystkich elementów, z którymi walczyliśmy. Znajdują się one w miniaturowym pakiecie, i są owinięte w zwodniczą okładkę. Jest to próba przekonania nas do połknięcia małej trującej tabletki. W odróżnieniu do wiader z trucizną z poprzednich lat, teraz proponuje się nam truciznę w kształcie ładnie owiniętego cukierka. Ma on inny rozmiar, ale intensywnie pachnie fałszywymi, obraźliwymi i zapalnymi sformułowaniami. Nie są to słowa obraźliwe, jak to było w przeszłości, ale w rzeczywistości zawiera ona odniesienia do wszystkich rezolucji z przeszłości, w tym tych, z których Arabowie już się wycofali – takich jak islamizacja Zachodniego Muru i Wzgórza Świątynnego. Teraz wchodzą tylnimi drzwiami i próbują przeciągnąć na swoją stronę te kraje, które głosowały przeciwko temu w przeszłości.” Ukrytym przesłaniem rezolucji jest uznanie przez społeczność międzynarodową, że Stare Miasto Jerozolimy podlega Jordanii. Konsekwencją tego może być w przyszłości wysunięcie żądania przekazania Zachodniego Muru pod jurysdykcję islamską i zakazania dostępu do tego miejsca dla modlących się Żydów – podobnie jak ma to miejsce na Wzgórzu Świątynnym.


28 marca 2018 r. 


Siły Obronne Izraela zaleciły, aby w nadchodzące święta Pesach mieszkańcy społeczności graniczących ze Strefą Gazy nosili przy sobie broń osobistą. Dotyczy to mieszkańców osad w odległości do 10 km od granicy strefy. Ostrzeżono, że cywile mieszkający w tym obszarze muszą być przygotowani na każdą sytuację, ponieważ istnieje możliwość, że palestyńscy demonstranci podczas marszu protestacyjnego przełamią barierę graniczną i wkroczą na terytorium Izraela. Armia poinformowała, że przygotowuje się do zamknięcia całego obszaru wokół Strefy Gazy i ogłoszenia go jako zamkniętą strefę wojskową. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot ostrzegł, że armia otrzymała upoważnienie do otwarcia ognia z użyciem ostrej amunicji podczas masowych demonstracji w Strefie Gazy. Na ten odcinek granicy zostali wysłani dodatkowi snajperzy sił specjalnych. Dodał on, że jest to najpoważniejsze zagrożenie z jakim się spotkał odkąd objął swoje stanowisko w 2015 r. Eizenkot powiedział: „Nie pozwolimy na zniszczenie ogrodzenia granicznego i masową infiltrację do Izraela, a na pewno nie pozwolimy nikomu dotrzeć do naszych społeczności. Armia otrzymała instrukcje zezwalające na użycie siły. Rozstawiliśmy ponad stu snajperów, którzy zostali wybrani ze wszystkich jednostek armii, głównie z jednostek sił specjalnych. W przypadku zaistnienia śmiertelnego niebezpieczeństwa, mają oni zezwolenie na otwarcie ognia. Szanse na wybuch nowego konfliktu są większe w tym roku niż w pierwszych trzech latach mojej kadencji. W regionie istnieje wiele negatywnych wektorów, które dążą do konfliktu. Wybuchowa, bardzo wrażliwa sytuacja rozwija się na całym Bliskim Wschodzie, ale szczególnie wśród Palestyńczyków.” Piątkowe masowe demonstracje przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy wyznaczają początek ponad sześciu tygodni zaplanowanych protestów, które mają doprowadzić do kulminacji około 14 maja, gdy podczas Dnia Niepodległości Izraela odbędzie się inauguracja nowej ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Mieszkańcy Strefy Gazy są zachęcani do utworzenia szeregu namiotowych obozów protestacyjnych wzdłuż granicy izraelskiej, każde w odległości około 100 metrów od ogrodzenia.


koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Joav Mordechai ostrzegł, że Siły Obronne Izraela będą surowo reagować na prowokacje na granicy Strefy Gazy podczas protestacyjnych marszów. „Chcę powiedzieć o demonstracjach, które nazywam demonstracjami anarchii, a nie demonstracjami na Dzień Ziemi, że podejmiemy ostre i twarde środki przeciwko każdej próbie dotarcia do ogrodzenia lub próbom włamania się na terytorium Izraela. Reakcja Izraela będzie silna, nie tylko przeciwko demonstrantom. Zamierzamy zrobić wszystko, aby zapobiec brutalnym demonstracjom i demonstracjom terrorystycznym. W ostatnich godzinach skontaktowaliśmy się z ponad 20 menedżerami firm autobusowych, których Hamas wynajął, aby zachęcić ludzi, którzy nie chcą opuszczać swoich domów, do wzięcia udziału w tych gwałtownych demonstracjach. Ostrzegliśmy ich, że przeciwko każdemu, kto użyje swoich autobusów do dowożenia ludzi na te demonstracje, wyciągniemy względem nich konsekwencje … W ostatnim czasie uczestniczyłem w konferencjach w Kairze, w Brukseli i najważniejszej w Białym Domu. Były to ważne konferencje, ponieważ Hamas nie zdał egzaminu, ponieważ nie udało mu się zarządzać Strefą Gazy, nie udało mu się porozumieć i pojednać z innymi palestyńskimi frakcjami. Jedyne co im się udaje, to kontynuowanie wojskowego projektu budowy podziemnych tuneli terrorystycznych, w który zainwestował wszystkie swoje miliony. Mamy informację, że Hamas, widząc, że wszystkie jego opcje zostały zamknięte, próbuje otworzyć bezpośrednią linię kontaktów z Iranem, aby przemycać pieniądze i pomoc, które niestety docierają do Strefy Gazy.”


po południem 1 Palestyńczyk przekroczył barierę graniczną Strefy Gazy. Został dostrzeżony i aresztowany na plaży Zikim na północ od Strefy Gazy. Nie był uzbrojony.


Siły Obronne Izraela ogłosiły całkowite zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei, Samarii i Strefie Gazy. Zamknięcie będzie obowiazywać przez całe święta Pesach do 7 kwietnia. Decyzję podjęto po ocenie aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa. Przejście przez punkty kontrolne będzie możliwe tylko w sytuacjach humanitarnych, medycznych i wyjątkowych. Aby uniknąć szkód w farmach rolniczych zatwierdzono około 2 tys. specjalnych zezwoleń dla palestyńskich robotników niezbędnych dla izraelskiej gospodarki. Będą oni mogli wejść na izraelskie terytorium i podjąć niezbędne prace w gospodarstwach hodowlanych i rolniczych.koordynator działań armii w Judei i Samarii, Kobi Barel poinformował, że w zeszłym tygodniu rozpoczęto specjalną operację egzekwowania prawa ruchu drogowego na drogach w Judei i Samarii. Działania podjęto we współpracy z izraelską policją, Siłami Obronnymi Izraela i policją graniczną. Celem jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych. W tym celu w całej Judei i Samarii rozmieszczono dziesiątki jawnych i ukrytych pojazdów policyjnych, a dodatkowo zwiększono obecność sił wojskowych na kluczowych skrzyżowaniach. Operacja koncentruje się głównie na wykroczeniach drogowych, które mogą prowadzić do ofiar śmiertelnych. Po dwóch dniach intensywnej aktywności odnotowano 628 wykroczeń drogowych, z czego 38 przypadków korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu, 100 przypadków przekroczenia prędkości i 144 innych wykroczeń. Ponadto zatrzymano 41 pojazdów, które nie nadawały się do ruchu drogowego. „Siły Obronne Izraelapostawił na pierwszym miejscu troskę o bezpieczeństwo obywateli mieszkających na tym obszarze. Dbając w ten sposób o bezpieczeństwo mieszkańców, wspólnie z policją pracujemy nad tym, aby zapobiec następnym wypadkom.” Równocześnie, operacja ta stanowi wprowadzenie dla szeregu działań izraelskich sił bezpieczeństwa na czas świąt Pesach.


. przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej przy ONZ, Riyad Mansour złożył oświadczenie mówiące, że Autonomia Palestyńska będzie nadal bezpośrednio finansować płatności dla palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach, dla męczenników poległych w atakach na siły okupanta, oraz dla ich rodzin. „Uchwalenie przez Stany Zjednoczone ustawy Taylor Force Akt postrzegamy jako akt wrogi, obliczony na to, aby wycofać pomoc ekonomiczną dla ludności palestyńskiej … Nie pozwala odpowiedzialnemu rządowi, takim jaki jest rząd Palestyny, poradzić sobie z więźniami politycznymi i ich rodzinami, oraz tymi, którzy tracą życie w walce o niezależność naszego państwa. Wszystkie te metody są oszustwem, szantażem i nie złamią woli narodu palestyńskiego.” Ambasador Izraela w ONZ Danny Danon odpowiedział: „Mahmud Abbas po raz kolejny ujawnił swoje prawdziwe intencje, ponieważ bezpośrednio przekazuje setki milionów dolarów terrorystom z krwią na rękach. Wzywamy społeczność międzynarodową i ONZ do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w ich zobowiązaniu do położenia kresu finansowaniu palestyńskiego terroru.”


Chorwacja poinformowała, że zakupi od Izraela eskadrę 12 samolotów wielozdaniowych F-16, który zastąpią przestarzałe rosyjskie MiG-21. Wartość kontraktu wynosi 500 mln $. Musi on jeszcze zostać potwierdzone przez rząd, ale zatwierdzenie uważa się za zwykłą formalność. Chorwacki minister obrony Damir Krsticevic powiedział: „To historyczna decyzja … projekt gwarantujący bezpieczeństwo i suwerenność Chorwacji.” Chorwacja od 2009 r. jest członkiem NATO.


29 marca 2018 r.


rzecznik Sił Obronnych Izraela, Ronen Manelis wydał ostrzeżenie dla Hamasu przed zaplanowanymi na jutro marszami na ogrodzenie graniczne między Izraelem a Strefą Gazy. „Nie pozwolimy, aby przywódcy Hamasu ukryli się w Strefie Gazy, wysyłając kobiety i dzieci na ogrodzenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, odpowiemy zarówno na ogrodzeniu, jak i głęboko w Strefie Gazy przeciwko tym, którzy stoją za tymi demonstracjami. Naszym celem jest zapobiegnięcie masowemu przekraczaniu ogrodzenia, masowym zamieszkom, a przede wszystkim umożliwienie mieszkańcom okolicznych społeczności spokojnego życia.”


 nad ranem 2 palestyńskich terrorystów przekroczyło barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali oni aresztowani przez izraelskich żołnierzy. Znaleziono przy nich noże.


wysoki urzędnik Hamasu powiedział, że siły jego organizacji uniemożliwią jutro demonstrantom marsz w stronę ogrodzenia granicznego Strefy Gazy i konfrontację z izraelskimi żołnierzami. Członkowie zbrojnego skrzydła Hamasu będą rozmieszczeni w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Rozkazy jakie otrzymali mówią, że demonstracja może odbyć się w odległości do 800 metrów od granicy.


. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa, przed planami Hamasu, by rozpocząć masowe konfrontacje z izraelskimi siłami na granicy Strefy Gazy. „Piszę, aby poinformować was o niebezpiecznym wysiłku palestyńskich przywódców, aby stworzyć konflikt, organizując serię masowych konfrontacji, w szczególności na granicy między Strefą Gazy a Izraelem, w dniach od 30 marca do 15 maja. Podczas gdy Palestyńczycy próbują przedstawić te demonstracje jako akty pokojowego oporu, Hamaszainwestował około 10 milionów dolarów w tę kampanię konfrontacji i płaci mieszkańcom Gazy za udział w nich. Prowokacyjne działania Hamasu, by rozpalić przemoc, służą jedynie odciągnięciu uwagi świata od katastrofalnej hegemonii organizacji terrorystycznej, która doprowadziła do pogarszającej się sytuacji w Gazie … Jednocześnie Autonomia Palestyńska wstrzymuje płatności za prąd i pensje w Strefie Gazy, grożąc dodatkowymi sankcjami. Z drugiej strony Izrael nadal dostarcza energię elektryczną, wodę i wprowadza towary do Strefy Gazy w koordynacji z międzynarodowymi organizacjami, a także przyjmuje obywateli, którzy chcą wjechać do Izraela w celu leczenia. W świetle organizowanej w najbliższych tygodniach przez Palestyńczyków zaplanowanej prowokacji, powtarzam, że Izrael ma prawo bronić swojej suwerenności i chronić swoich obywateli … Izrael potępia niebezpieczną próbę palestyńskiego przywództwa.”


 

Efraim

 

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.