Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

29 maja 2018 r.


nad ranem 2 palestyńskich terrorystów usiłowało przedostać się do żydowskiego osiedla Har Bracha w środkowej części Samarii. Izraelscy żołnierzy zatrzymali infiltrację i postrzelili jednego z napastników. Obu terrorystów aresztowano.


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 28 pocisków moździerzowych. Częśc z nich została przechwycona przez system Iron Dome, jednak kilkanaście spadło na tereny przygranicznych kibuców. Jeden z pocisków eksplodował przy przedszkolu. Ranny został 1 Izraelczyk.


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że ci którzy dzisiaj ostrzelali Izrael “będą musieli zapłacić za to wysoką cenę. Izrael poważnie traktuje ataki Hamasu i Islamskiego Dżihadu ze Strefy Gazy na swoje terytorium i swoje społeczności. Siły Obronne Izraela zareagują z wielką siłą, a Izrael wypłaci wysoką cenę każdemu, kto spróbuje go skrzywdzić. Hamasbędzie odpowiedzialny za nie zapobieganie takim atakom przeciwko nam.”


wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nikolay Mladenov powiedział: “Jestem głęboko zaniepokojony dzisiejszymi rakietami wystrzelonymi przez palestyńskich bojowników w kierunku południowego Izraela. Jeden z nich trafił blisko przedszkola, a takie działania podważają wysiłki zmierzające do poprawy sytuacji w Strefie Gazy.”


izraelskie samoloty przed południem zbombardowały cele terrorystyczne w środkowej części Strefy Gazy. Zbombardowano także pozycje sił morskich Hamasu w Gazie.


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 28 pocisków moździerzowych. Część z nich została przechwycona przez system Iron Dome, jednak kilkanaście spadło na tereny przygranicznych kibuców. Jeden z pocisków eksplodował przy przedszkolu. Ranny został 1 Izraelczyk.


w ciągu dnia palestyńscy terroryści kilkakrotnie ostrzeliwali ze Strefy Gazy przygraniczne tereny w Izraelu. Ogółem wystrzelono około 80 pocisków i rakiet. Zidentyfikowano 30 pozycji z których prowadzono ostrzał moździerzowy. Wykorzystywano między innymi irańskie pociski o kalibrze 107 mm. W wyniku ostrzału rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. System Iron Dome przechwycił 25 rakiet. Jedna z rakiet uszkodziła urządzenie na linii energetycznej dostarczającej prąd elektryczny do Strefy Gazy. Z powodu uszkodzenia wyłączono trzy linie energetyczne. Firma zajmująca się dostawami energii poinformowała, że naprawy potrwają kilka dni, jednak minister energetyki Juval Steinitz, polecił firmie, aby nie narażano życia i zdrowia pracowników, a naprawy mogą poczekać na uspokojenie się sytuacji.


 wieczorem dowództwo Sił Obronnych Izraela dokonało oceny sytuacji w rejonie Strefy Gazy. W naradzie udział wzięli szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot, szef Dowództwa Południowego gen. Ejal Zamir i dowódca Dywizji Gazy gen. Jehuda Fuchs. Rzecznik armii gen. Ronen Manelis poinformował, że od rana wysocy przywódcy i wojskowi dowódcy Hamasu i Islamskiego Dżihadu ukrywają się w Strefie Gazy w podziemnych schronach. W ocenie wywiadu, Hamas stara się odwrócić uwagę mieszkańców strefy od problemów wewnętrznych, ponieważ coraz bardziej traci kontrolę nad Strefą Gazy. Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: “Każde miejsce, z którego organizacje terrorystyczne wystrzeliwują rakiety na terytorium Izraela, jest prawowitym celem dla ataków sił powietrznych, z wszystkim, co się z tym wiąże. W imieniu całego narodu Izraela chcę pochwalić żołnierzy i dowódców Sił Obronnych Izraela za poświęcenie i determinację, oraz mieszkańcy okolic Strefy Gazy ze względu na ich niezłomność.” Minister transportu Israel Katz powiedział, że “jesteśmy bliżej krawędzi wojny niż byliśmy od czasu operacji Ochronny brzeg. Nie jesteśmy tym zainteresowani, ale druga strona jest, a my mamy czerwoną linię. Pod wieczór sytuacja się pogorszyła.” Ze względów bezpieczeństwa ministerstwo edukacji odwołało wszystkie wycieczki szkolne, które były organizowane w odległości do 15 km od granic Strefy Gazy.


minister energetyki Juval Steinitz powiedział, że jeśli ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy będzie kontynuowany, to Izrael nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko odzyskać ten obszar, aby uwolnić go od grup terrorystycznych, które przetrzymują mieszkańców Gazy jako swoich zakładników. “Nie jesteśmy zainteresowani podbiciem całej Strefy Gazy i mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do przeprowadzenia tego ruchu. Jednak odpowiedź Izraela musi być ostra i odstraszająca, aby przemoc nie pogarszyła się w coś znacznie większego. Moim zdaniem druga strona nie jest zainteresowana konfrontacją, dlatego Izrael musi uderzyć z całą siłą, aby przywódcy Hamasu zostali zmuszeni powstrzymać palestyński Islamski Dżihad, który odpowiada za większość ostatniego ostrzału.” Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked poparła go i dodała, że Izrael powinien posunąć się jeszcze dalej i rozważyć potencjalne odzyskanie nadmorskiej enklawy jako decydujący krok w kierunku obalenia reżimu Hamasu.Republika Czeska otworzyła konsulat honorowy w Jerozolimie. Otwarty na początku lat 90. XX w. konsulat honorowy Republiki Czeskiej w Jerozolimie został zamknięty w 2016 r. z powodu śmierci honorowego konsula. Czeski prezydent Milos Zeman wyraził chęć przeniesienia czeskiej ambasady do miasta z Tel Awiwu do Jerozolimy.


 nad ranem 2 palestyńskich terrorystów usiłowało przedostać się do żydowskiego osiedla Har Bracha w środkowej części Samarii. Izraelscy żołnierzy zatrzymali infiltrację i postrzelili jednego z napastników. Obu terrorystów aresztowano.


 izraelskie samoloty zbombardowały 35 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano sześć kompleksów wojskowych takich jak magazyny broni, siedziba sił morskich Hamasu i centra dowodzenia Hamasu oraz Islamskiego Dżihadu. Podczas nalotów zniszczono także podziemny tunel terrorystyczny w pobliżu Rafah w południowej części Strefy Gazy. Tunel wchodził na 1 km w głąb terytorium Egiptu, a następnie powracał do Izraela, przekraczając granicę na około 900 metrów. Po stronie egipskiej tunel posiadał szyby napowietrzające. Tunel omijał obszar przejścia granicznego Kerem Szalom.


przed południem ze Strefy Gazy wypłynęła łódź, która podjęła próbę przełamania morskiej blokady. Izraelskie łodzie patrolowe zatrzymały łódź, na której pokładzie było 17 osób. Łódź odholowano do portu Aszdod.


 wieczorem Hamas i Islamski Dżihad wydały wspólne oświadczenie, że „ponoszą wspólną odpowiedzialność za uderzenie w wojskowe pozycje syjonistycznych osiedli otaczających Strefę Gazy.” Później obie organizacje wydały oświadczenia mówiące, że zgadzają się one powrócić do porozumień o zawieszeniu broni z Izraelem z 2014 r.


30 maja 2018 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwa pociski moździerzowe, z których jeden trafił w dom przygranicznej izraelskiej społeczności. Nikt nie został ranny. W nocy kilkakrotnie syreny alarmowe zakłócały spokój mieszkańców południa kraju. Rakieta spadła na miasto Netivot na Negewie.


minister wywiadu Israel Katz (Likud) powiedział rano: “Prawdziwymi bohaterami dzisiejszego ranka są mieszkańcy południowego Izraela, którzy kontynuują swoje codzienne czynności mimo ostrzału rakiet wystrzeliwanych na ich głowy. Lokalni przywódcy wykonują swoje zadania niezwykle dobrze i służą jako pół-wojskowi dowódcy w sprawach bezpieczeństwa, a cała społeczność powinna ich przyjąć, wspierać i docenić ich determinację. Siły Obronne Izraela wiedzą jak wykonywać swoją pracę, mają bardzo precyzyjne cele, które zostały ustalone podczas niezliczonych zebrań gabinetu. Izrael nie zainicjuje planu wejścia do Gazy i obalenia Hamasu, pomimo wszystkich plotek w mediach. Polityka jest jasna, a docelowe cele to cele jakości. Hamas i Islamski Dżihad dokładnie wiedzą, które cele zamierzamy uderzyć, a niedawno zniszczymy tunel przechodzący z Gazy na Synaj, a następnie z Synaju do Izraela. Mamy wiele informacji, dziś wiemy o wiele więcej niż przed Operacją Ochronny Brzeg, a nasz wróg nie musi wiedzieć, co wiemy. Gdy uderzymy w cele, oni będą bardzo zaskoczeni. Ale może być tak, że nasza silna reakcja na ostrzał rakietowy ostatniej nocy zostanie zrozumiany przez drugą stronę, i wtedy nie będziemy musieli uderzać w kolejne cele.” W ciągu ostatniej doby na Izrael wystrzelono w sumie 110 pocisków i rakiet, w wyniku których rannych zostało 11 Izraelczyków. Minister edukacji Naftali Bennett zaprzeczył doniesieniom o zawieszeniu broni. “Nie osiągnęliśmy takich porozumień – nawet nieformalnych. Może być tak, że druga strona po prostu nie jest już zainteresowana eskalacją, i oczywiście, że Izrael chce spokoju, ale w przeciwieństwie do przeszłości, nie pozwolimy im się wzmocnić dzięki ciszy.”


 w nocy izraelskie samoloty i helikoptery szturmowe uderzyły w 25 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Naloty uderzyły w hangar dronów, warsztaty produkujące rakiety i amunicję, oraz obiekty szkoleniowe Hamasu i Islamskiego Dżihadu.


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport o stanie gospodarki Izraela. Raport przewiduje, że w przyszłym roku gospodarka Izraela rozwinie się o ponad 3,5%. Zwrócono uwagę, że wysiłki podejmowane przez rząd w celu zmniejszenia nierówności społecznych sprzyjają wzrostowi gospodarczemu. Jednak dalsze wysiłki będą wymagać podjęcie strukturalnych reform wewnętrznych mających na celu poprawę kształcenia zawodowego i zwiększenie wydajności w biedniejszych sektorach arabskim i cheredim (ortodoksyjnych Żydów). Wraz z poprawą transportu publicznego będzie to warunkować osiągnięcie spójności społecznej państwa.po południem pracownicy firmy energetycznej naprawili uszkodzenia urządzeń spowodowanych przez palestyńskie rakiety. Dzięki temu wieczorem wznowiono dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. Koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Kamil Abu Rukun powiedział: “Masowe ostrzał organizacji terrorystycznej Islamski Dżihad, pod auspicjami organizacji terrorystycznej Hamas, uszkodził infrastrukturę elektryczną i spowodował awarię w dostawach energii elektrycznej do domów podczas błogosławiony miesiąc Ramadanu. Mieszkańcy Strefy Gazy, nadszedł czas, abyście się obudzili i zrozumieli, że Hamas i Islamski Dżihad używają was jako zakładników.”


wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że udało się powstrzymać Iran przed wciągnięciem Sił Obronnych Izraela do szerokiej konfrontacji w Strefie Gazy, zamiast skupiać się na sektorze północnym i próbach Iranu ustanowienia stałej obecności wojskowej w Syrii.


wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hajja oświadczył wieczorem, że rozejm w Strefie Gazy został osiągnięty dzięki egipskiej mediacji. Podkreślił, że palestyńskie ugrupowania będą przestrzegać zawieszenia broni, o ile Izrael będzie tak samo czynić.


 Kuwejt zablokował propozycję Stanów Zjednoczonych, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą Hamas za ostrzał rakietowy Izraela.


31 maja 2018 r. 


Siły Obronne Izraela opublikowały rano zdjęcia niektórych celów terrorystycznych, które zostały zaatakowane podczas ostatnich bombardowań Strefy Gazy. Na uwagę zasługuje fakt, że celami ataków były obiekty, w których nie przebywali ludzie. Wskazuje to na fakt, że strona izraelska nie była zainteresowana eskalacją, a bombardowania odwetowe traktowała jedynie jako formę poważnego ostrzeżenia i wezwania do wstrzymania ostrzału rakietowego. Ogółem uderzono w 65 militarnych celów w Strefie Gazy. Między innymi zniszczono magazyny z bronią, znacznie osłabiając zdolności wojskowe Hamasu. Zniszczono znaczną część magazynów i warsztatów służących siłom morskim Hamasu i Islamskiego Dżihadu, niszcząc większość ich sprzętu. Działania te w znacznym stopniu utrudnią i ograniczą zdolności operacyjne obu tych organizacji terrorystycznych.


były szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Joram Cohen powiedział, że popiera restrykcyjną politykę rządu Netanjahu wobec organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy. “Gdybym dzisiaj był na stanowisku, zalecałbym wyraźne przekazanie opinii publicznej, że Izrael nie jest zainteresowany zdobyciem Strefy Gazy. Zajęcie jej zajęłoby nam kilka dni, ale proces oczyszczania zająłby dużo więcej czasu, i kosztowałby życie niewinnych ludzi. Nic nie mamy w Gazie. Polityka Izraela polega na tym, aby nie iść na wojnę tam, gdzie nie jest to wymagane. Izrael nie chce wojny. Wczoraj mogliśmy w bombardowaniach zabić 200 członków Hamasu, którzy w odwecie wystrzeliliby na nas 1000 rakiet, a my znowu byśmy zareagowali. A wtedy wkroczylibyśmy w wojnę, której nie chcemy. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy nasza reakcja powstrzymała Hamas. Jeśli w najbliższym czasie zobaczymy bardziej ukierunkowane ataki terrorystyczne, takie jak zapalające latawce i tym podobne, które będą dokonywane za milczącą aprobatą Hamasu, to zrozumiemy, że nasz atak nie zniechęcił drugą stronę wystarczająco mocno.”


Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów zorganizowała przylot 206 nowych imigrantów żydowskich do Izraela. W grupie tej 175 osób pochodzi z Ukrainy, a pozostali z Argentyny i Brazylii.


minister obrony Avigdor Liberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Sergiejem Szoigu. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Syrii, ze szczególnym akcentem na uniemożliwienie Iranowi ustanowienie przyczółków w pobliżu granic Izraela. Liebermanowi towarzyszy szef wywiadu wojskowego Tamir Heiman i były szef Mossadu, Zohar Palti, który pełni funkcję szefa departamentu bezpieczeństwa dyplomatycznego ministerstwa obrony. Prawdopodobnie przedstawili oni Rosji informacje wywiadowcze na temat zaangażowania wojskowego Iranu w Syrii i plany budowy fabryk rakiet w Syrii, aby dzięki nim otworzyć drugi front przeciwko Izraelowi na wypadek wojny. Wydaje się, że Rosjanie są zainteresowani zapobiegnięciem wybuchu otwartego konfliktu między Izraelem a Iranem, oraz jego sojusznikami w postaci reżimu Assada i Hezbollahu. Rosja od dłuższego czasu stara się ustabilizować sytuację w Syrii, realizując liczne projekty gospodarcze, na których Moskwa ma nadzieję zyskać miliony (wydobycie ropy naftowej, gazu ziemnego itp.). Dlatego Rosjanie są zainteresowani utrzymaniem rządów Assada, natomiast obecność Irańczyków zagraża tym planom. Obecnie rządowe wojska syryjskie zdołały odzyskać kontrolę nad 70% terytorium Syrii, i nie potrzebują już pomocy w postaci bojówek pakistańskich, afgańskich i irackich ochotników, a także sił libańskiego Hezbollahu. Tymczasem obecność Irańczyków w Syrii powoduje coraz częstsze ataki izraelskich sił powietrznych, które zniszczyły już połowę syryjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dalsza eskalacja grozi destabilizacją przewagi syryjskiej armii rządowej, która może ponownie zacząć tracić kontrolę nad częścią swego kraju. Dlatego Rosja jest skłonna na współpracę i może zacząć dążyć do usunięcia z Syrii Irańczyków, szyickich milicji i Hezbollahu. To dlatego wezwano Liebermana do Moskwy, aby przedstawić mu ofertę: Irańczycy nie będą mogli zbliżyć się do granicy Izraela, w zamian Izraelczycy pozwolę syryjskiej armii przejąć kontrolę nad Wzgórzami Golan i południową Syrią. Izrael jednak domaga się całkowitego usunięcia Irańczyków i innych obcych sił z Syrii, a stanowisko Izraela popierają Stany Zjednoczone. Rosja natomiast nie jest zainteresowana wzrostem napięcia w stosunkach z Ameryką.


 syryjski prezydent Baszar al-Assad powiedział, że „twierdzenie Izraela, że wojska irańskie działały w Syrii, było kłamstwem usprawiedliwiającym atak na Syrię. Nie mamy oddziałów irańskich. Zawsze mówiliśmy, że mamy irańskich oficerów, którzy współpracują z naszą armią, ale nie mamy irańskich oddziałów. Nie boimy się izraelskich gróźb, że wyeliminuje mnie z powodu mojej zgody Iranowi. Izraelczycy zabijali i zabijali, i okupowali od dziesięcioleci, przez około siedemdziesiąt lat w tym regionie, ale zazwyczaj wszystko to robią bez zagrożenia dla siebie samego. Dlaczego więc w taki sposób grożą innym? To panika. Jest to rodzaj histerycznego uczucia, ponieważ tracą drogich, kochanych pomocników z Al-Nusra i ISIS. Wyzwoliliśmy wszystkie części Syrii, a Amerykanie muszą odejść i odejdą. Właśnie dlatego Izrael panikuje i rozumiemy ich uczucia. Syria wzmacnia swoje możliwości obrony przed izraelskimi atakami. Dzieje się to głównie dzięki rosyjskiemu wsparciu. Niedawne ataki Izraela, Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów dowiodły, że jesteśmy w coraz lepszej sytuacji.”


 Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że siły irańskie oraz szyickie ugrupowania powiązane z Hezbollahem rozpoczęły przygotowania do wycofania się z terenów południowej Syrii. Wycofanie dotyczyć ma obszaru syryjskich Wzgórz Golan w pobliżu granicy Izraela, oraz rejonu Daraa w pobliżu granicy Jordanii.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.