Filmy i ksiazki

1000 lat historii Żydów polskich – cala ksiazka w formie PDF

Robert Szuchta

Polin to w językach hebrajskim i jidysz „Polska”. Słowo to oznacza również „tutaj spoczniesz”. O obu tych znaczeniach opowiadapiękna legenda o przybyciu Żydów do Polski. W książce wydanej w jidysz w 1927 roku Gershom Bader przytacza opowieść o ich wędrówce na wschód w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed prześladowaniami w Europie Zachodniej: „[…]opowiada legenda, że Żydzi zarządzili post i błagali Boga, by ratował ich z rąk oprawców. Wówczas spadła z nieba karteczka, na której było napisane »Idźcie do Polski i tam znajdziecie spokój«. Żydzi ruszyli do Polski.

Kiedy już tam dotarli, ptaszyny w lasach świergotały »Po-lin! Po-lin!«. Wędrowcy przetłumaczyli to z hebrajskiego i pojęli,
że ptaki chcą im powiedzieć »tu spocznijcie!«… A kiedy spojrzeli na drzewa, zdawało im się, że do każdej gałęzi przyczepione są kartki Gemary. Tym samym zrozumieli, że odkryli dla siebie nowe
miejsce, gdzie można się osiedlić i rozwijać żydowską duchowość oraz wielowiekową naukę”.

Przyslal Natan Dammas


Imponujący tom towarzyszy wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zawiera eseje autorstwa czołowych naukowców, które dopełniają historię Żydów polskich prezentowaną na wystawie – historię tysiąca lat nieprzerwanej obecności na ziemiach polskich.

Każdy esej został bogato zilustrowany zdjęciami dokumentów i przedmiotów prezentowanych na wystawie, z których wiele nie było dotąd reprodukowanych.

Książka zawiera także piękne zdjęcia każdej z galerii – podróży Ibrahima ibn Jakuba, wspaniałego modelu Krakowa i Kazimierza, unikalnej repliki malowanego sklepienia drewnianej synagogi z Gwoźdźca, panoramicznego dworca kolejowego, multimedialnej ulicy międzywojennej, i wielu innych ekspozycji.

Katalog jest doskonałym uzupełnieniem zbierającej pochwały wystawy stałej, ustanawiającej nowe standardy rozumienia historii Żydów polskich.

 

Link do ksiazki w formie PDF

TUTAJ

Uwaga – Spis tresci to sa bezposrednie linki do rozdzialow


A gdzie mozna kupic papierowa wersje 

TUTAJ 

Ksiazka po angielsku

TUTAJ

 

 

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.