Ciekawe artykuly

Paluch

Zenon Rogala


         
Dziwne, bardzo dziwne. Sam nie wiem jak to się stało, przecież tylko na moment odwróciłem głowę, może też coś mi upadło, że odwróciłem wzrok, ale doprawdy na moment. A kiedy chciałem usiąść w moim ulubionym fotelu zobaczyłem, że on już tam siedzi, wygodnie rozwalony. Wpatrywał się we mnie dość natarczywie.

Wiem też, że patrzył na mnie już dłuższą chwilę – to on ściągnął mnie wzrokiem i teraz wpatrywaliśmy się w siebie; on bezczelnie spokojny i ja osłupiały, w dodatku nie mogący oderwać od niego oczu. W jego wzroku była nonszalancja i poczucie wyższości. Tego poczucia wyższości zwłaszcza nie znoszę, bo nigdy w kontaktach z kimkolwiek nie stosowałem tego sposobu patrzenia. On zaś czując, że ma nade mną przewagę i widząc, że nie ruszę się tak szybko ze swojego miejsca, wykonał nieznaczny gest podbródkiem. Ot, lekko go uniósł, tak prawie niedostrzegalnie. A było w nim pytanie:

– No i co teraz? Chcesz się ze mną zmierzyć?

Stopa jednej nogi, którą trzymał w dłoniach dygotała niechcący, a on wpatrywałsię we mnie czujnie, mimo że wiedział jak jestem skamieniały ze strachu.Teraz zwłaszcza, choć właściwie od samego początku, czułem, że znam tegogościa, że już go gdzieś widziałem, że w życiu już spotkałem się z tym typkiem.I kiedy tak zamurowany wpatrywałem się w jego pozornie obojętne oblicze uświadomiłem sobie wreszcie.

– Tak, ja ciebie znam! Już dawniej, choć przelotnie, zetknąłem się z tobą. Tak, tak i to nie raz i nie dwa… Znam ciebie mój szanowny kolego. I teraz, kiedy już cię rozpoznałem musisz tu zostać i posłuchać tego, co ja mam ci do powiedzenia.

– O, już ja ciebie tak szybko nie wypuszczę … – dodawałem sobie wigoru. I właśnie wtedy mój niespodziewany gość rozluźnił dłonie, zdjął z kolana stopę i postawił ją na podłodze. Patrzył mi w oczy, jakby chciał powiedzieć,

– Jeszcze się spotkamy…

Uniósł się z fotela i jakby nigdy nic, odwrócił się w kierunku drzwi. Minął mnie ciągle osłupiałego tak, że kiedy się odwróciłem, widziałem jego sylwetkę już dość daleko, ale nie aż tak daleko, żeby nie usłyszał mego głosu. Wiedziałem bowiem, że mnie słyszy. Więc najpierw normalnie, a potem coraz głośniej wołałem za nim żeby się zatrzymał, lub chociaż odwrócił. Ale on nic. Szedł dalej jakby nie słyszał. Wtedy wrzasnąłem za nim:

– CZASIE!!!

– Zatrzymaj się! Poczekaj na mnie!

Nawet się nie odwrócił. Uniósł tylko rękę z wysuniętym środkowym palcem, co miało oznaczać, że to nie on na mnie, tylko ja na niego mam czekać.

Wszystkie opowiadania Zenona Rogala

TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.