Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

16 marca 2019 r.


w kilku miejscach Strefy Gazy doszło do palestyńskich demonstracji przeciwko pogarszającym się warunkom socjalnym. Demonstranci żądali od władz Hamasu podjęcia kroków w celu poprawy warunków życia i obniżenia podatków nakładanych na podstawowe towary. W kilku miejscach demonstranci podpalili opony. Milicje Hamasu brutalnie zaatakowały uczestników tych protestów. Do gwałtownych starć doszło w kilku miejscach w Gazie, a także w Khan Junis, oraz w obozach uchodźców al-Maghazi i al-Bureij. Hamas aresztował około 80 osób.


Argentyna poinformowała, że rano aresztowano dwoje Irańczyków, którzy próbowali wjechać do kraju na podstawie sfałszowanych izraelskich paszportów. Osoby są podejrzane o działalność terrorystyczną. Zatrzymanych zidentyfikowano jako Sajjaad Samiel Naseraniego (27 lat) i Maszoreh Sabzali (30 lat). Podawali się oni za izraelską parę Netanela i Rivkę Toledano. Okazało się jednak, że prawdziwi Netanel i Rivka przyjechali do Argentyny tydzień wcześniej i skradziono im paszporty, o czym poinformowali odpowiednie służby. Na podstawie tych skradzionych paszportów z podrobionymi zdjęciami, do Argentyny usiłowali wjechać irańscy terroryści.


17 marca 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu od czwartku poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 7,5 cm, osiągając poziom 212,45 metra p.p.m., co nadal jest 58,5 cm poniżej dolnej czerwonej linii. Od początku pory deszczowej poziom jeziora wzrósł łącznie o 2,2 metra. Pora deszczowa dobiega jednak już końca.


. sąd miejski Jerozolimy nakazał rano przedłużenie zamknięcie kompleksu Bab al-Rahma na Wzgórzu Świątynnym, w którym to niedawno muzułmański Waqf polecił utworzenie nielegalnego meczetu. Sprawa została wysłuchana za zamkniętymi drzwiami. Zamknięcie kompleksu przedłużono do czasu rozpatrzenia całej sprawy. W ostatnich miesiącach muzułmański Waqf podjął działania zmierzające do otworzenia budynku małego meczetu Bab al-Rahma na Wzgórzu Świątynnym. Został on zamknięty przez izraelskie władze w 2003 r., ponieważ zbierali się w nim terroryści z Hamasu. W połowie lutego b.r. Waqf otworzył Bramę Miłosierdzia i zorganizował modlitwy wiernych wewnątrz Bab al-Rahma, usiłując poprzez politykę dokonanych faktów otworzyć ponownie meczet. Ponieważ jednak wszystko odbywało się poza prawem, izraelska policja zamknęła budynek i ustawiła barierki. Kolejne próby przełamania barierek doprowadziły do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Waqf zajął stanowisko, że izraelskie sądy nie są upoważnione do rozpatrywania tej sprawy, ponieważ obszar meczetu Al-Aksa znajduje się poza izraelską jurysdykcją i podlega Jordanii.


 rano palestyński terrorysta zadźgał nożem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu przy wjeździe do miasta Ariel w zachodniej części Samarii. Zabitemu żołnierzowi skradł broń i otworzył ogień do przejeżdżających samochodów. Gdy jeden z samochodów zatrzymał się, terrorysta wyrzucił kierowcę i odjechał ukradzionym pojazdem. Na pobliskim skrzyżowaniu otworzył ogień raniąc izraelskiego żołnierza i cywila stojących na stacji autostopowej i zbiegł. Oba ranni są w stanie krytycznym (19-latek postrzał kręgosłupa i żołądka, 47-latek postrzał w głowę). Zabity to 19-letni sierżant Gal Keidan. Izraelscy żołnierze rozpoczęli obławę w poszukiwaniu zbiegłego napastnika. Otoczono okoliczne arabskie wioski Hares, Kifl Haris, Deir Istija, Marda, Qira, Jamma’in, Zaita, Qarawat Bani Hassan, Biddja i Sarta. Zamknięto drogi dojazdowe, a żołnierze z wykorzystaniem psów rozpoczęli przeszukiwania domów. Ujawniono, że poszukiwany terrorysta jest ranny. W akcję poszukiwania zaangażowano także siły specjalne.


po południem palestyńska terrorystka usiłowała wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Gdy została zatrzymana na punkcie kontrolnym, wyciągnęła nóż i usiłowała zaatakować żołnierzy. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.


18 marca 2019 r.


rano zmarł rabin Ahiad Ettinger ranny w dniu wczorajszym w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel w Samarii. Miał 47 lat i mieszkał w osiedlu żydowskim Eli w Samarii. Pozostawił żonę i dwanaścioro dzieci w wieku od 1 do 20 lat.


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszcza w ciągu tylko ostatniego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6,5 cm, i wynosi obecnie 212,35 metra p.p.m.


izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania zmierzające do schwytania sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego przy mieście Ariel w Samarii. Duże siły działały w mieście Kalkilia w zachodniej części Samarii. Równocześnie agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Betprowadzi szerokie działania operacyjne i wywiadowcze w celu zlokalizowania i zatrzymania napastnika.

 


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.