Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.12 – 16.12


15 grudnia 2019 r.


ministerstwo energii ujawniło, że dwa tygodnie temu w pobliżu Cyptu tureckie okręty wojenne przegoniły izraelski statek badawczy “Bat Galim“, który należy do Israel Oceanographic and Limnological Research Institute. W czasie zdarzenia statek wykonywał zadanie na wodach gospodarczych Cypru. Na jego pokładzie znajdowali się naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona wraz z cypryjskim geologiem, którzy prowadzili wspólne badania, za zgodą rządu Cypru. Okręty tureckie wpłynęły na wody strefy ekonomicznej Cypru i zbliżyły się do izraelskiego statku badawczego. Następnie za pośrednictwem łączności radiowej przesłuchano izraelskiego kapitana odnośnie jego działalności w tym obszarze, mimo że przebywał on na obszarze Morza Śródziemnego, do którego Turcja nie ma uprawnień. Po zakończeniu odpytywania, tureccy oficerowie zażądali, aby izraelski statek badawczy natychmiast zaprzestał badań i opuścił obszar. Izraelski statek został zmuszony do zaprzestania działalności i odpłynięcia w inne miejsce. W ostatnim roku wzrosło napięcie między Turcją, Grecją i Cyprem w związku z odkryciem złóż gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego. Turcja kilkakrotnie wysyłała statki badawcze i wiertnicze w towarzystwie okrętów wojennych, w celu poszukiwania ropy naftowej na wodach gospodarczych Cypru, twierdząc, że ten obszar należy do niej. Kilka tygodni temu napięcia ponownie wzrosły, gdyż Turcja podpisała kontrowersyjną umowę z Libią dotyczącą porozumienia w sprawie granic wód gospodarczych między nimi w basenie Morza Śródziemnego. Umowa ta ignoruje istnienie Cypru oraz prawa gospodarcze Cypru i Grecji w basenie Morza Śródziemnego oraz przenosi dużą część tych praw na Turcję. Umowa ta może wpłynąć na Izrael ze względu na plan budowy gazociągu do Włoch, przez wody gospodarcze zarówno Cypru, jak i Grecji. Rurociąg ten umożliwi Izraelowi eksport gazu ziemnego do Europy. W tym tygodniu konsul izraelski w Ankarze został wezwany na spotkanie z wysokimi urzędnikami tureckimi i otrzymał ostrzeżenie, że wszelkie kroki Izraela dotyczące budowy gazociągu do Europy muszą uzyskać uprzednią zgodę Turcji, ponieważ gazociąg będzie przebiegał przez wody gospodarcze Turcji.


 w Izraelu obchodzony jest Dzień uznania dla rannych w wojnach Izraela i atakach terrorystycznych (zgodnie z decyzją rządu z 2014 r.). Według danych opublikowanych przez ministerstwo obrony, obecnie jest 57 277 niepełnosprawnych weteranów Sił Obronnych Izraela, z czego 591 osób to osoby niepełnosprawne o najwyższym 100% stopniu niepełnosprawności. Szef departamentu rehabilitacji gen. Hezi Meshita powiedział: “Dzień uznania dla rannych w wojnach Izraela i w atakach terrorystycznych jest szansą na przerwanie codziennego biegu, aby złożyć hołd tym, którzy zapłacili wysoką cenę za obronę naszego państwa. Nasza praca dla tych ludzi, zapewnianie opieki zdrowotnej i pełnych praw przewidzianych przez prawo, to nie tylko pomaganie im w rehabilitacji oraz przywracaniu ich do społeczeństwa, edukacji i siły roboczej – jest to nasza misja.”


 syn prezydenta Brazylii otworzy handlowe biuro w Jerozolimie, które będzie służyło reprezentowania interesów dyplomatycznych Brazylii w Izraelu.


 izraelski wywiad Mossad poinformował, że w ostatnich dniach udzielił pomocy duńskiej policji i służbom wywiadowczym w udaremnieniu ataków terrorystycznych w Danii. Dzięki przekazaniu izraelskich informacji, duńska policja i służby wywiadowcze w dniu 11 grudnia b.r. aresztowały 21 terrorystów w Kopenhadze i kilku innych miastach w całym kraju. Dzięki temu, w ostatniej chwili udaremniono serię zamachów terrorystycznych w Danii. Główny inspektor policji w Kopenhadze Joergen Bergen Skov powiedział, że “niektórzy z zatrzymanych kupowali substancje chemiczne potrzebne do produkcji materiałów wybuchowych i próbowali zdobyć broń”. Zatrzymania dokonano w 20 miejscach, a w całą operację zaangażowanych było sześć departamentów policji w całym kraju.


 wysoki przywódca Hamasu Mahmoud al-Zahar powiedział, że Hamas nie uważa wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Autonomii Palestyńskiej jako cel sam w sobie, ale raczej jako środek do wzmocnienia planu ruchu oporu przeciwko Izraelowi. Podkreślił jednak, że Hamas zaakceptuje każdy wynik wyborów. Dodał także, że alternatywą dla planu walki z Izraelem są “dalsze zniszczenia, rozbudowa osiedli, kradzież ziemi i judaizacja terytoriów”. Wezwał al-Fatah do zaprzestania koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem i wzmocnienia palestyńskiego ruchu oporu. Zahar zauważył także, że Hamas i Islamski Dżihad zgadzają się co do jednego celu, mianowicie konieczności “wyzwolenie całej Palestyny” oraz konieczności osiągnięcie porozumienia w sprawie środków jakie należy podjąć by osiągnąć ten cel.


 izraelska firma energetyczna wprowadziła trzecią fazę ograniczeń dostaw energii elektrycznej dla Autonomii Palestyńskiej. Oznacza to wydłużenie przerw w dostawach prądu z dwóch godzin (co było praktykowane w ciągu kilku ostatnich miesięcy) do trzech godzin dziennie. Ponadto wydłużono listę miast Autonomii Palestyńskiej, odłączanych na trzy godziny dziennie od prądu. Ograniczenia są spowodowane brakiem uregulowania zaległości w opłatach za prąd dostarczany do Autonomii Palestyńskiej. Dług wynosi ponad 1,7 mld szekli i narastał przez kilka lat. W maju 2018 r. podpisano umowę, na mocy której Autonomia Palestyńska w 48 ratach spłaciła 915 mln szekli długu. Jednakże pomimo spłacania tych rat, ogólne zadłużenie wzrosło od tego czasu. Izrael nie widzi żadnej możliwości ściągnięcia tego długu, a tymczasem Autonomia Palestyńska wydaje 8% swojego budżetu na wspieranie rodzin uwięzionych lub zabitych podczas zamachów terrorystów.


 izraelski koncern Elbit Systems podpisał umowę na dostawę dla Czarnogóry zdalnie sterowanych stacji bronii (RCWA) do amerykańskiej produkcji lekkich pojazdów opancerzonych Oshkosh. Sprzedane zestawy składają się z karabinów maszynowych 12,7 mm umieszczonych na lekkim, niskoprofilowym, dwuosiowym i stabilizowanym mechanizmie, montowany zewnętrznie na pojazdach opancerzonych. Umożliwia on prowadzenie precyzyjnego ognia podczas ruchu pojazdu i jest obsługiwany za pomocą wyświetlaczy z wnętrza kabiny pojazdu, zapewniając bezpieczeństwo załogi. Wartość kontraktu wynosi 35 mln dolarów. Czarnogóra od 2017 r. jest członkiem paktu wojskowego NATO.


 szef biura politycznego Hamasu Ismail Hanijeh przyjechał do Doha (Katar). Wcześniej spotkał się z dowództwem egipskiego wywiadu w Kairze oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Katar zgodził się przekazać 20,7 mln dolarów na wsparcie agencji UNRWA, w szczególności na pomoc dla palestyńskich uchodźców w Syrii (ich liczbę agencja ocenia na 445 tys.). W 2019 r. Katar przekazał 40 mln dolarów do UNRWA, a w 2018 r. 50 mln dolarów.


16 grudnia 2019 r.


 Centralne Biuro Stastyczne poinformowało, że ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy b.r. do Izraela przybyło 27,3 tys. nowych imigrantów, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.


 amerykańska korporacja Intel ogłosiła, że po dwóch tygodniach negocjacji nabyła izraelską spółkę cybernetyczną Habana Labs z Tel Awiwu za 2 mld dolarów. Habana Labs opracowuje oprogramowanie służące do głębokiej penetracji zasobów informatycznych, wykorzystywanych często w celach wywiadowczych. Izraelska firma pozostanie niezależną jednostką biznesową i będzie nadal kierowana przez obecny zespół zarządzający.


 przewodnik Forbes Travel Guide umieścił Tel Awiw na trzecim miejscu wśród 20 najlepszych miejsc turystycznych na 2020 rok. Zwrócono uwagę na plaże Tel Awiwu oraz słynne Białe Miasto, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Israel Railways poinformowała, że pod koniec ubiegłego tygodnia ukończono testy trasy szybkiej kolei łączącej Jerozolimę z Tel Awiwem. Testy przebiegły pomyślnie. W pełni zelektryfikowana 57-kilometrowa linia zostanie otwarta w sobotę 21 grudnia, rozpoczynając nową erę transportu publicznego w Izraelu. W ciągu 34 minut będzie można dojechać z Jerozolimy (stacja Icchak Navon) do Tel Awiwu (stacja Hagana). Będzie to najszybsze połączenie między tymi dwoma miastami. Pociągi będą jeździć dwa razy na godzinę, począwszy od niedzieli 22 grudnia, z przystankiem na lotnisku Ben Guriona. Israel Railways oświadczyło, że w 2020 r. planuje uruchomić linię ekspresową z pominięciem lotniska, co skróci całkowity czas podróży do mniej niż 30 minut.


 libańska sieć telewizyjna Al-Majadeen opublikowała wieczorem rzekome fragmenty amerykańskiego planu pokojowego dla Izraelczyków i Palestyńczyków. Zgodnie z opublikowaną treścią, umowa miałaby obejmować trójstronne porozumienie między Izraelem, Autonomią Palestyńską i Hamasem, w wyniku którego miałoby powstać palestyńskie państwo o nazwie “Nowa Palestyna”. Powstałoby ono w Judei i Samarii, z wyłączeniem społeczności izraelskich na tym obszarze. Porozumienie będzie określać warunki, na jakich Izrael zobowiąże się do ochrony nowe państwa palestyńskiego przed wszelkim zagrożeniem zewnętrznym, pod warunkiem zapłaty za jego ochronę. Ponadto w projekcie poruszono kwestię Jerozolimy i stwierdzono, że miasto nie zostanie podzielone. Jerozolima byłaby obszarem wspólnym dla Izraela i nowego państwa palestyńskiego. Arabscy mieszkańcy Jerozolimy byliby obywatelami nowego państwa palestyńskiego, a żydowscy mieszkańcy Jerozolimy byliby obywatelami Izraela. Izraelska gmina Jeruzalimy byłaby odpowiedzialna za wszystkie sprawy w całej Jerozolimie, za wyjątkiem edukacji, która będzie dzielona między izraelskich i palestyńskich mieszkańców miasta. Ponadto zgodnie z umową nowy rząd palestyński płaciłby miastu Jeruzalem podatki miejskie oraz koszty wody, prądu, itp. Odpowiedzialność za meczet Al-Aksa miałaby być przeniesiona z Jordanii na Arabię Saudyjską. Odpowiedzialność za wdrożenie tego planu miałaby spoczywać na obu stronach. Jeśli Hamas i OWP odmówiłyby zawarcia umowy, Stany Zjednoczone zakończyłyby wszelką pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej i podjęłyby działania, aby uniemożliwić innym krajom udzielanie takiej pomocy. Jeśli OWP zaakceptuje te warunki, a Hamas lub Islamski Dżihad odrzuciłyby ją, obie organizacje zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Z drugiej strony, jeśli Izrael odmówiłby zawarcia umowy, wsparcie gospodarcze USA przestałoby istnieć. Nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, czy treść publikacji jest prawdziwa.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.