Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.8 – 29.8


27 sierpnia 2020 r.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się w Berlinie ze swoim niemieckim odpowiednikiem, ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem. Aszkenazi powiedział: „Myślę, że jest to bardzo jasne i namacalne, że polityka izraelskiego rządu przeszła od aneksji do normalizacji. Zostawiliśmy drzwi otwarte dla naszych sąsiadów. Teraz to zależy od ich decyzji i wyboru dołączenia do porównania pokojowego. Myślę, że to, co stało się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest bardzo silnym dowodem, że tylko poprzez dialog i negocjacje możemy osiągnąć postęp.” Obaj dyplomaci zgodzili się, że należy podjąć wysiłki w celu przedłużenia embarga na broń dla Iranu.


Lee Zeldin, żydowski kongresman republikański z Long Island, przedstawił argumenty za prezydentem USA Donaldem Trumpem, mówiąc o własnej służbie swoim wyborcom i opowiadając wstrząsającą osobistą historię.


Izraelska policja ogłosiła w czwartek, że śledczym udało się rozwiązać sprawę rzekomego zbiorowego gwałtu na początku tego miesiąca w hotelu w Ejlacie i uznała, że ​​wersja wydarzeń nastoletniej ofiary jest wiarygodna.


 Bank Leumi, jeden z dwóch największych banków w Izraelu, odnotował niższy zysk netto w drugim kwartale, ponieważ bank zwiększył rezerwy na straty kredytowe w następstwie pandemii koronawirusa. Leumi powiedział w czwartek, że zarobił 694 miliony szekli (204 miliony dolarów) w kwartale, w porównaniu z 923 milionami rok wcześniej i 430 milionami szekli prognozowanymi w ankiecie przeprowadzonej przez Reutera.Jego akcje wzrosły o 2% podczas południowych obrotów w Tel Awiwie, wyprzedzając 1,2% wzrost ogólnego indeksu bankowego.


palestyńscy terroryści od rana kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 30 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie. W Netivot wylądowała wiązka balonów z podwieszonym ładunkiem wybuchowym, który zneutralizowali saperzy.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 110 186. W stanie ciężkim jest 410 osób (124 pod respiratorami). Zmarło 883 osób. Obecnie aktywnych jest 21 589 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 387 nowych infekcji.


żydowscy turyści wędrujący po Wzgórzach Golan natrafili na niestrzeżone pozostawione bez obsługi izraelskie czołgi, które były otwarte, a w środku była broń i amunicja. Siły Obronne Izraela oświadczyły, że doszło do bardzo poważnego zaniedbania, które zostanie wyjaśnione.


28 sierpnia 2020 r.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Celami była infrastruktura podziemna Hamasu. Równocześnie izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. Był to odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela.


palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy conajmniej 6 rakiet, które spadły w otwartym terenie. Syreny zabrzmiały w społecznościach Nahal Oz i Alumim.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano zakład produkujący rakiety i skład broni Hamasu w Strefie Gazy. Celami była infrastruktura podziemna Hamasu. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


w nocy Palestyńczycy zaatakowali izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, wykonujących działania operacyjne w dzielnicy Issawija we wschodniej Jerozolimie. Jeden z oficerów został lekko ranny, gdy z pobliskiego domu rzucono w niego marmurową płytą. Dwa pojazdy zostały uszkodzone.


UE ostrzegła w piątek Turcję, że mogą stanąć w obliczu nowych sankcji – w tym szeroko zakrojonych środków gospodarczych – o ile nie zostanie osiągnięty postęp w zmniejszaniu gwałtownych napięć z Grecją i Cyprem we wschodniej części Morza Śródziemnego.


Komisja do spraw nazewnictwa ulic w Jerozolimie podjęła dziś decyzję o nadaniu ulicy w stolicy Izraela imienia Ireny Sendlerowej, jednej ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, polskiej katoliczki, która uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta” 


Izrael wyśle ​​zespół strażaków do Kalifornii, aby pomóc stanowi USA w walce z największymi pożarami w jego najnowszej historii – poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Premier Benjamin Netanjahu wyraził w piątek ubolewanie z powodu decyzji swojego japońskiego odpowiednika o ustąpieniu kwestii zdrowotnych.„Jestem zasmucony chorobą premiera Japonii Shinzo Abe, który ogłosił swoją rezygnację” – powiedział Netanjahu w oświadczeniu.


niemiecki producent części samochodowych Continental ujawnił w czwartek, że odegrał kluczową rolę w nazistowskich wysiłkach wojennych i wykorzystał tysiące niewolników podczas II wojny światowej.Continental był wówczas największym na świecie producentem materiałów gumowych, zaopatrując nazistowską machinę wojenną, gdy rozwijały się horrory Holokaustu.


specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Nickolaj Mladenov powiedział: „Sytuacja w Gazie i wokół niej gwałtownie się pogarsza. Bojownicy nadal wystrzeliwują rakiety i balony z urządzeniami zapalającymi. Pętla wokół strefy coraz bardziej się zaciska sprawiając, że ​​życie wewnątrz strefy jest nie do zniesienia. Dostawy prądu spadły do trzech godzin dziennie, tak że szpitale ledwo funkcjonują. Równocześnie obserwuje się szybki wzrost przypadków COVID-19 wśród populacji. Z upadającym systemem opieki zdrowotnej, brakiem elektryczności, gwałtownym wzrostem bezrobocia, ciągłą działalnością bojową i zamknięciem, życie w Gazie staje się ciężkie. Palestyńscy bojownicy muszą natychmiast zatrzymać wystrzeliwanie rakiet i urządzeń zapalających. Izrael musi przywrócić dostawy paliwa dla elektrownii w Gazie. W obecnych okolicznościach żadne wysiłki mediacyjne, aby zapobiec eskalacji i poprawić sytuację, nie mogą się powieść. Bardzo martwię się, że eskalacja jest nieuchronna.”


 Fabulous Must Watch/

 


Efraim i inni


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.