Uncategorized

PUCHAR ELIYAHU*

*WOLNE TLUMACZENIE Z „THE CARLEBACH HAGGADA”


NA KOŃCU UROCZYSTEJ KOLACJI SEDEROWEJ, PO TRZECH KIELISZKACH WINA MAMY WZNIOSLE NASTROJE I CZWARTY TRADYCYJNY KIELICH WZNOSIMY ZAPRASZAJAC DO NASZEGO STOLU PROROKA ELIYAHU. WIEMY,  ŻE ELIYHUI HANAVI MUSI PRZYJŚĆ NA KONIEC SEDERA.

WIELU LUDZI MYŚLI, ŻE MOŻE POTRZEBNA JEST INNA HAGADA, BARDZIEJ WSPOLCZESNA. CHOCIAZ  WIĘKSZOŚĆ Z NICH NIE ZNA HEBRAJSKIEGO I NIE WIEDZA O CZYM NAPRAWDĘ JEST HAGADA.

CHCE OPOWIEDZIEC, O SWIETYM RABINIE Z RADZYMINU, KTORY POWIEDZIAŁ BEDAC W U REBE Z PRZYSCHA (PRZYSUCHA) . POWIEDZIAL SWIETY RADZIMINER REBBE, ŻE HAGGADA ZOSTAŁA NAPISANA PRZEZ  SAMEGO ELIYAHU HANAVI (PROROKA ELIYAHU), TEGO, KTÓRY ŻYJE WIECZNIE.

W NOC SEDEROWA (SEDER NIGHT)  ŚMIERĆ I WSZYSTKO, CO NIE JEST ŚWIĘTE, JEST WYMAZANE ZE ŚWIATA. „DRZEWO WIEDZY” PRZYNIOSLO NA SWIAT SMIERC, ABY PODZIELIC WSZYSTKO NA DOBRE I ZLO.  „DRZEWO WIEDZY”  JEST SYMBOLICZNIE GŁOWĄ, A „DRZEWO ŻYCIA” JEST SERCEM.

CZYSTE SERCE PRZYNOSI NAM NAJWYŻSZĄ RADOŚĆ – U LEYESHREI LEV SIMHA / JEŚLI ZYJE PELNYM ZYCIEM (DRZEWO ZYCIA) , WSZYSTKO MOGĘ KOCHAĆ.

JEŚLI KOCHASZ KOGOŚ SWOIM SERCEM – NIE MÓWIĘ EMOCJONALNIE, ALE GŁĘBOKO WEWNĄTRZ – NIC NIE MOŻE TEGO ZMIENIĆ. KIEDY BÓG W SWOIM WIELKIM MIŁOSIERDZIE OŻYWIA ZMARŁYCH, WSZYSCY LUDZIE, KTÓRYCH KOCHALIŚMY WCZEŚNIEJ, BĘDZIEMY ICH KOCHAĆ TERAZ TEZ, NAWET JEZELI MINELO TYLE LAT I POKOLEN. ALBO INNY PRZYKLAD:  JEŚLI JESTEŚ BARDZO ZMĘCZONY I CHCESZ SPAC, A TU NAGLE PRZYCHODZI TWOJ  BLIKI CZLOWIEK, KTOREGO NAPRAWDE KOCHASZ. W TYM MOMENCIE OTRZYMUJESZ NOWA FALE ENERGII I ZYCIA I CALE ZMECZENIE NATYCHMIAST ZNIKA.  JESZCZE WIĘKSZE PRZYKLA.  WYOBRAŹ OSOBĘ NA LONIE ŚMIERCI; A TU NAGLE WCHODZI OSOBA, KTÓRĄ KOCHA. 

NIE MOŻE UMRZEĆ, JEST PODŁĄCZONY DO DRZEWA ŻYCIA.

 NASZE DZIECI MUSIMY UCZYĆ MILOSCI. MUSIMY PRZEKAZAC IM PIĘKNO TEGO SWIATA. 

JEŚLI NAUCZAMY ICH OD POCZATKU WEDLUG „DRZEWA WIEDZY”, PRZYNIESIEMY ŚMIERĆ ŚWIATU. 

JEŚLI POWIEMY IM „NA ŚWIECIE JEST TAK WIELE PRZESTĘPCOW, KAŻDA TRZECIA OSOBA, KTÓRA SPOTKASZ JEST POTENCJALNYM ZBRODNIARZEM”.  

WTEDY POMYSL, CO SIĘ STANIE, GDY DZIECKO BEDZIE W KLASIE ? 

SPOJRZY NA SWOICH KOLEGÓW I POMYŚLI „TEN JEST MADRY, TEN JEST GŁUPI; TEN JEST BRZYDKI I STRASZNY”. DLATEGO WARTO JEST ZACZAC EDUKACJE I WYCHOWANIA OD WARTOSCI „DRZEWA ZYCIA” 

PESACH PRZYCHODZI PO PURIM. 

NA PURIM „WYMAZUJEMY”  IMIĘ HAMANA, KTORE SYMBOLIZUJE  ZŁO. NIE MA JUŻ „DRZEWA WIEDZY”. JESTEM TAK PIJANY, ZE PRZYJMUJE TYLKO  RZECZY, KTÓRE SĄ PRAWDZIWE, REALNE.

NIE PRZYJMUJE TEORIE. WIEM, ŻE JABŁKO TO JABŁKO, BANANA TO BANANA, A WINO TO WINO.

TYLKO NA PURIMIE MOŻESZ WYSŁAĆ „SHALLAH MANOT” (ZYWNOSC DLA UBOGICH).

 W CIĄGU ROKU, JEŚLI DOSTANIESZ W PREZENCIE BANANE I JABŁKO, POWIEDZIAŁBYŚ: „BANANA KOSZTUJE 15 CENTÓW, A JABŁKO 12 CENTÓW. TO JEST HUTZPA PRZESYLAC MI TAKIE PREZENTY! ” 

TAK SIE DZIEJE, GDY OTRZYMUJESZ PREZENTY Z  „DRZEWA WIEDZY”: MIERZESZ: TO DOBRE, TO ZŁE. KUPUJESZ MI DOM W MONACO LUB PRZEKAZUJESZ DWA MILIONY DOLARÓW NA MOJĄ YESHIVAH – WTEDY JESTEŚ OKAY. ALE NA SWIETO PURIM PREZENTY SA Z „ DRZEWO ŻYCIA”. NIC NIE MIERZYMY. BEDAC W STANIE „PIJANSTWA” (AD LO YADA) GŁOWA NIE BĘDZIE JUŻ WIĘCEJ ROZROZNIALA. 

I ZA WSZYSTKO POWIEM TYLKO „DZIEKUJE”.

PO PURIMIE JEST NOC SEDEROWA (SEDER NIGHT) ! ELIYHU HANAVI PRZYCHODZI NA KONIEC SEDERA. KAŻDY DOROSŁY I KAŻDE DZIECKO  WITA I POZDRAWIA PROROKA ELIYAHU. WTEDY WSZYSTKIE BRAMY NIEBA SĄ OTWARTE: O WSZYSTKO MOŻESZ POPROSIĆ. NAJWAŻNIEJSZE JEST  MOJE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA DLA CIEBIE, KTÓRE PROSZE ABYS SPELNIL: 

TRZYMAJ RĘCE SWOICH DZIECI, CZEKAJĄC NA PROROKA ELIYHAHU. 

CZASAMI CHCESZ WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ DO KOGOŚ KOGO KOCHASZ. ALE NIE WIESZ, GDZIE SIĘ TEN CZLOWIEK ZNAJDUJE. I TO JEST MOJE PRZESLANIE. MAMY ZAWSZE DWOCH POMOCNIKOW, NA KTORYCH MOZEMY ZAWSZE LICZYC I KTORZY MAJA NIEOGRANICZONA WIEDZE I MOLIWOSCI GDZIE JEST KAŻDY JID: HA KADOSH BARUCH HU (NASZ B-G) I NASZ WIERNY PRZYJACIEL ELIAYHU HANOVI. 

TY I JA WIEMY, ŻE ELIYHAU HANOVI ŻYJE WIECZNIE I JEST PRZYJACIELEM KAŻDEGO ŻYDA. 

PRZEZ NIEGO WYSYŁAMY WIADOMOŚCI DO CAŁEGO NARODU IZRAELA, KTÓRZY NADAL NIE PRZYSZEDŁ DO ŚWIĘTEJ ZIEMI IZRAELA. NIEKTÓRZY JIDEN (ZYDZI)  SĄ TAK DALEKO, FIZYCZNIE, PSYCHICZNIE I DUCHOWO, ZE MUSIMY BLAGAC PROROKA ELIYAHU ABY ICH PRZYWOŁAL Z POWROTEM DO NASZEGO NARODU.


CHAG PESACH KASHER VE SAMEACH. ZOSIA BRAUN.  TEL AVIV.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.