Uncategorized

Pisarz libański krytykuje prześladowanie Żydów jemeńskich

memriW artykule z 20 kwietnia 2015 r. w gazecie libańskiej “Al-Mustaqbal”, pisarz Wissam Saade krytykował prześladowania Żydów w Jemenie przez Huti. Notując wygnanie w styczniu 2007 r. 45 Żydów jemeńskich z bastionu Huti w Al-Salem [1] i inne wygnanie Żydów, w lipcu 2014 r. z miasta Rajdah w prowincji Amran [2], Saade napisał, że Huti terroryzują małą grupę biednych Żydów wiejskich w imię swojej wojny przeciwko Izraelowi i syjonistom pod hasłem, które stanowi ich motto: “Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo na Żydów, zwycięstwo dla islamu”.

Saade skrytykował także sekretarza generalnego Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, popierającego Huti, który uważa ich za część osi oporu, i wezwał go, by miał odwagę zdystansować się od tych czynów Huti i potępić Huti za prześladowanie Żydów jemeńskich.

Poniżej podajemy fragment tego artykułu

jemen
Żydzi jemeńscy (zdjęcie: al-Arabiya.com)

„Kiedy pan Hassan Nasrallah zajmuje się Jemenem, przedstawia Ansar Allah [tj. Huti] jako jeden z ruchów walczących z Izraelem na tym [arabskim] Wschodzie. Ale z którym Izraelem walczy ta grupa?

To nie jest Izrael, który został ustanowiony imperialistycznie na ziemi Palestyny. To jest inny rodzaj Izraela z kilkuset tylko mieszkańcami; w odróżnieniu od państwa syjonistycznego on i jego obywatele żyli w górach Jemenu przez wieki. [Ten Izrael] nie ma ani broni nuklearnej, ani [czołgów] Merkava. Większość jego mieszkańców nigdy nie leciała samolotem i większość jego członków jest z tego samego klanu.

Izrael, z którym walczą i który wyganiają Huti, to [klan] żydowski Al-Salem w Saada oraz rodziny, które są żydowskie lub żydowskiego pochodzenia w mieście Rajdah w prowincji Amran. Nikt z nich nie jest baronem Rotschildem ani Edmindem Safrą – wręcz odwrotnie, większość otrzymuje od państwa pomoc żywnościową, taką jak mąka i cukier. Były prezydent [Jemenu] Ali Abdallah Saleh [chwalił się] całemu światu, jak gdyby był osobistym obrońcą resztek historycznej obecności Żydów w Jemenie, którzy są integralną częścią jego kultury.

‘Przekleństwo na Żydów’ – slogan Huti – został zrealizowany dosłownie przez wygnanie klanu Al-Salem z ich wsi w Saada, zniszczenie ich domów, konfiskatę ich nędznego dobytku i zlikwidowanie ich skromnych źródeł utrzymania. Czy globalna kampania oporu jest skierowana na ubogich Al-Salem, na Żydów z Saady i Rajdah i na kilkudziesięciu Żydów w Sana?

Jakie przestępstwo popełnili ci [Żydzi]? Nie wyemigrowali do Izraela ani nie byli tym zainteresowani. Może pan [Nasrallah] mógłby pokazać minimum wiarygodności albo samokrytyką, albo krytyką… organizacji Huti Ansar Allah, która przechwala się [aktem] wygnania biednych rodzin z Saada jako udziałem w walce przeciwko syjonizmowi. Pan [Nasrallah] uzasadnia swoje poparcie dla Huti hasłami takimi jak: ‘wspólna odpowiedzialność za ubogich’ i ‘popieranie pluralizmu religijnego i dziedzictwa kulturowego’, ‘tolerancja’ i ‘przeciwstawianie się takfir’. Jednak Żydzi Al-Salem są ubodzy, a Żydzi jemeńscy podpadają pod kategorię pluralizmu religijnego.

Pan [Nasrallah] musi pokazać odwagę i skrytykować [Huti] w tej niewielkiej sprawie; musi powiedzieć [przywódcy Huti] Abd Al-Malek Al-Hutiemu: ‘Zaprzestań niesprawiedliwości wobec ubogich Al-Salem’ i ‘zastopuj hasło “Przekleństwo na Żydów”’. Powinien pokazać Żydów z Iranu jako przykład – mimo wszystkiego, przez co przeszli po Rewolucji [1979 r.], nadal stanowią największa grupę Żydów na Bliskim Wschodzie po Izraelu – 10 tysięcy, włącznie z reprezentacją w parlamencie (Siamak Moreh Sedgh). Czy nie jest to wystarczający powód, by krytykować Huti za ich niesprawiedliwość wobec ubogich rodzin? Panie [Nasrallah], czy nie jest więc niesprawiedliwością uważanie Huti za ruch postępowy w walce przeciwko Izraelowi? Czy nie wyświadcza pan sobie niedźwiedziej przysługi [takimi] wypowiedziami?

Ktoś może powiedzieć: Kilkuset wiejskich Żydów w północnym Jemenie to błaha sprawa, która nie ma żadnego znaczenia w burzliwym ‘strategicznym’ dialogu w regionie między jego dwoma elementami [sunnitami i szyitami]. Ale jedynym wyrazem ich motta oporu przeciwko Izraelowi jest w praktyce ich prześladowanie wynędzniałych wieśniaków w Saada. W zasadzie Huti nie kłamią w tej sprawie – trzymają się swojego motto ‘przekleństwo na Żydów’. W rzeczywistości jest to jedyne motto, które oddziela ich od innych [uczniów założyciela Islamskiej Rewolucji Iranu, ajatollaha Ruhollaha] Chomeiniego, którzy przyjęli motto ‘śmierć Ameryce’ i śmierć Izraelowi’ [ale nie śmierć Żydom].

Jeśli pan [Nasrallah] stara się nadać Huti aurę postępowego, liberalnego, logicznego i oświeconego [ruchu] wyzwolenia narodowego i jeśli pragnie stonować nieco swoje wypowiedzi, czy nie warto by było, by zwrócił się do swojego sojusznika Al-Hutiego, choćby mimochodem, na koniec przemówienia lub na marginesie, i powiedział mu: Zakończ niesprawiedliwość wobec ubogiego, dobrego, pokojowego i prześladowanego klanu Al-Salem w Saada i usuń slogan ‘przekleństwo na Żydów’ z Jemenu?

http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP604315

Przyslal Janek Pon

reunion 69

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.