Polityka

Wiadomosci z Izraela 26 – 30 grudnia

26 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił nożem policjanta w centrum Jerozolimy. Policjant nabrał podejrzeń wobec Palestyńczyka, i podszedł do niego w celu przeprowadzenia kontroli. Wtedy ten zaatakował go nożem. Funkcjonariusze zastrzelili napastnika.

26 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę żołnierzy na punkcie kontrolnym przy wiosce Huwara w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze śmiertelnie postrzelili napastnika.

27 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza na ulicy Hatzvi w Jerozolimie. Ochroniarz zatrzymał napastnika i przekazał w ręce policji.
 27 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela powołały do życia nową elitarną brygadę komandosów. Szef sztabu generalnego gen. Gadi Eisenkot powiedział, że jest to „wynik szerokiej strategii wywiadowczej, która rozumie w jakim okresie się znajdujemy. Izrael musi sobie radzić z licznymi zagrożeniami. Groźby ze strony Libanu, z Państwa Islamskiego, fala terroru w Judei i Samarii, i groźby z południa, wymagają bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, abyśmy korzystali z możliwości nowej brygady.”
  27 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował w południe przeprowadzić atak na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjanci zwrócili uwagę na młodego człowieka podejrzanie się zachowującego. Podczas kontroli znaleziono przy nim nóż. Przyznał się do planowanego ataku.

27 grudnia 2015 r. izraelski patrol zatrzymał rano palestyńską terrorystkę, która usiłowała przeprowadzić atak przy żydowskim osiedlu Ma’ale Shomron w Samarii. Znaleziono przy niej nóż. Próbowała uciec, została jednak po pościgu zatrzymana.
27 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano wejść z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Została zatrzymana podczas kontroli przy wejściu. Przyznała się do planowania ataku. Wcześniej lekko ranny został od rzuconego kamienia izraelski żołnierz na przedmieściach Hebronu.
27 grudnia 2015 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że w najbliższych dniach odbędą się spotkania palestyńskich przywódców w celu podjęcia decyzji dotyczącej stosunków z Izraelem.
27 grudnia 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w pobliżu Nablusu w Samarii. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni. Rannych zostało 2 żołnierzy.

27 grudnia 2015 r. niemiecki dziennikarz, Jürgen Todenhöfer, który spędził dziesięć dni na terytorium kontrolowanym przez Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, powiedział, że grupa ta „przygotowała największą czystkę religijną w historii. Jedynym krajem, któregoISIS się obawia, to Izrael. Oni wiedzą, że izraelska armia jest zbyt silna dla nich. Oni myślą, że mogą pokonać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdyż one nie mają doświadczenia w miejskiej partyzantce i nie mają znajmości strategii terrorystów. Ale jeśli chodzi o zwalczanie partyzantki i terrorystów, to Izraelczycy są bardzo trudni. Oni nie boją się Brytyjczyków i Amerykanów, oni boją się Izraelczyków i powiedzieli mi, że izraelska armia jest prawdziwym niebezpieczeństwem. Ci ludzie znają wojnę partyzancką.”

28 grudnia 2015 r. Kneset zatwierdził zwiększenie budżetu obronnego o 2,5 mld szekli, które zostaną przeznaczone na kontynuację procesu przenoszenia niektórych baz wojskowych na pustynię Negew. Ponadto 800 mln szekli wyznaczono na wsparcie rodzin oficerów i żołnierzy zawodowych, którzy są przenoszeni na południe kraju. Każdy oficer przenoszący się na Negew otrzyma 70 tys. szekli, a jego rodzina kolejne 200 tys. szekli, aby złagodzić koszty przeprowadzki i urządzenia się w nowym miejscu. Obecnie na Negew przenoszone są jednostki transportowe oraz służby wywiadowcze. Fundusze pochodzą z niewykorzystanych środków, które zostały przydzielone do innych ministerstw.
 28 grudnia 2015 r., wybuch podłożonego improwizowanego ładunku wybuchowego zranił wieczorem izraelskiego żołnierza na granicy Strefy Gazy.

28 grudnia 2015 r. przedstawiciele największych palestyńskich organizacji zebrali się w Ramallah, aby zastanowić się nad sposobami kontynuowania oporu wobec izraelskiej „okupacji”. W wydanym oświadczeniu napisano, że „zamachy Palestyńczyków są odpowiedzią za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.” Równocześnie wezwano do kontynuowania Intifady we rejonie wszystkich wojskowych punktów kontrolnych w Judei i Samarii, oraz na obrzeżach miast. Celem palestyńskiej walki jest osiągnięcie „wolności, niezależności, uzyskania prawa powrotu uchodźców i utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie.”

28 grudnia 2015 r. rzecznik tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem jest uzależniona od zniesienia blokady Strefy Gazy i zapewnienia odszkodowań dla rodzin zabitych osób z Flotylli Wolności w 2010 r.

29 grudnia 2015 r. ministerstwo absorpcji imigracji i Agencja Żydowskaopublikowały dane statystyczne z wielkości imigracji napływającej do Izraela w 2015 r. W roku tym do Izraela przyjechało ponad 30 tys. nowych imigrantów, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2014 r. i jest największym wzrostem imigracji od 2003 r. Największa ilość, bo 7900 imigrantów przyjechało z Francji. Odnotowywany jest także ciągły wzrost imigracji z Ukrainy, skąd przyjechało 7000 imigrantów (wzrost o 15% w porównaniu do 2014 r., i o 230% w porównaniu do 2013 r.). Z wszystkich krajów Europy Wschodniej przyjechało ogółem 15 tys. osób (wzrost o 25%), w tym z Rosji 6600 imigrantów. Z Europy Zachodniej pochodziło w sumie 9330 imigrantów (wzrost o 6%). Natomiast zarejestrowano spadek ze Stanów Zjednoczonych, skąd przyjechało 3768 osób (spadek o 3%). Nowi imigranci najczęściej osiedlają się w dużych miastach: Tel Awiw, Netanja, Jerozolima i Hajfa.

30 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem z przejeżdżającego pojazdu patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu miasta Kalkilia w Samarii. Nikt nie został ranny.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.