Ciekawe artykuly

The Middle East Media Research Institute (MEMRI) – aktualnosci w jezyku polskim

Przywódca ISIS Al-Baghdadi krytykuje nowo utworzoną koalicję islamską, grozi wszystkim państwom zamachami bombowymi na ich terytorium 

26 grudnia 2015 r., Al-Furqan, oficjalne skrzydło medialne Państwa Islamskiego (ISIS), opublikowało nagranie, w którym dowódca tej grupy, Abu Bakr Al-Baghdadi, wzywał muzułmanów, by wstępowali w szeregi ISIS w obronie swojej religii. W 24 minutowym nagraniu, rozprowadzanym przez stowarzyszone z ISIS konta Twittera, Al-Baghdadi krytykował także dowodzony przez Saudyjczyków Sojusz Militarny do Walki z Terroryzmem, który został niedawno ogłoszony, i groził wszystkim siłom i krajom, które biorą udział w wojnie przeciwko ISIS – włącznie z USA, Europą, Rosją, „Żydami”, szyitami i apostatami. Ponadto Al-Baghdadi wezwał Saudyjczyków do buntu przeciwko ich rządowi i do przyłączenia się do ISIS oraz groził „Żydom” (państwu Izrael), mówiąc, że mudżahedini zbliżają się i wkrótce będą ich oblegać.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Artykuł redakcyjny w gazecie saudyjskiej: Zachód popełnił błędy z Koreą Północną, teraz powtarza je z Iranem

W związku z doniesieniami, że Korea Północna przeprowadziła test bomby wodorowej, gazeta saudyjska “Al-Riyadh” opublikował artykuł redakcyjny zatytułowany: “Iran idzie w ślady Korei Północnej”, w którym ostro krytykuje niewystarczającą reakcję supermocarstw na politykę nuklearną Korei Północnej i omawia implikacje tego dla irańskiego dossier nuklearnego. Gazeta wyraża obawę, że nieudana polityka wobec Korei Północnej zostanie powtórzona w wypadku Iranu, stawiając państwa Zatoki w sytuacji podobnej do Korei Południowej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Palestyńscy dziennikarze i intelektualiści występują przeciwko uczestnictwu dzieci w atakach terrorystycznych oraz przeciwko obieraniu cywilów za cel 

Wprowadzenie

Społeczeństwo i kierownictwo palestyńskie popierają szeroko trwającą przemoc, którą przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej (AP) nazwali „powstaniem powszechnym”, a Hamas nazywa „intifadą”.

AP i Hamas nie potępiają ataków nożowniczych ani strzelania [do Izraelczyków, a ich przedstawiciele i media usprawiedliwiają obecną falę terroryzmu, traktują jej uczestników jak znakomitości, upamiętniają zamachowców, którzy zostali ”męczennikami” i wychwalają sprawców, którzy przeżyli zamachy. Oskarżają także Izrael o dokonywanie egzekucji Palestyńczyków, szczególnie dzieci, i nadal twierdzą, że Izrael zamierza zmienić status quo w meczecie Al-Aksa [1].

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Gazańczycy ostro krytykują decyzję Hamasu o zakazaniu świętowania Nowego Roku

30 grudnia 2015 r. policja Hamasu ogłosiła zakaz organizowania przyjęć noworocznych w restauracjach, hotelach i kawiarniach w Strefie Gazy. Rzecznik policji, Ajman al-Batnidżi, wyjaśnił, że zakaz „ma na celu zminimalizowanie na tyle, na ile to możliwe, zjawisk, które są sprzeczne z dziedzictwem, obyczajami, wartościami i wskazówkami islamu”, a także okazanie solidarności z męczennikami ”intifady Al-Kuds” przez zaniechanie świętowania. Potępił tych, którzy „planują obchody nowego roku w czasie, kiedy lud palestyński znosi biedę, duszące oblężenie i śmierć męczenników w intifadzie” [1].

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Dziennikarka jordańska: nienawiść do chrześcijan jest pierwszym krokiem na drodze do terroryzmu

Z okazji Bożego Narodzenia i wobec fatw krążących w świecie muzułmańskim, które zakazują muzułmanom składania życzeń chrześcijanom w ich święta religijne [1], jordańska dziennikarka i nauczycielka, Zuleika Abu Risza, ostro potępiła duchownych, którzy nauczają nienawiści do Innego. W artykule zatytułowanym „Świętujmy razem”, zamieszczonym w gazecie jordańskiej „Al-Ghad”, napisała, że to, czego nauczają ci duchowni, stoi w całkowitej sprzeczności z nakazami Koranu i historią stosunków muzułmańsko-chrześcijańskich.

Wiecej KLIKNIJ TUTAJ

*******

Prezydent Sisi, egipski wielki mufti: składanie życzeń świątecznych naszym chrześcijańskim braciom jest częścią naszej religii

W tym roku muzułmańskie święto obchodów urodzin Proroka Mahometa przypada blisko Bożego Narodzenia i kilku muzułmańskich przywódców politycznych i religijnych skorzystało z okazji, by wysłać przesłanie ekumeniczne. Prezydent egipski Abd Al-Fattah Al-Sisi złożył życzenia Bożonarodzeniowe Koptom; Wielki Mufti Egiptu, Szawki 'Allam i inne znane muzułmańskie autorytety w Egipcie wyraziły podobne uczucia. W zeszłym roku Sisi przybył na mszę Bożonarodzeniową w Kairze i przywitały go wiwaty. [1]. Również król Abdullah z Jordanii złożył w tym roku życzenia świąteczne i podkreślił potrzebę jedności i równości obywateli obu wyznań.

Wiecej KLIKNIJ TUTAJ

***

Autonomia Palestyńska upamiętnia sprawców ataków nożowniczych

Autonomia Palestyńska (AP) uważa ataki nożowe za część „narodowego przebudzenia”, co jest ogólnym określeniem na starcia i incydenty przemocy, jakie mają miejsce od początków października 2015 r. Z reguły Autonomia Palestyńska nie potępia tych ataków, ale usprawiedliwia je i gloryfikuje. Nożownicy, których podczas ataku nożowniczego zabiły izraelskie siły bezpieczeństwa lub cywile, są uważani za męczenników, na których z zimną krwią dokonano egzekucji. Niedawno AP upamiętniała niektórych z tych nożowników, szczególnie Muhannada Al-Halabiego, który 3 października 2015 r. przeprowadził pierwszy atak nożowniczy z obecnej fali. Ponadto AP organizuje wiece solidarności z nożownikami, którzy przeżyli, takimi jak chłopiec Ahmad Manasra, który dźgał nożem izraelskiego chłopca 12 października 2015 r.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Politolog egipski, Amr Hamzawy: Egipt potrzebuje uczciwej dyskusji o “przesiedleniu” Żydów egipskich w latach 1950. i 1960.

W artykule z 13 października 2015 r. w gazecie egipskiej “Al-Shuruq” politolog egipski, Amr Hamzawy napisał o kulturze Żydów pochodzenia egipskiego i ich trwającej “miłości do dawnej ojczyzny”. Wyjaśniając, że pisze z czysto humanitarnej perspektywy i odkłada na bok kwestię polityki palestyńsko-izraelskiej, Hamzawy wezwał Egipcjan do rozpoczęcia uczciwej dyskusji o wygnaniu Żydów w latach 1950. i 1960.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.