Ciekawe artykuly

NOWY ROK POD HASŁEM PRZEMOCY I ŚMIERCI

Nie oferując swojemu narodowi nadziei na przyszłość, Fatah i Hamas mówią Palestyńczykom, że powinni oczekiwać więcej przemocy i rozlewu krwi w 2016. W oddzielnych noworocznych orędziach obie organizacje obiecały kontynuację, a nawet wzmożenie „oporu” w atakach przeciwko Izraelowi. Nie wspomniano o pokoju, współistnieniu czy tolerancji.

Hamas, rządząc Gazą od 10 lat, ogłasza, że przygotowuje nową falę samobójczych ataków na Izraelczyków. Ostatnie seryjne ataki na Izrael miały miejsce podczas drugiej intifady (2000-2005), co przyniosło spustoszenie i zniszczenie dla samych Palestyńczyków. Przytacza się różne raporty, które zdają się wskazywać na plany aktywacji „uśpionych komórek”, w celu poprowadzenia samobójczych ataków wśród Izraelczyków. Hamas ma zamiar celować w osoby zajmujące stanowiska w sektorze bezpieczeństwa i ważne stanowiska polityczne.

Hussam Badran, czołowy przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy namalował przed swoimi poddanymi ponury obraz tego, co czeka ich w nowym roku. Ogłosił, że obecna fala terroru, którą nazwał „intifadą Al-Kuds” (jerozolimską) będzie zintensyfikowania w 2016 r. Potwierdził też że Hamas podejmie ataki samobójcze przeciwko Izraelczykom: „Rok 2016 będzie świadkiem eskalacji intifady i wszystkich forum operacji oporu”, co oznacza samobójcze ataki i inne akty terroru. Jego przesłanie, podobnie jak innych oficjeli nie nawiązywało w najmniejszym stopniu do ciężkich warunków życia, jakich doświadczają mieszkańcy Strefy Gazy. Noworoczne przesłanie nie oferuje im też żadnej nadziei na to, że przywódcy pracują nad rozwiązywaniem problemu bezrobocia i biedy. Nie widać też obietnicy rozwiązania kryzysu w stosunkach z Egiptem, którego wynikiem było zamknięcie przejścia granicznego pomiędzy Strefą Gazy, a Egiptem w Rafie, przez większość 2015 r.

I gdyby tego jeszcze było mało, Hamas zabronił Palestyńczykom w Strefie Gazy świętowania Nowego Roku. Służba bezpieczeństwa ostrzegła właścicieli restauracji i hoteli przed urządzaniem noworocznych przyjęć, twierdząc, że zwyczaj ten jest „obcy dla naszych tradycji i wartości oraz nauczania islamu”. Stwierdzono też, że mieszkańcy Gazy muszą wykazać się solidarnością z arabskimi mieszkańcami Zachodniego Brzegu, którzy prowadzą kampanię ataków nożowniczych i samochodowych od początku października.

Zakazując obchodów nowego roku, Hamas naśladuje inne grupy islamistyczne takie jak ISIS, które potępiły takie świętowanie jako „nieislamskie”, ponieważ nawiązuje to, do kultury Zachodu, którą chcą w całość zastąpić ekstremistycznym islamizmem i szariatem. Hamas nie mógłby tolerować widoku palestyńskich obchodów i świętowania nowego roku. Nie chce, żeby młodzież spędziła czas w radosnej atmosferze w restauracjach, kawiarniach i hotelach. Zamiast tego, Hamas chce, żeby młodzież włączyła się w dżihad przeciwko Izraelowi. Woli widzieć młodych ludzi w bojowych uniformach i pod bronią, a zamiast spędzania czasu w restauracjach, zagonić ich do kopania tuneli pod granicami z Izraelem i Egiptem.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.