Uncategorized

Aktualnie na MEMRI

Dziennikarze z krajów Zatoki Perskiej: Zniesienie sankcji ułatwi Iranowi dalsze sponsorowanie terroryzmu i umożliwi zrealizowanie planów zaszkodzenia innym państwom

Po tym jak Międzynarodowa Agencja Atomowa 16 stycznia 2016 r. opublikowała raport, w którym potwierdzała, że Iran wypełnił zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, sankcje związane z energią jądrową zostały zniesione i uwolniono aktywa Iranu w wysokości 100 miliardów dolarów. W odpowiedzi na to wielu dziennikarzy opublikowało artykuły w prasie krajów Zatoki Perskiej. Pisali w nich, że Zachód łudzi się, myśląc, że postępowanie Iranu zmieni się na lepsze. Ostrzegli, że Iran nadal będzie sponsorował organizacje terrorystyczne na całym świecie i starał się doprowadzić do destabilizacji sytuacji w krajach sąsiadujących, czyli do upadku ich reżimów, i że zastrzyk gotówki w postaci miliardów dolarów tylko mu w tym pomoże. Napisali też, że tylko reżim irański wraz ze swoimi sojusznikami, czyli przede wszystkim członkami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, będzie czerpać korzyści z tych funduszy, a Irańczycy nadal będą cierpieli biedę i prześladowania. Jeden z dziennikarzy nazwał nawet USA „oszukańczym i kłamliwym sojusznikiem, który nie zasługuje na odrobinę zaufania”, twierdząc, że USA domaga się, by Iran został z powrotem przyjęty do grona międzynarodowego po to, by zaognić sytuację na Bliskim Wschodzie, dzięki czemu mogliby tam stacjonować na stałe.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Rafsandżani protestuje przeciwko ciemiężeniu własnych obywateli przez reżim irański, ostrzega decydentów – tj. obóz ideologiczny pod przywództwem Najwyższego Przywódcy Chameneiego

Wobec narastających represji politycznych reżimu irańskiego przed wyborami do Madżlisu i Zgromadzenia Ekspertów, które wyznaczono na 26 lutego 2016 r., oraz wobec masowej dyskwalifikacji tysięcy kandydatów z nurtów pragmatycznego i reformatorskiego [1], przewodniczący Rady Celowości i przywódca obozu pragmatycznego, Haszemi Rafsandżani, ostro skrytykował reżim, mówiąc, że próbuje on narzucić ludziom własnych kandydatów zamiast pozwolić na prawdziwie wolne, demokratyczne wybory.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

 

W przeddzień rozmów w Genewie: reżim syryjski Dziękuję Rosji za pomoc; opozycja podzielona, ​​słaba jag pozbawiona poparcia USA

 

29 Stycznia 2016 r., Mniej więcej dwa lata po porażce Konferencji Genewa II odbędzie się kolejna Runda rozmów pośrednich Miedzy reżimem Assada en opozycją syryjską, zgodnie z Rezolucją 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, ktorá naszkicowała MAPE Drogowa do rozwiązania kryzysu syryjskiego [1]. Według tej rezolucji rozmowy Mialy rozpocząć się w pierwszych dniach Stycznia 2016, ale przekładano je dwukrotnie z powodu różnicy zdań Miedzy stronami w sprawie skladu delegacji opozycji.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Chamenei kapituluje przed obozem pragmatycznym, akceptuje JCPOA bez warunków wstępnych, jakie przedstawił w liście do prezydenta Rohaniego w październiku 2015 r.

 

Według raportu MAEA ogłoszonym 16 stycznia 2016 r., Iran wykonał swoje zobowiązania zgodnie z JCPOA. Znaczy to, że Iran nie uchylił się przed spełnieniem swoich obowiązków mimo dziewięciu warunków wstępnych Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, które przedstawił w liście do prezydenta Hassana Rohaniego 21 października 2015 r. [1] Najwyraźniej Chamenei, przywódca obozu ideologicznego Iranu, który sprzeciwiał się JCPOA, skapitulował przed obozem pragmatycznym, który domagał się honorowania JCPOA i wypełnienia przez Iran swoich zobowiązań bez żadnych dalszych warunków.

Jak można wytłumaczyć kapitulację Chameneiego?

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*******

Publicysta popierającej AKP gazety “Yeni Safak” proponuje sojusz saudyjsko-pakistańsko-turecko-egipski przeciwko ekspansjonizmowi irańskiemu

W artykule z 8 stycznia 2016 r. zatytułowanym “Iran musi wycofać się z Syrii, Mursi musi przybyć do Turcji” w tureckiej gazecie islamistycznej “Yeni Safak” bliskiej prezydenta turckiego Recepa Tayyipa Erdogana i jego rządu AKP, Ibrahim Karagul napisał, że w celu rozwiązania wielonarodowego kryzysu w regionie i zapobieżenia wojnie, która będzie trwała 100 lat, Arabia Saudyjska, Turcja, Egipt i Pakistan muszą zjednoczyć się przeciwko Iranowi. Karagul zaproponował także, by Arabia Saudyjska i Egipt naprawiły stosunki z Bractwem Muzułmańskim (BM), które nazywa “najbardziej dynamiczną siłą regionu”. To, napisał, umożliwiłoby powstanie takiego sojuszu i osłabiłoby ekspansjonizm Iranu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Publicystka kuwejcka: szkoły państwowe w krajach arabskich powinny znieść naukę religii

Kuwejcka działaczka liberalna i świecka, dr Ibtihal Al-Khatib, której odważne poglądy często ściągają na nią gniew zarówno sunnitów, jak szyitów w świecie arabskim [1], w artykule z 30 listopada 2015 r. opowiedziała się za zniesieniem nauki religii w szkołach i zastąpieniem jej lekcjami o historii religii lub lekcjami etyki i praw człowieka. Al-Khatib, wykładowczyni na uniwersytecie kuwejckim i publicystka gazety „Al-Jarida”, pisała, że państwo nie ma prawa narzucać uczniom pochodzącym z różnych środowisk religii konkretnego nurtu lub sekty i dlatego proponuje ograniczenie nauki religii do dobrowolności, jak klasy popołudniowe lub weekendowe, żeby rodzice, którzy chcą, mogli zapisać swoje dzieci na lekcje religii, które sami wybierają. Al-Khatib krytykowała także metody nauczania panujące w społeczeństwach arabskich i muzułmańskich, które, jak powiedziała, oparte są na uczeniu się na pamięć, wieloznaczności i wzmacnianiu tabu zamiast uczenia myślenia kreatywnego. Twierdzi ona, że jest to źródłem problemów w świecie arabskim i muzułmańskim, szczególnie w kwestiach schizmy wewnętrznej, rasizmu i ekstremizmu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.