Filmy i ksiazki

OSKAR SCHINDLER. PRAWDZIWA HISTORIA

Każdy słyszał o Oskarze Schindlerze, który w mrocznych czasach Zagłady ratował Żydów. W aurze empatii, brawury, skandalu.Agresja III Rzeszy na Polskę stworzyła mu niepowtarzalną okazję zostania przedsiębiorcą i zarobienia dużych pieniędzy. Na krakowskim Zabłociu produkował garnki, menażki, a także amunicję na potrzeby armii niemieckiej, z wykorzystaniem taniej siły roboczej, głównie żydowskiej.

W 1943 roku coś się zmieniło. Kapitalista (aczkolwiek zawsze z ludzką twarzą) został ratownikiem. Wszystkie kontakty, środki, zdolności wykorzystał na skoszarowanie “swoich Żydów” w barakach na terenie fabryki, zaś po likwidacji obozu “Płaszów” przewiezienie ich wraz z całą produkcją do Brűnnlitz na Morawach, gdzie doczekali wyzwolenia.

Naszą wiedzę i wyobrażenia na temat najsłynniejszego “dobrego Niemca” ukształtowały dwa źródła: książka Keneally’ego i film Spielberga. Rzetelny biograf – David Crowe weryfikuje medialny wizerunek Oskara, dając odpowiedź na wiele pytań, w tym najważniejsze: dlaczego.

Dlaczego Schindler ratował Żydów?

Kierowały nim pobudki zarówno osobiste, biznesowe, jak i humanitarne. W dobrej pamięci zachował żydowskich przyjaciół z czasów młodości. Był nazistą rozczarowanym hitlerowskim reżimem i brakiem suwerenności Kraju Sudeckiego, skąd pochodził. Kilkakrotnie aresztowany przez Gestapo, postanowił działać na przekór systemowi. Dobrze wiedział, że nie ma pracownika z niewolnika, dlatego ludzi traktował godnie. Liczył na to, że po wojnie ocali fabrykę w Brűnnlitz, a Żydzi staną się częścią jej załogi. Słyszał o akcjach deportacyjnych, obozach zagłady i komorach gazowych. Oprawcy Żydów budzili w nim odrazę, dla cierpiących ofiar miał wiele współczucia.Przede wszystkim był przyzwoitym człowiekiem, a przyzwoitość nie jest równoznaczna z brakiem wad, które tak chętnie wybaczali mu Schindlerjuden. Biograf nie pozostaje bezkrytyczny, ale daje takie prawo ocalonym, bo… tylko ich zdanie się liczy. Powojenna przyjaźń, pomoc materialna, próby opowiedzenia całemu światu o Schindlerze to najlepsza ocena jego dokonań.

I coś jeszcze. Wzruszająca, znacząca obecność ortodoksyjnych Żydów w kościele katolickim na mszy w intencji Schindlera i jego trumna na ich barkach w drodze na jerozolimski cmentarz.

Ponad osiemset stron… w tak długie i fascynujące spotkanie z Oskarem Schindlerem autor wplata m.in. historię krakowskiego getta, obozu “Płaszów”, pomniejsze biografie wielu związanych z Schindlerem osób.

Dlatego tytuł książki to nie zabieg marketingowy, a jedynie zwrócenie uwagi na obiektywne i kompleksowe potraktowanie tematu. Po raz pierwszy, co warto podkreślić.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/oskar-schindler-prawdziwa-historia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.