Filmy i ksiazki

Ida Kaminska

Niemal dokładnie rok temu „Ida” otrzymała Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Czy się to komuś podoba, czy nie, to największy sukces polskiego kina i nie umniejszą go nawet negatywne recenzje premier Szydło. W historii Nagród Akademii mieliśmy jednak jeszcze jedną Idę, która poznała, co to oscarowy splendor.

ida kaminska10 kwietnia 1967 roku. 39. ceremonia rozdania Oscarów – najważniejszych nagród filmowych świata. Gala powoli zbliża się już do końca. Prowadzący Bob Hope zaprasza na scenę Lee Marvina, który wręczy statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Po krótkiej wymianie grzeczności z Hope’em, wyczytuje on nazwiska nominowanych. Są wśród nich Elizabeth Taylor za „Kto się boi Virginii Wolf?”, rozpoczynająca swoją wielką karierę Vanessa Redgrave, jej siostra Lynn oraz wielka dama francuskiego kina, Anouk Aimée. Jako ostatnia przedstawiona jest zaś 67-letnia aktorka z Polski – Ida Kamińska.

Choć ostatecznie wygrała Taylor, to o Kamińskiej mówiło się przed Oscarami najwięcej. Była ona nie tylko pierwszą polską aktorką nominowaną do tej nagrody, ale też pierwszą przedstawicielką krajów komunistycznych, którą spotkał ten zaszczyt. Jej film, czechosłowacki „Sklep przy głównej ulicy”, już dwa lata wcześniej rozpoczął triumfalny marsz po świecie. W 1965 wyróżniono go w Cannes, w 1966 zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a rok później, po wprowadzeniu do amerykańskich kin, zauważono wybitną rolę Kamińskiej. Nominowano ją nie tylko do Nagrody Akademii, ale też do Złotego Globu. Krytycy i publiczność wprost pokochali ten prosty, ale pięknie nakręcony, poruszający film.

Gdy dzień przed ceremonią oscarową Kamińska wybrała się na jedno z tradycyjnych przyjęć, przechodząc przez drzwi, zauważyła, że wszyscy wstali i głośną biją brawo. Szepnęła wtedy do towarzyszącej jej wnuczki, że chyba jest tam ktoś sławny. Ta odpowiedziała jej: „Babciu, oni ciebie tak witają!„.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.