Polityka

Wiadomosci z Izraela 19 – 22 kwietnia

19 kwietnia 2016 r. Sąd Najwyższy odrzucił apelację o zniesienie decyzji władz miejskich Jerozolimy. Dzięki temu, władze administracyjne Jerozolimy będą mogły egzekwować zamknięcie przedsiębiorstw, firm i sklepów podczas szabatu.

19 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że budowa bariery bezpieczeństwa zabezpieczającej izraelskie społeczności położone przy granicy Strefy Gazy zostanie zakończona w ciągu dwóch lat. Koszt budowy szacowany jest na ponad 3 mld szekli. Bariera obejmuje szeroką gamę rozwiązań obronnych z elementami inżynieryjnymi oraz najnowszymi technologiami, które swoją infrastrukturą zabezpieczają teren na powierzchni, jak i pod ziemią. Obecnie wciąż trwają prace rozwojowe i badawcze.

19 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: „To nie jest Intifada. Musimy zrozumieć dlaczego ci młodzi ludzie decydują się na te ataki. To pokolenie każdego dnia doświadcza przemocy i upokorzeń okupacji. Widzą, jak coraz więcej osadników zajmuje ich ziemie. Jeśli Izrael zatrzyma to, wówczas żadne dziecko nie zaatakuje nożem Izraelczyków. Jestem przeciwko tym atakom, i wciąż to powtarzam. Nie zachęcamy naszej młodzieży do popełniania aktów przemocy. Ale jeśli ktoś umiera z rąk izraelskich sił bezpieczeństwa, to nazywamy go męczennikiem. Jest to nasza tradycja. Nieustannie prosimy Amerykanów i Europejczyków o pomoc w negocjacjach. Czy popełniłem jakieś błędy? Oni potwierdzają, że nie zrobiłem żadnych błędów. To strona izraelska zaprzepaszcza wszystkie szanse na pokój. W każdej chwili jestem gotowy do zorganizowania wyborów w Autonomii Palestyńskiej, aleHamas odmawia. Obecnie rozmawiamy z Hamasem w Kairze nad utworzeniem rządu jedności.”

19 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w pobliżu miejscowości Huwara w Samarii. Uszkodzony został 1 pojazd. Nikt nie odniósł obrażeń.

19 kwietnia 2016 r. izraelscy żołnierze rozebrali wieczorem dom w Kalandii, należący do terrorysty, który 25 stycznia przeprowadził atak przeszywający nożem w Beit Horon. W trakcioe rozbiórki doszło do gwałtownych zamieszek, w których rannych zostało 2 żołnierzy. W odpowiedzi użyto środki do rozpraszania tłumu.

19 kwietnia 2016 r. parlament Bahrajnu zatwierdził decyzję o wypowiedzeniu wojny Hezbollahowi. Decyzja pozwala lokalnym siłom bezpieczeństwa i armii do działań przeciwko Hezbollahowi w Bahrajnie.

19 kwietnia 2016 r. Anti-Defamation League wezwała światowych przywódców do potępienia poniedziałkowego zamachu na autobus w Jerozolimie, w którym rannych zostało 16 osób. „Ubolewamy nad przerażającym atakiem w Jerozolimie, pierwszym zamachem na autobus od długiego okresu czasu. Jest to akt terroru, który dla wielu w Izraelu przywraca koszmary. Przemoc skierowana przeciwko osobom cywilnym jest nie uzasadniona. Mamy nadzieję, że ten oburzający atak będzie odpowiednio potępiony przez społeczność międzynarodową. Oczekujemy również, że światowi przywódcy zabiorą głos, aby ich głos został usłyszany, głośno i szybko potępiając ten akt terroru.”

20 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy wszczęli w nocy zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Rano izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 31 Arabów podejrzanych o udział w zamieszkach. Podczas operacji doszło do wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego. Nikt nie odniósł obrażeń.

 20 kwietnia 2016 r. islamski Waqf, który sprawuje kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, ogłosił, że zatrudni 150 nowych strażników do patrolowania terenu wokół meczetu Al-Aksa. Podniesie to całkowitą liczbę strażników do 450 osób. Do ich zadań należy utrzymywanie porządku nad muzułmańskim terenem, nad którym opiekę sprawuje Jordania. W ostatnim czasie muzułmańskie protesty doprowadziły do zablokowania montażu systemu kamer monitoringu, na których montaż wyraziła zgodę Jordania.

 20 kwietnia 2016 r. zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Omawiano możliwość wycofania izraelskich żołnierzy z palestyńskich miast. Postanowiono, że Siły Obronne Izraela utrzymają i zachowują możliwość wkroczenia w dowolnym momencie do „strefy A” w Autonomii Palestyńskiej. Zwrócono jednak uwagę, że w sprawie tej brakuje porozumienia z palestyńskimi władzami.

20 kwietnia 2016 r. gen. Jair Golan ostrzegł libański Hezbollah, że jakakolwiek przyszła wojna doprowadzi do bardzo poważnych zniszczeń Libanu. Golan dodał, że Hezbollah rozwinął zdolności bojowe, które stanowią bezprecedensowe zagrożenie dla Izraela. Szacuje się, że arsenał grupy wynosi ponad 100 tys. rakiet i pocisków. „Ewentualna wojna będzie znacznie ostrzejsza niż cokolwiek doświadczyliśmy w ostatnich 20 latach. W każdym przyszłym konflikcie, nikt nie będzie miał zamiaru utrzymania małej wojny w Libanie. To będzie decydujące starcie. Będzie to wojna na pełną skalę. Mogłoby to spowodować katastrofalne szkody w Libanie, w tym w obszarach zamieszkanych przez cywilów, gdzie Hezbollah się ukrywa i działa. Nie ma innego sposobu, aby usunąć to zagrożenie bez spowodowania dużych szkód w libańskiej infrastrukturze, domach i innych obiektach cywilnych.” Generał poinformował także, że Izrael udzieli pomocy wywiadowczej Jordanii i Egiptowi w walce z Państwem Islamskim. Kraje te współpracują z Izraelem w walce z terroryzmem i wspólnie starają się odeprzeć zagrożenie ISIS.

20 kwietnia 2016 r. Hamas wziął na siebie odpowiedzialność za poniedziałkowy zamach terrorystyczny na autobus w Jerozolimie. Zamachowiec miał 19-lat i pochodził z obozu uchodźców Aadia, niedaleko Betlejem. Zmarł on dzisiaj w szpitalu od ran.

21 kwietnia 2016 r. późnym wieczorem autobus uderzył w ścianę w tunelu Karmiel w Hajfie. W wypadku zginęła 1 osoba, a 39 zostało rannych.

 21 kwietnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wydały wieczorem zakaz wjazdu do Jerozolimy podczas święta Pesach kilku żydowskim działaczom nacjonalistycznym, w tym Rafaelowi Morris i Jairowi Kahati. Zakaz wydano na podstawie wywiadowczych informacji, że aktywiści planowali złożyć na Wzgórzu Świątynnym rytualne ofiary święta Pesach. Policja wręczyła tym działaczom administracyjne zakazy. Morris odpowiedział: „Nie będą w stanie nas uciszyć i ograniczyć nasze prawa i obowiązki złożenia ofiary paschalnej na Wzgórzu Świątynnym. W zeszłym roku Szin Betzaangażowało całą swoją siłę w działania na Wzgórzu Świątynnym, i w dalszym ciągu koncentruje swoje działania na Wzgórzu Świątynnym, wspierając w ten sposób terroryzm i zachęcając arabskich buntowników na Wzgórzu Świątynnym.” Prokurator Itamar Ben-Gvir powiedział: „Postawa Szin Bet i policji jest anty-demokratyczna. Oni nie zdają sobie sprawy, że właśnie takie zachowanie rozpali płomień fanatyzmu, a na pewno nie złamie ducha działaczy. Ofiara paschalna na Wzgórzu Świątynnym jest słusznie zasadna, i nie ma podstaw prawnych, aby zapobiec takim krokom, które są podstawowym prawem państwa żydowskiego.”

21 kwietnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zajęły nad ranem dwie fabryki broni położone w arabskim mieście Abu Deis, na wschód od Jerozolimy. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    21 kwietnia 2016 r. palestyński rząd ostrzegł przed próbami judaizacji meczetu Al-Aksa, i wezwał wszystkich palestyńskich Arabów do masowego przybycia w celu jego ochrony. Równocześnie ostrzeżono przed „niebezpieczeństwem ekstremistycznych organizacji żydowskich, które planują budowę Świątyni”. Oskarżono izraelski rząd o rasistowskie zachowanie i prowadzenie wojny religijnej przeciwko Palestyńczykom. Wezwano także izraelskich Arabów, aby udali się do Jerozolimy i chronili meczet Al-Aksa. Oświadczenie skierowano również do państw islamskich i narodów arabskich, aby pomogli niezłomnym arabskim mieszkańcom Jerozolimy i terytorium palestyńskiego, którzy „stoją w obliczu ataków osadników i zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Pozdrawiamy naszych bohaterów więźniów, którzy są w więzieniach izraelskiej okupacji.”

21 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa w Syrii, ze szczególnym uwzględnieniem interesów obu państw. Kilka dni temu rosyjski samolot namierzył izraelski samolot lecący wzdłuż wybrzeża Syrii. Oba samoloty wojskowe towarzyszyły sobie, jednak nie doszło do kontaktu między nimi. Postanowiono, że odbędzie się specjalne spotkanie dowódcy Sił Powietrznych Izraela gen. Amira Eshkela i wojskowego doradcy premiera gen. Eliezera Toledano z rosyjskim ministrem obrony i generalicją. Netanjahu powiedział: „Przyjechałem tu z jednym głównym celem – wzmocnienia koordynacji bezpieczeństwa między nami, w celu uniknięcia wypadku, nieporozumienia, niepotrzebnych zdarzeń. Jeśli chodzi o Wzgórza Golan, to nie wrócimy do czasów, gdy ze szczytów Golanu ostrzeliwano nasze miasta i nasze dzieci. Utrzymanie Wzgórz Golan w rękach Izraela jest czerwoną linią. W związku z tym, Wzgórza Golan pozostaną pod izraelską suwerennością.” Po spotkaniu Netanjahu powiedział, że swoboda działań operacyjnych izraelskiej armii i lotnictwa zostały zagwarantowane.

21 kwietnia 2016 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wystosował ostry list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona żądając potępienia organizacji terrorystycznejHamas. „ONZ powinno nazwać Hamas po imieniu i potępić jego mordercze wizyty w państwie Izrael. Hamas wykorzystuje pomoc humanitarną do budowy tuneli terrorystycznych i budowy rakiet. Odkryty tunel terrorystyczny nie został zbudowany w ciągu nocy. Przywódcy Hamasu otwarcie deklarują zamiar wykorzystania wszystkich dostępnych środków w celu przeprowadzenia śmiertelnych ataków na Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ jeszcze nie potępiła nowo odkrytego tunelu terrorystycznego i zamachu na autobus w Jerozolimie. ONZ musi potępić morderczy terror Hamasu. Ignorując zagrożenia Hamasu, ONZ szkodzi zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom.”

22 kwietnia 2016 r. policjanci zatrzymali rano 2 Żydów w Jerozolimie, którzy prowadzili koźlątko na Wzgórze Świątynne, z zamiarem złożenia ofiary paschalnej. Wydano oświadczenie: „Jerozolimska policja działa w celu zapewnienia równowagi, w celu umożliwienia wszystkim trzem wyznaniom zachowania wolności wyznania z gwarancją osobistego bezpieczeństwa, i oczekuje, że zachowania osób publicznych w tym okresie będą charakteryzowały się tolerancją i wzajemnym szacunkiem.” Zatrzymani powiedzieli: „Zatrzymanie przez izraelską policją przeszkodziło nam w prawie i obowiązku złożenia ofiary paschalnej. Apelujemy do całego narodu Izraela by dzisiaj dotarł na Wzgórze Świątynne i wypełnił to ważne przykazanie.”

 22 kwietnia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa żydowski dom i pole w osiedlu Har Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Pożar ugasili strażacy. Nikt nie odniósł obrażeń.

22 kwietnia 2016 r. ultraortodoksyjni Żydzi wywołali w południe zamieszki w dzielnicy Ramat w mieście Beit Szemesz. Doszło do przepychanek z policją i uszkodzenia radiowozu policyjnego. Przyczyną zajść była próba interwencji policji, która otrzymała zgłoszenie o przemocy domowej.

22 kwietnia 2016 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły zamknięcie terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas święta Pesach. Zamknięte będą wszystkie przejścia kontrolne w Judei, Samarii i w Strefie Gazy. Przyczyną są liczne ostrzeżenia wywiadu o zagrożeniu atakami terrorystycznymi. W przypadkach wyjątkowych, humanitarnych i medycznych, będą czynione wyjątki.

22 kwietnia 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wykorzystał szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku do werbalnego ataku na Izrael. Powiedział: „Okupacja rujnuje Palestynę, a osiedla niszczą środowisko. Proszę, pomóżcie nam powstrzymać okupację i osadnictwo. Istotnym stało się zmienienie międzynarodowego podejścia do radzenia sobie z palestyńską sprawą. Dlatego popieramy francuską inicjatywę, która wzywa do utworzenia międzynarodowej grupy wsparcia i zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej, aby znaleźć wieloaspektowy sposób zakończenia izraelskiej okupacji palestyńskiej ziemi.” W odpowiedzi, ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon powiedział: „Zamiast szerzyć nienawiść tutaj w ONZ, prezydent Abbas powinien działać, aby powstrzymać palestyński terror. Ten szczyt klimatyczny ma zademonstrować globalną jedność dla dobra przyszłości naszej planety. Niestety prezydent Abbas zdecydował się wykorzystać tę międzynarodową scenę by wprowadzić w błąd międzynarodową społeczność.”

 22 kwietnia 2016 r. amerykański prezydent Barack Obama i brytyjski premier David Cameron wydali w Londynie oświadczenie z okazji święta Pesach. Barack powiedział: „Wysyłamy nasze najlepsze życzenia wszystkim z okazji święta Pesach w Stanach Zjednoczonych, w państwie Izrael i na całym świecie.” Cameron dodał: „Wysyłam moje najszersze życzenia, i mam nadzieję, że będziecie mogli cieszyć się szczęśliwą i spokojną Paschą. Każdego dnia społeczność żydowska dowodzi, że jesteście prawdziwym brytyjskim sukcesem, odnieśliście sukcesy w każdej dziedzinie i nieustannie działacie na rzecz budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.